Hlavní obsah

Spor s Moravcem je hnisající rána, zpravodajství by ji mělo uzavřít, říká Fridrich

Hostem Ptám se já byl šéf divize Programu a digitálních služeb ČT Milan Fridrich.Video: Seznam Zprávy

Článek

Koncesionářské poplatky by měly podle plánu vlády brzy skončit. Už od příštího ledna chce kabinet financovat ČT a rozhlas ze státního rozpočtu. Podrobnosti návrhu známé nejsou. Podaří se zachovat nezávislost veřejnoprávních médií?

Hostem Ptám se já byl šéf divize Programu a digitálních služeb České televize Milan Fridrich.

Vládní koalice ANO, SPD a Motoristů před dvěma týdny potvrdila svůj záměr na zrušení poplatků za televizi a rozhlas. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že změnu očekává už od roku 2027. Česko se tak podle něj stane 18. zemí Evropské unie, která bude financovat veřejnoprávní média ze státního rozpočtu.

Jak by to mělo konkrétně vypadat, ale ještě jasné není. Informace nemá ani nikdo z vrcholných představitelů České televize a Českého rozhlasu. Co nejdříve by se proto chtěli do debat o své budoucnosti zapojit.

Obě média přitom chtějí bojovat za zachování současného systému financování, který jim zajišťuje potřebnou stabilitu a nezávislost. Jak řekl v pondělí v Ptám se já generální ředitel rozhlasu René Zavoral, pádné argumenty pro rušení poplatků podle něj zatím vůbec nepadly, a stále proto vidí prostor rozhodnutí koalice zvrátit.

Podobně to vnímá i druhý muž v čele České televize, ředitel Programu a digitálních služeb Milan Fridrich: „Budeme se snažit přesvědčit politiky o tom, aby to nebrali jako hotovou věc. Pracujeme s pětiletými plány programového a ekonomického rozvoje. Nedokážu si v tuhle chvíli představit, že by jiný model naplánoval to financování pět let dopředu.“

„Víme, kolik lidí se na nás dívá. A oni budou chtít vědět, jestli ta kvalitní a robustní nabídka zůstane zachována a budou se mít na co dívat,“ uvedl Fridrich.

V rozhovoru také komentoval, jak na image České televize negativně dopadá současný spor vedení zpravodajství s moderátorem Václavem Moravcem. Ten dlouhodobě odmítá pozvat do svého pořadu Otázky Václava Moravce šéfa koaliční SPD a předsedu Sněmovny Tomia Okamuru.

„Myslím, že by zpravodajství mělo co nejrychleji tuhle kauzu uzavřít a dojít k nějakému řešení, které bude přijatelné pro obě strany. Protože je to hnisající rána, která nedělá České televize úplně image,“ prohlásil Fridrich s tím, že to ale neznamená, že by měl Moravec nebo jeho pořad končit. „Nikdo nechce ubližovat Václavu Moravcovi. Kromě zvaní Tomia Okamury nemá Václav Moravec žádný problém.“

Kdo a kde připravuje nové mediální zákony? Čeká tuzemská veřejnoprávní média slovenská budoucnost? A chystají lidé v televizi stávku?

Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.

Co v rozhovoru zaznělo?

1:00 Berete jako hotovou věc, že budou zrušeny koncesionářské poplatky? Už jste s tím smířen? Nebo ještě myslíte, že je prostor vyjednat zachování stávajícího systému? – Jako hotovou věc to rozhodně nebereme. My víme, co se nese mediálním prostorem, známe rozhodnutí koaliční rady, víme, že se o tom mluvilo i dlouze před volbami. Ale my stále budeme dělat všechno pro to, aby zůstal zachován systém financování veřejné služby, jaký je teď, protože je předvídatelný, je solidní. Zdá se nám, že je i obecně ve společnosti solidární. A my, což je velmi důležité, s ním můžeme dlouhodobě plánovat nejen finance pro Českou televizi, ale především programové věci. Protože ty peníze nedostáváme na to, abychom udržovali provoz České televize, ale abychom vytvářeli obsah.

2:00 Co to je, to všechno, co budete dělat? – Budeme se snažit přesvědčit politiky o tom, aby to nebrali jako hotovou věc. Což znamená, že jim budeme předkládat argumenty a ukazovat, jak dlouhodobě uvažujeme, jak dlouhodobě plánujeme finanční stabilitu České televize. To není o tom, udělat si jeden rozpočet a na konci následujícího kalendářního roku udělat nějaký úplně jiný. My pracujeme s pětiletými plány programového a ekonomického rozvoje, které schvaluje Rada České televize, a tam to máte naplánováno pět let dopředu. Nedokážu si představit v tuhle chvíli, že by jiný model naplánoval to financování pět let dopředu.

3:00 Není to pozdě? Není to teď už prohraná bitva? – Tak zaprvé, nikdo nebude dělat žádné kroky, když neví výsledky voleb. My jsme ale samozřejmě za poplatky bojovali v tom minulém období už jenom třeba tím, že jsme byli součástí pracovní komise, která připravovala ten nový zákon. Byli jsme součástí komise, která připravovala memorandum k tomu novému zákonu. Takže jsme na tom pracovali. Vezměte si, že zákon byl schválen v květnu a v říjnu byly volby.

4:00 Spíš mi jde o to, jak si myslíte, že přesvědčíte stávající politickou reprezentaci o opaku? Hnutí ANO o rušení poplatků mluvilo už dlouho. Předpokládám, že jste s nimi minimálně zkoušeli mluvit. A pokud jste je nepřesvědčili doteď, tak proč si myslíte, že teď to bude jiné? – My si nemyslíme, že stoprocentně někoho přesvědčíme. Ale budeme dělat všechno pro to, abychom předložili argumenty, že ten stávající model není zastaralý, není nespravedlivý, není nefér vůči obyvatelstvu a že České televizi zaručuje nezávislost a předvídatelné financování pro jakékoliv časy, které nastanou.

4:30 Baví se o tom s vámi vůbec někdo? – Generální ředitel se sešel s několika lidmi, kteří se na tom podílejí, včetně ministra kultury. Je samozřejmé, že budou další kola různých jednání. Já jsem se taky sešel s různými lidmi, abych jim předestřel to, v čem jsme jednotný. S generálním ředitelem Hynkem Chudárkem. A to je, že preferujeme financování skrze poplatky.

5:00 Jaké máte informace od ministra Klempíře? Když říkáte, že se s ním ředitel Chudárek sešel. Víte, kdo tedy ty zákony chystá nebo kde to vzniká? Jestli je ministr Klempíř ta hlavní osoba, která o tom ví, nebo jestli to vzniká v dílně ANO? – V tuhle chvíli se dává dohromady nějaký politický tým, který – jak jsem se dozvěděl – ještě není úplně dán. Ještě nejsou na stole žádné konkrétní věci. Je to určité odhodlání této vládní koalice. A my čekáme, že nás někdo zapojí do těchto diskuzí a že budeme moct předložit naše argumenty, ale i seznámit novou politickou reprezentaci s tím, jak Česká televize funguje. – Ale tak to asi vědí, nebo by měli vědět. Hnutí ANO je v politice dlouho. – Ale dívat se do střev České televize je jiné, než když se k tomu dostanete veřejně. Jsou dlouhodobé plány, které jsou zveřejněny na webu České televize, které přijímá Rada České televize. A já si myslím, že bez nějakého komentáře a bez nějakého vysvětlování to není tak, že když si to člověk přečte, že by mu bylo všechno jasné.

7:00 Existují strašné mýty ohledně financování České televize. Jeden z nich je například to, že když přijde Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), tak nás konečně někdo zkontroluje. Česká televize předkládá několikrát ročně strukturu utrácení peněz rozpočtu Radě České televize. Má dozorčí komisi, která neustále každý měsíc provádí šetření v různých útvarech. Jsme auditovaní každý rok a samozřejmě předkládáme zprávu o hospodaření Parlamentu České republiky. A už jenom z toho je vidět, že existuje určitá nedůvěra mezi částí politické reprezentace vůči České televizi, jestli se tam dějí věci správně.

7:30 My se vůbec nebojíme toho, že nás NKÚ bude kontrolovat. Ale na druhou stranu si uvědomujeme, že těch mýtů, které kolem toho jsou, je hodně. A je potřeba, aby se do toho zapojili lidé, kteří hluboce znají tu televizi a nastavila se důvěra a mohli jsme vysvětlit, na co konkrétně potřebujeme ty peníze.

8:00 Andrej Babiš coby premiér důvěru v Českou televizi nahlodává systematicky už spoustu let, co je v nejvyšší politice. Útočí na vás, řekla bych, naprosto jednoznačně. – To je obecný evropský trend. Když se podíváte do Německa nebo do Francie nebo do Británie, je to stejné. Je to obecný trend, který souvisí s proměnou mediální krajiny jako takové, protože dnes už politici nepotřebují tradiční média ke svému zviditelnění a k volebním kampaním. Ke komunikaci s voličem mají spoustu jiných cest, hlavně sociální média nebo online média a tak podobně. Veřejnoprávní média mají ostře definovaná kritéria, jaký typ novinařiny mají dělat, že má být kritická. A je logické, že když si natočíte video na sociální média, kde si ho natočíte podle svého gusta, a potom přijdete do studia za novinářem vašeho typu a jsou mu kladeny nepříjemné otázky, tak samozřejmě je tam určitá jiná nálada.

9:00 Proč jste se do boje za koncesionářské poplatky a stávající systém veřejnoprávních médií nepustili dříve? Generální ředitel ČT Hynek Chudárek se v podstatě médiím vyhýbá. Za poslední dlouhou dobu poskytl jeden rozhovor pro Hospodářské noviny, jinak prostor v médiích nevyužívá. Vy jste také příliš nevystupoval na tohle téma, na odborných konferencích ano, ale v rozhovorech v médiích příliš ne. – Všechno je to o určitém načasování. Ve chvíli, kdy jsme nevěděli, jestli skutečně to bude černé na bílém… – Bylo to v programovém prohlášení. – Bylo to v programovém prohlášení vlády, ale nevěděli jsme, co to úplně přesně bude znamenat. Což vlastně nevíme ještě ani teď.

10:00 Prezident republiky se zastal veřejnoprávních médií. Vy ne. – Rozumím. My jsme se jich zastali. Vydali jsme prohlášení vedení České televize minulý týden, kde jsme jasně řekli, že preferovanou variantou financování jsou poplatky. Na druhou stranu evropský kontext nám příliš nenahrává v tomhle ohledu. Kdyby to ve střední Evropě bylo jenom Slovensko a Maďarsko. Ale jestliže ta debata probíhá i ve Velké Británii, v Polsku, tak to úplně nenahrává tomu, že bychom tady byli izolovaný ostrůvek, který chce něco změnit.

11:00 Ale je to u našich klíčových sousedů, což je Německo a Rakousko. My si myslíme, že patříme do tohoto prostoru a v obou těchto zemích jsou média svobodná, nezávislá a je tam předvídatelné financování. My chceme na těchto příkladech ukazovat, abychom zůstali součástí toho středoevropského prostoru a neposouvali jsme se zase někam jinam, třeba na Slovensko.

12:00 Dopadneme jako na Slovensku? – Slovensko je specifický příklad, protože na Slovensku to není o jednom rozhodnutí současné vlády Roberta Fica. Na Slovensku jsou veřejnoprávní média ostrakizována, deformována, zestátňována de facto 30 nebo 35 let už od Mečiarovy vlády. Už za Mečiarovy vlády veřejnoprávní média rozhodně na Slovensku nebyla pilířem nezávislosti a svobodného vyjadřování. A pak to šlo v sinusoidách. – Takže nám slovenský scénář nehrozí, protože česká veřejnoprávní média jsou podle vás výrazně silnější, než byla ta slovenská, než tam došlo ke změně financování? – Jsou výrazně silnější. A myslím si, že i naše občanská společnost je jinak strukturovaná, my jsme společnost měst, nikoliv vesnic jako na Slovensku, kde máte dvě tři velká města. Máme jiné ukotvení. Sametová revoluce byla především v Praze a v českých městech.

14:00 Nemyslím, že obecně česká politická kultura a česká občanská společnost by dopustily tento scénář. Vím, že tady byl šéfredaktor zpravodajství ČT Michal Kubal, říkal o tom, že by potom zpravodajství šlo do stávky. Já bych se s tímhle taky nesmířil a určitě bych byl součástí toho, aby tady zůstala nezávislá, seriózní a silná veřejnoprávní média, protože je beru jako pilíř demokracie. Neříkám, že bych si vzal spacák. Ale rozhodně bych se proti tomu ohradil.

15:00 A co děláte jako management pro to, abyste zaměstnance na Kavčích horách uklidnili? – Třeba tento rozhovor by měl být taky určitým signálem, že se o to staráme.

23:00 Když nás sledují diváci a posluchači a třeba si říkají: Mám trochu nejasno v postoji České televize a některých klíčových tváří České televize. Mám stát na straně Michala Kubala, vedení zpravodajství, nebo Václava Moravce a Otázek Václava Moravce? Neškodí tyto konflikty trochu České televizi? Je čitelná? – Každý konflikt je vždycky problém. Nechci se k tomu obšírně vyjadřovat, protože nemám dost informací, nesedím na poradách ve zpravodajství. Ale na druhou stranu vím o tom, co zaznělo ve zpravodajství. Byl editorialní panel, který vyhodnotil, že Tomio Okamura má chodit do Otázek Václava Moravce. A to byl panel, ve kterém sedí novináři s novináři, ne právníci nebo nějací radní.

23:30 Myslím, že by zpravodajství mělo co nejrychleji tuhle kauzu uzavřít a dojít k nějakému řešení, které bude přijatelné pro obě strany. Aby se tohle prostě uzavřelo. Protože je to hnisající rána, která, máte pravdu, nedělá České televize úplně image. A já bych tam nehledal pravdu, nemám k tomu dost informací, tohle je čistě na zpravodajství.

25:00 Pořad Otázky Václava Moravce by měl pokračovat, Václav Moravec by měl pokračovat? Nebo ne? – Určitě. – Oboje? – Ano, samozřejmě. A říká to i generální ředitel. Nikdo nechce ubližovat Václavu Moravcovi. Otázky Václava Moravce jsou nejsledovanější nedělní pořad. V tom není žádný problém. A ta vyváženost… já se na něj dívám stejně, jako se dívám i na konkurenční Primu. Mám rád politiku, mám rád diskuze, koukám se i na váš pořad. A nevnímám tam, že by to bylo nějak disproporční. Ten pořad je velmi solidní a velmi silný příspěvek veřejnoprávní televize k politickému dění a k politickým diskuzím v této zemi. A kromě zvaní Tomia Okamura do pořadu Otázky Václava Moravce nemá Václav Moravec žádný problém.

32:00 Kdy čekáte, že bude rozhodnuto o tom novém systému financování ČT a rozhlasu? Máte nějaké informace třeba od ministra kultury? – My to bereme odzadu. První, co čekám, že sejdeme s vrcholnými představiteli Českého rozhlasu, domluvíme se na tom, abychom řekli: Pojďte se s námi o tom bavit. Doteď to bylo na neformální úrovni, různých schůzkách a chtěli bychom vyvolat tu formální úroveň. Ať to nevzniká někde v zákulisí.

32:30 Veřejnost taky chce slyšet, co se zamýšlí s veřejnoprávními médii. Česká televize a i Český rozhlas nejsou slabými médii. Co se týká diváků a posluchačů, máme svoji základnu a víme, kolik lidí se na nás dívá. A oni budou chtít vědět, jestli ta kvalitní a robustní nabídka zůstane zachována a budou se mít na co dívat.

34:00 Na to vám jistě vládní koalice snadno může říci, že voliči rozhodovali ve sněmovních volbách a dali většinu hlasů stranám, které chtějí zrušit systém koncesionářských poplatků. – Určitě ano, ale na druhou stranu některé věci jsou nadčasové. A když to přeženu: Víte, jakou tady můžete mít koalici za rok? To neznamená, že ta koalice přežije třeba celé čtyřleté období. Nebo že se nemůže proměnit. Nebo cokoliv jiného. – A vy na to sázíte? – Ne, ne, vůbec ne. Nicméně chápu, že část to bere jako hotovou věc, ale my prostě vnímáme, že tahle debata není jenom politická, ale je i  odborná. – Ale jestli jsme zatím viděli nějakou proměnu, tak to byla proměna názoru ministra kultury Oto Klempíře, který ještě před pár týdny řekl, že bude hájit systém veřejnoprávních poplatků, aby teď řekl, že budou placeny ze státního rozpočtu. – Proto se budeme bavit s vícero lidmi. Nevím, proč k tomu došlo.

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované