Hlavní obsah

Změny přijdou velmi rychle, říká po Trumpově vítězství investor

Hostem speciálu Ptám se já k americkým prezidentským volbám byl česko-americký investiční bankéř Ondřej Jonáš.Video: Marie Bastlová, Seznam Zprávy

Článek

Donald Trump je po čtyřech letech zpět na cestě do Bílého domu. Na jeho vítězství hned zareagovali investoři. Dolar, bitcoin a akcie v USA rostou, evropské akcie od rána výrazně zpevňují. Jaký dopad budou mít volby na ekonomiku?

Hostem speciálu Ptám se já k americkým prezidentským volbám byl česko-americký investiční bankéř Ondřej Jonáš.

Podle investičního bankéře Ondřeje Jonáše, který žije střídavě v Česku a ve Spojených státech, reagují trhy na Trumpovo vítězství téměř euforicky. A ani Jonáš nevidí budoucnost Spojených států pod vedením Donalda Trumpa – zejména ve vztahu k ekonomickým otázkám – tak černě jako někteří analytici nebo komentátoři. „Nemám o Ameriku obavu, je dost silná,“ řekl Jonáš. „Pokud Trump chce, aby Ameriku učinil znovu skvělou, tak se bude muset chovat podle toho, co mu jeho poradci budou říkat. A ti mu vysvětlí, že se nemůže chovat jako devítiletý spratek, který se rozhodl, že prosadí svou.“

Volby v USA 2024

V pořadí 60. volba prezidenta Spojených států amerických proběhla v úterý 5. listopadu 2024. V pořadí 47. prezidentem Spojených států se stane Donald Trump, který ve světem sledovaném duelu porazil Kamalu Harrisovou. Sledujte průběžné výsledky voleb nebo se podívejte na speciální vysílání k volbám v USA, kde mluvili odborníci, novináři i politici.

Aktuální dění sledujeme v online reportáži

Exprezident a republikánský kandidát Donald Trump před volbami sliboval ekonomické úlevy firmám i domácnostem. Mimo jiné zavedení vysokých cel na dovoz vybraného zboží. A to jak od spojenců včetně Evropské unie, tak ze zemí, které Spojené státy považují za své rivaly, jako je Čína. Avizoval také například snížení firemní daně pro společnosti vyrábějící ve Spojených státech. V kampani zároveň tvrdil, že život v USA bude po jeho zvolení znovu „cenově dostupný“.

Co se týče dopadů na Evropu, vítězství Trumpa může podle expertů znamenat zejména zhoršení přístupu evropských automobilek na americký trh právě kvůli vyšším clům. To v rozhovoru připustil i investor Ondřej Jonáš. Vysokých tarifů, jaké se očekávají například vůči Číně, se ale neobává.

V jaké ekonomické kondici šly USA do prezidentských voleb? Co Spojené státy s novým prezidentem čeká? A jak se budou dál vyvíjet obchodní vztahy s Evropou nebo Čínou?

Co v rozhovoru zaznělo?

1:30 Co říkáte na zatím průběžné výsledky, podle kterých prezidentské volby v USA vyhrál Donald Trump?  Vypadá to tak. Trhy na to reagují téměř euforicky. Dolar posílil zhruba o 1,5 procenta a akcie spojené s jeho jménem naznačují, že většina aktérů očekává, že Trump se znovu vrátí do Bílého domu.

2:00 Zdá se, že Senát se vrátí do držení republikánů, ve hře je Kongres. Z mého pohledu by bylo absolutně žádoucí, aby jej udrželi demokraté. Bylo by dobré mít rozdělenou vládu a nebylo možné, aby jedna nebo druhá strana přetlačila situaci. V situaci, kdy jsou americké státy rozdělené zhruba 50 na 50, tak by to bylo ku prospěchu. Americká ekonomika ale bude prosperovat významně pod jedním nebo druhým prezidentem.

3:00 V jaké ekonomické situaci teď USA podle vás jsou? Protože to podle ukazatelů vypadá, že ta situace není špatná, ale nestihlo se to propsat do volebních výsledků. – Máte pravdu. Vůbec není špatná. Ale problém je, že demokraté nezvládli prodat, co se za čtyři roky stalo. Jednak způsob, jakým si zvolili svoji kandidátku, ale hlavně jak utíkali od dědictví Joea Bidena, mi přišlo až nedůstojné.

3:30 Když platíte za burger 20 dolarů a před čtyřmi lety stál 15 dolarů, tak to vypadá hrozivě. A když politika, kterou sledujete, říká, že letos to možná stoupne na 21 dolarů, tak spotřebitel pořád cítí, že jeho výdaje na jídlo, bydlení a energii jsou významně vyšší. Problém s inflací je, že se ty ceny nikdy nevrátí. To je to, co většina voličů vidí. Nikoliv to, že inflace se znovu vrátila na jedno, dvě nebo tři procenta.

4:00 Demokraté na to doplatili. A Kamala Harissová zvlášť, protože nedokázala vysvětlit, čím se její politika liší od Bidenovy. Vždy vyskočila na pódium, usmívala se a říkala, jak se všichni budeme spojovat, ale volič nevěděl, jakou politiku bude zastávat.

4:30 Zatímco u Trumpa, kterého 90 procent voličů nenávidí za to, jak mluví, jak sprostě mluví, u něj ale aspoň vědí přesně, kde stojí, co chce udělat s imigrací nebo ekonomikou. Překvapilo mě, že jeho „ovladači“ mu nebyli schopni vysvětlit, ať už přestane s tou nenávistnou negativní kampaní vůči konkrétním osobám, ať se drží čistě ekonomických témat. A kdyby to byl schopen udělat, tak marže jeho výsledku by byla ještě větší.

6:00 Jaké čekáte ekonomické dopady, které mohou souviset s případným vítězstvím Donalda Trumpa? – Na prvním místě bych zmínil oblast regulace trhu. On velice silně vystoupil proti osobám, které vedou regulační orgány, orgány, které kontrolují fúze a akvizice, obchodování na trhu, výstup bitcoinu a kryptoměn. Změny přijdou velice rychle. A konkrétně to znamená, že velké americké firmy jako Google, Apple nebo Nvidia budou fungovat v daleko přívětivějším prostředí pro fúze, akvizice a přestanou být okopávány, souzeny a popotahovány. Pro inovaci, růst, vyšší produktivitu, inovace, AI to bude mít mnohem vyšší dopad.

7:30 Co se týče tarifů, vůči Číně jsou určitě nabíledni na úrovni 60 procent. A bohužel, když jednáte s protistranou, která se chová tak jako Čína a nectí celou řadu férových podmínek, tak někdy na tarify dojít musí. Nemyslím si, že by to nahradilo tak velkou část daní z příjmů, kterou si Trump představuje. Ale jeho návrh snížit korporátní daně z 21 procent na 15 procent realistický je. A byl by to velice výrazný přínos pro americkou ekonomiku, kdyby se podařilo tento krok uzavřít.

8:00 Co by prezidenství Donalda Trumpa mohlo znamenat pro Evropu? Ať už s ohledem na avizované zavedení přísnějšího celního režimu a pak také to zmíněné plánované snížení korporátní daně, jestli by nehrozilo, že evropské firmy budou mít tendence se do Ameriky přesouvat. – Vliv na Evropu bude ještě podstatně hlubší, než naznačujete. A to v tom smyslu, že Evropa bude donucena, aby konečně dala dohromady nějakou společnou bezpečnostní a zahraniční politiku.

8:30 Pokud by Trump zavedl tarify vůči Evropě, Evropa má možnost zavést něco podobného určitě vůči Číně, ale možná i též vůči Spojeným státům nebo zbytku Evropy. A z těchto tarifů financovat právě společnou zahraniční politiku. (…) Vůči konkrétním vývozcům tarify v žádném případě nebudou dosahovat padesátiprocentní úrovně, možná symbolicky někde budou nastaveny na deset procent. Určitě v oblasti automobilů.

10:30 A co varování nebo obavy, že by ta opatření, pokud by je Trump realizoval skutečně tak, jak sliboval během předvolební kampaně, mohla ale vést k poměrně významným důsledkům, k vyvolání obchodní války, k poměrně velkému obchodnímu šoku? Obával byste se toho, nebo je to přehnané? – Nevím, ale nepředbíhejme. Tak jako obava, že by Trump opustil Ukrajinu nebo opustil východní Evropu, je z mého pohledu přehnaná. Pokud Trump chce, aby Ameriku učinil znovu skvělou, tak se bude muset chovat podle toho, co mu jeho poradci budou říkat. A ti mu vysvětlí, že se nemůže chovat jako devítiletý spratek, který se rozhodl, že prosadí svou. Bohužel to je jeho reputace. Někteří jeho bývalí spolupracovníci přesně takhle o Trumpovi mluví.

Mně je jako člověk zcela nesympatický. Ale politika, kterou zastává, kterou čtyři roky jeho první administrativa prosazovala, je vcelku rozumná. A nezbyde nám možná než doufat, že bude pokračovat přesně v tomto stylu.

14:00 Uvidíme, jak se to všechno vyvrbí a jaké si Trump vybere poradce. A nemám obavu o Ameriku. Amerika je dost silná, má instituce, má rozumné lidi, kteří, myslím, i tentokrát, pokud bude zvolen, zcela chápou, proč tak učinili. A nevěřím předpovědím, že on by se choval jako fašista nebo by byl schopen rozložit americkou demokracii. V žádném případě ne.

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované