Hlavní obsah

Šéf praktiků: Mladému lékaři dám 40 tisíc, logicky si radši vybere nemocnici

Hostem Ptám se já byl šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.Video: Seznam Zprávy

Článek

​​

Praktičtí lékaři chtějí na konci října na dva dny zavřít ordinace. Vadí jim, kolik peněz mají dostat příští rok, a také to, že více než milion dospělých a dětí v Česku nemá svého praktika či pediatra. O co lékařům vlastně jde?

Hostem Ptám se já byl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Na protest proti podobě úhradové vyhlášky na příští rok nechají praktičtí lékaři zavřené ordinace 29. a 30. října. A přidají se k nim také ambulantní specialisté. Ministerstvo zdravotnictví podle lékařů návrhem úhradové vyhlášky třetím rokem ignoruje inflaci a nárůst nákladů na péči. Chtějí také upozornit na to, že milion lidí v Česku nemá svého praktického lékaře nebo pediatra.

„Stále jsme připraveni jednat. Naším cílem není protest či jakékoli obtěžování pacientů, ale nezbytná náprava stavu úhrad naší péče o ně,“ uvedlo Sdružení ambulantních specialistů. Možnost dalších jednání připustil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Primární péči by podle měj měly příští rok podpořit pojišťovny z rezervních fondů, na kterých mají vyšší jednotky miliard korun.

Protestovat původně chtěli také nemocniční lékaři, podávání výpovědí z přesčasové práce ale odvolali kvůli povodním. Tento týden pak potvrdili, že protesty nechají až na příští rok. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek ale upozornil, že komora akci praktických lékařů a ambulantních specialistů podporuje. A vstřícný krok nemocnic protesty pozdržet by si podle něj ministr zdravotnictví neměl vykládat jako slabost, ale jako ochotu k dalším jednáním.

Podaří se odvrátit stávku praktiků a ambulantních specialistů? Je primární péče skutečně prioritou, jak prohlašuje ministr zdravotnictví? A kam se české zdravotnictví řítí?

Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.

Co v rozhovoru zaznělo?

1:00 Má váš protest hodně masivní podporu mezi vašimi členy? - Má to masivní podporu mezi našimi členy. My teď komunikujeme prostřednictvím svých okresních sdružení s jednotlivými členy v terénu a ta podpora je masivní. Ale pořád doufáme, že si tuhle nepříjemnou věc všichni budeme moci ušetřit a že se snad dohodneme a nebude potřeba nakonec tu akci realizovat.

2:00 Věříte, že se to podaří odvrátit? - Doufám. A myslím si, že to je jediné rozumné řešení, které může nastat.

3:00 Nejsme skupina, která by vyhrožovala protesty nebo je realizovala nějak často. Možná si ještě někdo vzpomene na náš protest v roce 2017, kdy jsme uskutečnili pohřeb primární péče, to bylo úplné dno, primární péče ležela úplně v prachu a věděli jsme, že už to takhle dál nejde.

3:30 Od té doby probíhá reforma primární péče na Ministerstvu zdravotnictví, na které se podílí i zdravotní pojišťovny. A udělali jsme nějaký pokrok. Ročně se nám vzdělává 200 nových praktických lékařů, daří se nám generační obměna, změnily se kompetence, děláme více preventivních prohlídek, více screeningů a více pacientů se přesunuje z lůžkové péče k nám do ambulantní péče. A ruku v ruce s tím celých sedm let, byť ne vždycky v míře, s kterou bychom byli spokojeni, šel také nějaký přesun finančních prostředků. A to pro rok 2025, tak, jak je napsaná úhradovka, má skončit. A nikdo nevysvětlil reálně, proč se tak děje.

