Článek
V neděli proběhla na Václavském náměstí další z protivládních demonstrací, opět pod hlavičkou strany PRO a jejího šéfa Jindřicha Rajchla. Ten se snaží zformovat novou politickou sílu proti Fialovu kabinetu. Čeho chce dosáhnout?
Hostem Ptám se já byl expert na zdravotnické právo, bývalá tvář Pirátů, dnes jeden z řečníků na demonstracích hnutí PRO Ondřej Dostál.
Proti kabinetu Petra Fialy (ODS) protestovaly v neděli v centru Prahy tisíce lidí. Demonstranti se shromáždili na Václavském náměstí. Po zhruba dvouhodinovém programu, během kterého zaznívalo zejména volání po konci vlády, se protestující vydali na pochod k sídlu vlády ve Strakově akademii. Na akci kromě právníka Ondřeje Dostála mimo jiné promluvili i předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, choreograf Petr Zuska, předseda Českého svazu letectví Václav Vašek nebo poslanec SPD Jaroslav Foldyna.
Organizátorovi Jindřichu Rajchlovi z neparlamentní strany PRO (Právo Respekt Odbornost) se na akci s heslem „Česko proti bídě“ podařilo přilákat podobný počet lidí jako na předešlou demonstraci v polovině března, kdy přišly desítky tisíc demonstrantů. A podle březnového průzkumu agentury Kantar by mělo PRO ve volbách do Sněmovny podporu až tří procent voličů. Rajchlovi se tak popularitou zjevně podařilo navázat na loňské protestní akce jiných organizátorů v čele s Ladislavem Vrabelem pod značkou „Česká republika na 1. místě“, které po počátečním vzepětí ztratily příznivce.
Na rozdíl od březnového protestu, kdy se část demonstrantů pokusila sundat ukrajinskou vlajku z budovy Národního muzea a došlo na potyčky s policií, proběhla nedělní akce strany PRO relativně v klidu. Jindřich Rajchl na její závěr uvedl, že protestující si musí vzít zpět Českou republiku. Zároveň dodal, že jeho poselstvím je láska a pozitivita: „Empatie, solidarita a láska je naše cesta vpřed,“ řekl.
Čeho chtějí pořadatelé demonstrací vlastně dosáhnout? Budou protestní akce eskalovat, jak tvrdí? A věří, že se dostanou do Sněmovny?
Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.
Co v rozhovoru zaznělo?
2:00 Jsem hostem demonstrací, jsem rád, že mohu promluvit k lidem, kteří jsou v podstatě mého věku, jsou mi blízcí naturelem, často jsou z regionů, mají problém s dostupností zdravotní péče, chtějí vědět, co se s tím dá dělat, a já jim k tomu vždycky něco řeknu.
3:00 Já jsem podepsal to, čemu se říkalo Charta 2022 toho uskupení Pro Libertate, které se pak přeskupilo v tu stranu PRO. Jsou to kolegové, kteří hodnotili ta covidová data. Je to v podstatě komunita lidí, se kterými jsem byl v kontaktu, které považuji za slušné, vysoce vzdělané, jsou tam i právníci roku, to nejsou skutečně nějací bezzubí dezoláti.
3:30 Nikdy bych nevystoupil na akci, která by byla proruská. Na všech těch akcích jsme si předem říkali s organizátory, že tam nesmí takové věci zaznít, jinak tam nepůjdu. Já jsem jezdíval přednášet na Ukrajinu za třech minulých ukrajinských vlád. (…) Jsem přesvědčen, že pro Ukrajinu by bylo dobrým řešením, kdyby došlo k uzavření míru za nějakých podmínek, které by byly akceptovatelné, protože se obávám, že na tom bude každou chvílí hůř. Ale do toho nechci zabíhat, to jsou moje soukromé, nikoliv odborné názory.
4:00 Dvacet let jsem klasickým liberálem, ještě dávno před tím, než existovali nějací Piráti, ANO, STAN, tak jsem říkal věci, které jsem říkal v neděli na demonstraci. To, že jsem v roce 2019 přijal spolupráci s PirSTANem, protože jsem měl představu, že tady konečně přichází něco, co ten šlendrián od Ratha přes pana Šnajdra, který je stíhaný, že se podaří odstranit. Moje názory se nezměnily. A to, že ta politika udělala mezitím tři veletoče, za to úplně nemůžu.
7:00 Neříkám, že bych stoprocentně souhlasil se vším, co na demonstracích zaznívá. (…) Téma, na kterém se stoprocentně shoduji, je ochrana svobody slova a jsem nešťastný z toho, že v tento moment jsou názory, které se smí, a názory, které už jsou nepřípustné. A když je říkáte, tak máte v některých médiích stopku. (…) Nejsem zmocněn k tomu, abych mluvil za pana Rajchla, on není zmocněn, aby mluvil za mě, ale shodujeme se na otázce cenzury, možnosti, aby si řekl každý svůj názor, chytrý nebo hloupý, a lidé si to mohli přebrat.
12:00 (k výrokům J. Rajchla, že dojde plyn a nafta bude stát 100 korun) Nechodím na ty demonstrace s tím, že bych souhlasil stroprocentě s tím, co říkají ostatní řečníci. Po té hoře fake news o tom, jak nás zabije omikron a jak se kvůli tomu musíme zavřít doma, je tohle ještě pohoda.
25:00 Pro mě je podstatné, co si o mně myslí lidé. Já už jsem si svoje profesní renomé užil, svého právníka roku jsem dostal, svoje góly jsem si nastřílel. Nebudu říkat věci, kterým nevěřím.
Ptám se já, Marie Bastlová
Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.
Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.