Článek
Vládě zbývá poslední zhruba rok u moci. Má za sebou boj proti vysoké inflaci, vysokým cenám energií i poklesu výkonu ekonomiky. Celou dobu ji navíc provázely hlasité stesky průmyslu, jak Česko zaostává. Jak v tom vláda pokročila?
Hostem Ptám se já byl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Kabinetu Petra Fialy (ODS) zbývá necelý rok u moci. A jak premiér zhodnotil minulý týden, 93 procent z cílů programového prohlášení koaliční vlády je v tuto chvíli splněno nebo rozpracováno víc než z poloviny. Mezi hlavní úspěchy jmenoval důchodovou reformu, zahájení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany nebo plán postavit 200 kilometrů dálnic.
Podle opozičního hnutí ANO naopak vláda fatálně zklamala. A to například když zvýšila daně, změnila valorizace důchodů či nezasáhla do debaty o konci spalovacích motorů v EU.
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar by současný kabinet nehodnotil tak přísně. V mnohém byl podle něj odvážný a dotáhl věci, které předchozí vlády zanedbávaly – jako zmíněný jaderný tendr nebo reformy na trhu práce.
V mnoha věcech vláda tuzemské firmy ale zároveň zklamala, připustil Špicar: „Musím říci, že vidím trochu nerad, když někdo z vlády napíše: 90 procent z programového prohlášení splněno. Tak ono totiž není důležité splněno, ale jak splněno.“ Konkrétním příkladem jsou podle něj zaměstnanecké akcie. „Vláda připravila novelu, kterou téměř s nikým neprobrala, načetla ji do druhého čtení a vytvořila takový paskvil, že nejenom, že to nezlepšilo tu situaci, ono ji to ještě zhoršilo.“
Jak se česká ekonomika za tři roky vlády Petra Fialy posunula? Co je třeba ještě dotáhnout? A jak moc nás může v předvolebním roce ohrozit stagnující ekonomika sousedního Německa?
Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.
Co v rozhovoru zaznělo?
1:00 Vybrala jsem titulky rozhovorů s vámi v Ptám se já v posledních letech, v červenci 2023 byl titulek našeho rozhovoru: Brutálně jsme zaspali, už nás předběhlo i Polsko. V červenci 2024 byl titulek: Strašidelné, investice získává i Maďarsko. Nám se vyhýbají. - To sedí. - Jaký bude titulek tentokrát? Ještě zbývá nějaká země, která by nás předběhla? - Bohužel jich je čím dál tím víc. Máme za sebou minimálně 10 let stagnace. Potom, co dobře zafungoval první transformační model české ekonomiky, který nám umožnil dosahovat a dohánět ty nejvyspělejší, nejrychleji rostoucí západoevropské ekonomiky po roce 1989, je zcela jasné, že v posledních 10 letech stagnujeme a začínáme se propadat. A to bohužel nejenom vůči těm nejsilnějším, ale už i vůči našim sousedům, jako je právě třeba Polsko.
2:00 Polsko je prostě pro investory atraktivnější. - Je to tak. Když se bavíme v rámci největšího evropského zaměstnavatelského svazu, tak oni jasně říkají, že Polsko nejenom kvůli tomu, že je větší, ale třeba kvůli tomu, jak funguje jeho kapitálový trh, který je výrazně silnější než-li náš, a díky tomu, jak funguje jeho trh práce, který je výrazně liberálnější třeba vůči zahraniční pracovní síle, díky tomu, jak skvěle stavěli Poláci s využitím evropských peněz silnice a dálnice v posledních letech a díky tomu, jak skvěle dokázali své lidi uplatnit v evropských institucích a ovlivnit jejich rozhodování ve svůj vlastní prospěch, tak (investoři) říkají: Polsko vám utíká.
4:00 A neudělali jsme zatím jen málo nebo skoro nic, abychom ho začali dohánět? - Vždycky je potřeba, když se nějaký problém vyskytne, na něj upozornit, popsat ho, vyčíslit ho. A to se nám, myslím, podařilo. Myslím, že se nám ve veřejném prostoru – a byl to náš cíl – podařilo ukázat, že máme za sebou ztracenou dekádu a že po první ekonomické transformaci potřebujeme druhou ekonomickou transformaci. Ten první transformační model se zcela vyčerpal.
4:30 Takže nám zůstalo jenom to, že jsme ve střední Evropě. - Přesně tak, zůstala nám pouze takzvaná polohová renta. (…) Musíme vymyslet nový transformační model. Podobně jako Německo musí najít nový růstový model.
5:00 Co udělala současná vláda pro to, aby se tahle situace zlepšila? - Dost věcí se jí povedlo, dost věcí se jí nepovedlo. Když bychom začali pozitivně, určitě změny v oblasti energetiky. Jeden z těch důvodů stagnace je, že jsme opravdu podinvestovali a podcenili význam energetiky do budoucna, to znamená úplně konkrétní rozhodnutí o dostavbě nových jaderných bloků. Problém OZE (obnovitelných zdrojů energie). Obrovská chyba, měli jsme do obnovitelných zdrojů energií investovat dávno, mnohem intenzivněji. Teď Lex OZE I, II, III… uvidíme, jestli projde. To jsou všechno důležité věci.
7:00 Pak skvěle odřízené české předsednictví. Marian Jurečka podle mého názoru odvádí výbornou práci, minimálně coby ministr práce a sociálních věcí. Flexi novela zákoníku práce. Skvělá věc, něco, po čem my jsme volali roky. Automatický výpočet růstu minimální mzdy tak, abychom se nemuseli hloupě hádat na tripartitě o tom, o kolik má růst minimální mzda. Hotovo, schváleno. To jsou skvělé věci. Po tom jsme opravdu volali 20 let, teď se to podařilo dotáhnout. Takže tohle jsou všechno věci, které se povedly.
8:00 A je to dostačující pro rozhýbání trhu práce? - Třeba liberalizace migrační politiky je něco, o čem tady s vládou jednáme, ale tam ještě zatleskat zdaleka nemůžeme. (…) V tomhle musím říct, že existuje ještě velký prostor pro zlepšení.
8:30 Máme nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii, navzdory všem těm krizím, kterými jsme prošli. Na trhu práce chybí kvalifikovaná pracovní síla, v mnoha oborech jsou neobsazená pracovní místa. (…) My jsme velmi stáli o to, aby vláda na maximum využívala kvót na zahraniční pracovní sílu, které jsou jasně dané. Indie, Mongolsko. My dbáme na to, aby to byli lidé z kulturně a nábožensky nám blízkých zemí, protože si uvědomujeme to nebezpečí, kdyby to tak nebylo, tak, jak ho vnímáme. A povedlo se na ten trh práce přivést tisíce jednotlivců. - Potřebovali bychom desetitisíce, nízké statisíce. - Ano.
10:00 Ale myslím, že si to taky musíme odpracovat sami, speciálně jako průmysl. Protože tohle je krátkodobé protikrizové řešení – dovoz pracovní síly, která vám chybí. To dlouhodobé systémové řešení, které já považuji za optimální a správné, je samozřejmě digitalizace, automatizace a robotizace těch provozů. Když vám chybí pracovní síla, tak automatizujte provoz. Bohužel česká ekonomika tím trpí hodně na pracovních pozicích, které jsou fyzicky velmi náročné, nevyžadují žádnou kvalifikaci a jsou tudíž špatně placené, tam jich zaměstnáváme hodně. Toho se musíme zbavit.
10:30 Je ještě něco, za co byste vládu pochválil? - Jedna věc, která vás možná ode mě překvapí, protože čekáte, že se budeme zaměřovat především na ekonomické věci. Myslím, že čím dál tím důležitější nejenom pro nás jako zaměstnavatele a ekonomiku, ale pro zemi jako celek bude zajištění bezpečnosti. V příštích letech, a děláme to už teď, budeme jakoukoliv vládu posuzovat nejenom podle toho, jak pomáhá klasické konkurenceschopnosti, podnikatelskému prostředí, ale jak zajišťuje naši bezpečnost, protože bez bezpečnosti není prosperita.
11:00 Obávám se, že zajištění bezpečnosti bude opravdu jedním z hlavních úkolů vlády. A je to téma, o kterém jsme v minulosti my jako zaměstnavatelé nemluvili vůbec. Měli jsme pocit, že to je vzduch, který dýcháme, kterého bude vždycky dost. Ale ukazuje se, že to tak není. Jakákoliv vláda, která bude schopná udržet nás tam, kam patříme, v rámci integračních struktur Evropské unie nebo Severoatlantické aliance a dělat vše pro to, abychom byli schopni sami přispět, tak ta bude mít naši maximální podporu.
13:00 A nehledáte trochu, za co vládu chválit? Čekala bych klíčová opatření jako zjednodušení byrokracie. Opakovaná výhrada, která zaznívá, že to je jedna z překážek pro rozhýbání české ekonomiky. - Ano, určitě. Samozřejmě jsme čekali například digitalizaci stavebního řízení. To jsou miliardové ztráty, to jsou obrovské problémy nejenom u stavařů, ale u nás obyčejných lidí. Vidíme minimálně za naši členskou základnu dopady v řádech miliard korun. Administrativní zátěž, to je problém nejenom nás, ale celé Evropské unie. A kdybyste se mě měla zeptat, co jsou pro nás největší problémy, tak ceny energií.
14:00 Než přejdeme o krok dál, zajímá mě tedy vaše celkové hodnocení vlády. Zklamala vás jako průmysl? - Ve spoustě věcí byla odvážná. Dotáhla věci, které ty minulé vlády zanedbávaly, ať už je to OZE nebo jádro nebo reformy na trhu práce. Takže potud v pořádku. A samozřejmě nás v mnoha věcech zklamala. Zaměstnanecké akcie, konkrétní příklad. Vláda má jasně napsané ve svém programovém prohlášení, že zatraktivní využívání zaměstnaneckých akcií, to je klíčové téma pro rozvoj téhle ekonomiky.
14:30 Vláda připravila novelu, kterou téměř s nikým neprobrala, načetla ji do druhého čtení a vytvořila takový paskvil, že nejenom, že to nezlepšilo situaci, ono ji to ještě zhoršilo. Ono to ještě zkomplikovalo využívání zaměstnaneckých akcií u našich členů, těch velkých tradičních firem, které, přestože to nefungovalo dobře, tak ty zaměstnanecké akcie využívaly. A potom musím říci, že prostě vidím trochu nerad, když někdo z vlády napíše: 90 procent z programového prohlášení splněno, tak to totiž není. Není důležité jenom splněno, ale ono je důležité jak splněno.
15:00 Ještě něco zásadního se nepovedlo? - Čekali jsme – a my bychom jim zatleskali a na té barikádě bychom s nimi krváceli - odvážnou reformu vysokých škol, posílení role rektorů, změnu fungování senátů, posílení emancipace, role správních rad. Všechny tyhle věci jsme čekali a nedočkali jsme se jich. Pravděpodobně kvůli tomu, jak často se ministři měnili, nebyla tam kontinuita. Takže za mě školství v téhle vládě, přestože jsem opravdu čekal, že to byla její priorita, že se dočkáme odvážných reforem, poměrně velké zklamání.
15:30 Jak se vám poslouchal nedávný výrok premiéra Petra Fialy, že mu máme dát důvěru na další čtyři roky a budeme mít platy jako v Německu - Nikde jsem to nekomentoval, tak to teď okomentuji. Já si myslím, že pan premiér, jsem o tom přesvědčen, myslel: dejte mi další čtyři roky a my se v rámci svých možností budeme snažit vytvářet podmínky pro to, abychom doháněli německé platy. Tohle si myslím, že chtěl říci, že to řekl jinak. Komu se to nestane? Já také občas neformuluji svoje myšlenky tak, jak bych chtěl a když odejdu ze studia, tak si říkám, měl jsem to říct trochu jinak. Takže to vnímám takhle. Samozřejmě nikdo normální nemůže předstoupit před kohokoliv a říct: za čtyři roky vám garantuji německé platy. To by bylo troufalé, řekl bych.
16:00 Za mě prostě nešťastné vyjádření. Chtěl říci, že když bude mít další čtyři roky, bude vytvářet podmínky pro to, aby se tak dělo. A to je naprosto v pořádku. Pojďme to opravdu využít k tomu, abychom se bavili o tom, co jsou ty podmínky, co může udělat vláda, co si musíme odpracovat my a jestli se to děje nebo ne. Z tohoto důvodu je mediální bouře kolem toho nešťastného výroku vlastně docela pozitivní.
17:00 Vláda má do příštích sněmovních voleb zhruba rok. Jaké reálné kroky ještě může dodělat? Zmínili jsme flexi novelu, tam předpokládám, že chcete, aby byla dotažena do úplného konce. - To je skvělý příklad. Já jsem se opravdu bál, že to neprojde. Nicméně moji kolegové mě informovali o tom, že když to teď dali na stůl během zasedání předsednictva tripartity, tak jim pan premiér slíbil, že to je priorita vlády a že udělají všechno pro to, aby prošla. Mně to teď v Otázkách Václava Moravce slíbil ministr financí. Slíbil, že se také podívají na ty zaměstnanecké akcie.
22:00 Zbývá ještě některá země tady v regionu, u které hrozí, že nás třeba předběhne? - Teď jsme diskutovali zase právě se zahraničními investory, které země oni teď vidí perspektivněji než nás. Třeba Rumunsko. Oni řekli: Rumunsko je teď Česká republika devadesátých let, otevřená země s dostatkem pracovníků připravená vybudovat si průmyslovou základnu s povolacími procesy mnohem rychlejšími a tak dále.
24:00 Jak se propíše situace v německé ekonomice do té české? Protože my velmi často pochopitelně býváme označováni jako sedmnáctá spolková země německá, tou extrémní provázaností… - Jasná zpráva. My jsme na Německu až nezdravě závislí, stejně tak jako jsme až nezdravě závislí na exportu Evropské unie jako takové. 90 procent exportu v rámci jednoho teritoria je nebezpečná závislost. (…) Tak jako nám vyprchal ten transformační model, to je první ekonomická transformace a potřebujeme tu druhou, tak Německu vyprchal ten jeho růstový model. Oni už nemají levné energie z Ruska, oni už nemohou tolik vydělávat v Číně, oni zaostávají například ve výrobě softwaru, který je naprosto klíčový.
26:00 Oni se z toho musí dostat. Potom se bude dobře dařit i nám. A když se z toho nedostanou, tak to pro nás bude nesmírně těžké. - A příští rok bude jaký? Nesmírně těžký? - My si myslíme, že bude o něco lepší než ten současný. Ale nebude to žádný zázrak. Právě na základě těch problémů, o kterých jsme hovořili.
27:00 To nejsou krátkodobé problémy, to jsou středně až dlouhodobé strukturální problémy. A s nimi něco udělat není vůbec jednoduché. To prostě vyžaduje politickou odvahu. Já se obávám, že nejenom u nás v České republice, ale i v Evropě se vždycky dočkáme politické odvahy, až když přijde nějaká krize, která politiky k tomu donutí. Jako migrační krize, světová hospodářská krize, covidová nebo energetická. Ty je donutily začít něco opravdu dělat.
Ptám se já, Marie Bastlová
Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.
Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.