4:00 Tedy jediné, co v tuhle chvíli může odvrátit váš protest, je rozhodnutí o navýšení finančních prostředků do tohoto sektoru v příštím roce? - Je to tak. Protože ten sektor je na tom ze všech sektorů nejhůře. Ministerstvo dlouhodobě deklaruje, že má růst více než ostatní segmenty, a to i v tom roce, který teď máme, kdy se trošku šetří. Ale bohužel se to v té úhradové vyhlášce neprojevilo a naopak tenhle segment roste méně než některé jiné. - Takže jsou za tím peníze. - Jsou to peníze, ale nejsou to jenom peníze, on je to i poměrně podstatný symbol. Nechceme se vrátit tam, kde jsme byli. Každý rok jako mozaiku skládáme stavbu primární péče. Každý rok tam přidáme nějaký kamínek. Jde o jeden z těch kamínků.

6:00 V roce 2017 jste uspořádali pohřeb zdravotnictví, pak se nastartovaly nějaké dílčí změny. Pamatuji si, jak jste se na nich tehdy dohodli. Ale reálný stav, co se týče nedostatků praktiků, je horší. - Jsou dvě skupiny praktických lékařů, pro děti a dorost a pro dospělé. Tam je poměrně velký rozdíl, praktických lékařů pro děti a dorost stále ubývá a těch důvodů je mnoho a nejsou jenom finanční. U praktických lékařů pro dospělé se ta situace postupně lepší. Tam se daří přivádět doktory do toho systému.

6:30 To je všechno běh na hodně dlouhou trať. A i to je jeden z důvodů, proč nechceme, aby letos došlo k poklesu, protože to je signál pro lékaře z nemocnic, kteří se třeba chystají dělat praktické lékaře, nebo pro studenty medicíny, kteří si plánují svůj kariérní život a  přemýšlí o tom oboru.

7:00 Na ministerstvu vznikla pracovní skupina, která má nedostatek lékařů na obvodech řešit. Ale v podstatě se neschází. Když jsem se dívala na web Ministerstva zdravotnictví a snažila jsem se najít nějaký její výstup, tak za poslední tři roky jsem nenašla nic. - Máte pravdu, schází se málo. Jeden z jejích podstatných výstupů je projekt takzvaných týmových praxí. Je to podpora praxí nového typu, kde bude pracovat více lékařů, více zdravotního personálu.

9:00 Primární péče se mění. Když jsme s tím začínali, praktici se starali zhruba o 100 tisíc diabetiků. Když se podíváte na dnešní čísla, u praktických lékařů se léčí 400 tisíc diabetiků, což je téměř polovina, nebo je to 40 procent diabetiků, které máme v České republice. Meziročně jsme zvedli počet preventivních prohlídek o 10 procent, screeningu o sedm procent. Takže změny probíhají tam, kde ti praktičtí lékaři jsou. - Ale mnoho lidí je zároveň vůbec nemá. - Je třeba se podívat, co s tím můžeme udělat. My se snažíme se dopátrat té příčiny.

10:00 Identifikovali jste tedy, kde je hlavní příčina toho, proč se nedaří posilovat skupinu praktiků? - U praktických lékařů pro děti a dorost je hlavní příčina jejich komplikovaný způsob vzdělávání. Poměrně velké množství těch pediatrů končí v nemocnicích a dostáváme se k problému, že máme v České republice řadu dětských lůžkových oddělení, která mají obložnost 20 procent, a přesto mají plný stav personálu. Ale chybí nám ti stejní pediatři se stejným vzděláním venku v terénu, kteří by šli pracovat do dětských ordinací. Problém číslo dvě i u všeobecných praktických lékařů, kterých postupně přibývá, je, že platíme dluh z minulosti, kdy několik let za sebou třeba neatestoval jediný praktický lékař. Takže tady vznikl obrovský vnitřní dluh a nenasycenost toho trhu.

12:00 Často vidím na různých odborných serverech nebo na nejrůznějších jiných serverech inzeráty, že nějací lékaři shání do svých ordinací někoho na výpomoc nebo nějaké další zaměstnance. Platové ohodnocení, které je nabízeno, je velmi atraktivní. A přesto ta místa nejsou obsaditelná. - Stejně kvalifikovaný lékař v nemocnici dostane více peněz. A máme dnes bohužel náš zdravotní systém udělaný tak, že je velmi neefektivní. My máme velké množství nemocnic, které váže velké množství personálu. Kvalifikovaný lékař v nemocnicích dostane kolem těch 120 tisíc. To nejsou peníze, které jsou v primární péči běžné.

12:30 Takže lékaři v nemocnicích jsou lépe placeni než praktičtí obvodní lékaři. - V tuto chvíli to tak je, ale není to podstata toho problému. Nejvíce se to projevuje u mladých lékařů. Já, když přijímám do ordinace lékaře po škole v rámci nějakého programu rezidentských míst, tak jsme mu schopni nabídnout plat někde kolem 40 tisíc hrubého. Pokud nastupuje do okresní nemocnice za plat o třetinu vyšší, tak si logicky vybírá spíš tu kariéru v nemocnici.

13:00 Ale problém není v tom, že by kolegové v nemocnicích snad měli vysoké platy nebo že bych jim je nepřál. Já jenom říkám, že máme příliš mnoho nemocnic, které vážou příliš mnoho lékařů. Ty nemocnice tím pádem mají personální problém, zvyšují platy lékařům, ale ty úhrady pro primární péči nejsou takové, abychom tomu systému dokázali konkurovat.

13:30 A když se dostaneme k té úhradové vyhlášce a tomu, co my jí vytýkáme, tak jde o to, že vůbec nemá ambici trend (restrukturalizovat systém zdravotnictví) podpořit. Naopak konzervuje stávající stav, který je nevyhovující.

15:00 Dokázal s tím něco udělat Vlastimil Válek jako ministr zdravotnictví? - Pan ministr Válek toho udělal pro primární péči poměrně hodně, byť je to možná málo doceněno nebo se o tom málo mluví. My jsme žili v naprosto patologické situaci, kdy praktici v České republice mohli předepisovat zhruba jenom polovinu léků, které jsou v Česku na trhu, druhou polovinu předepisovat nesměli. 20 let jsme s tím bojovali a naráželi jsme na odpor a nepochopení a pan ministr to dokázal změnit.

20:00 Takže jak to, že se nepodařilo změnit něco takového, co laikovi zní vlastně poměrně jednoduše, a to je třeba změna systému vzdělávání? - Nejsem pediatr, mohu říct, jaký to na mě dělá dojem. (…) Je tam obrovská lobby nemocničních pediatrů, to je zcela evidentní.

23:00 V řadě míst už péči nemocnice přebírají, je to řešení? - Není to řešení, protože primární péče a nemocniční péče jsou všude v civilizovaném světě oddělené. Protože každá plní jinou roli a nemá smysl je spojovat. A primární péče má být co nejblíž pacientovi. (…) To se blížíme k rozvojovým zemím.

24:00 Co nás tedy čeká v nejbližších letech stran vývoje situace primární péče? - Když připočtete, jak stárne populace, která tuhle péči bude potřebovat – a nemůžeme ty lidi všechny poslat do nemocnice, cílem moderního zdravotnictví by mělo být i chronicky nemocné lidi držet v domácím prostředí – tak opravdu narazíme do zdi. To je zcela evidentní. Pokud s tím něco neuděláme a tu primární péči neposílíme.

24:30 Bude v příštích letech narůstat počet lidí bez praktického lékaře? - Je to možné, minimálně u pediatrů si myslím, že to je úplně reálná hrozba. A musíme se zamyslet, co s tím udělat. (…) Ti lidé (lékaři, pozn. red.) prostě sedí na nevyužitých odděleních a potřebujeme je odtamtud dostat ven. A měli bychom to udělat nějakou vlídnou metodou. Samozřejmě nemůžete někoho vyhánět, ale asi bychom se měli zamyslet nad tím, která ta oddělení opravdu potřebujeme.

27:00 Co byste vzkázal tomu milionu lidí bez praktika? - Řekl bych jim, že to nemají vzdávat a zkoušet praktického lékaře sehnat. (…) My zároveň vyvíjíme aplikaci „Najdi si praktického lékaře“, která by pomohla spárovat lidi, již hledají praktika, a praktika, který má volnou kapacitu.

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované