Hlavní obsah

Slovenská expremiérka: Myslela jsem, že na dně už jsme byli

Hostem Ptám se já byla bývalá slovenská premiérka a socioložka Iveta Radičová. Video: Marie Bastlová

Článek

Slovenský premiér Fico bojuje o setrvání v křesle. Jeho vláda ztratila ve sněmovně většinu a Fico se rozhodl pro radikální řešení. Koaličním partnerům dal ultimátum a připustil předčasné volby. V jak hluboké krizi Slovensko je?

Hostem Ptám se já byla bývalá slovenská premiérka a socioložka Iveta Radičová.

„Vidím reálnou šanci na obnovení většiny v Národní radě, ale ta většina je nesmírně křehká. Stále bude mít podobu velmi nestabilního, velmi vratkého způsobu vládnutí,“ komentovala aktuální situaci na Slovensku jeho bývalá premiérka Iveta Radičová.

Vláda Roberta Fica (Směr) ztratila ve sněmovně většinu po odchodech a vyloučení několika poslanců Ficových koaličních partnerů, stran Hlas-SD a SNS. Premiér jim proto minulý týden dal do pondělí ultimátům – mají předložit návrhy na obnovení většiny, jinak dojde na změny v kabinetu. Fico pohrozil i předčasnými volbami.

Těm ale podle jeho předchůdkyně Radičové příliš nenahrává například současná socioekonomická situace v zemi: „Pokud by se v tomto momentě rozhodl pro předčasné volby, tak by právě přicházely lidem na účty mzdy, do kterých se promítl nešťastný a velmi špatně připravený konsolidační balíček veřejných financí, který je nutným řešením velmi vážného deficitu veřejných financí na Slovensku.“

Expremiérka a socioložka se zároveň obává o další směřování země a možného vyhrocení situace v už tak radikalizované společnosti: „Paradoxem je, že jsem si několikrát myslela, že už to dále zajít nemůže. A zašlo. Mýlila jsem se. Myslela jsem si, že už jsme na dně, že už hlouběji klesnout nemůžeme, co se týká politické kultury, vulgarizace politiky, arogance a lží v politice. Ale bohužel musím říct, že v tom jsem se mýlila a nebylo to ještě dno.“

Kam současná vláda Slovensko dovedla? A byly by předčasné volby pro zemi řešením?

Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.

Co v rozhovoru zaznělo?

1:00 V jak vážné situaci je z vašeho pohledu slovenská politická scéna? Je zralá na předčasné volby? – Zažíváme důsledky nahromaděných krizí, které se s námi vlečou asi 15 let. Migrační krize, pandemická krize, energetická krize, válka na Ukrajině. Je to jeden chomáč obrovských nejistot, do kterého vstoupila Ficova vláda. Tomu navíc předcházely situace jako vražda novináře Kuciaka. A v současném období i atentát na samotného premiéra Fica. To všechno jsou ukazatele vysoce nestabilní politické situace s nástupem velmi silných extremistických sil na politickou scénu.

3:00 Nebudu přehánět, když řeknu, že mnohé znaky extremismu se staly mainstreamovou politikou, politikou hlavního proudu. Posunul to samotný Směr Roberta Fica.

5:00 Byly by předčasné volby řešením? – Předčasné volby jsou tady pro situace, kdy selžou současné politické strany. A občan pak deleguje kompetence a pravomoc, rozdá karty nanovo. Ale karty jsou rozdané způsobem odpovídajícím té vyhrocené situaci v zemi a ta se promítne do předčasných voleb. Ty tedy ne vždy přinesou stabilizaci.

7:00 Co se týče předčasných voleb – stojí to a padá na rozhodnutí premiéra Fica. (…) Vidím reálnou šanci na obnovení většiny v Národní radě, ale ta většina je nesmírně křehká. Stále bude mít podobu velmi nestabilního, velmi vratkého způsobu vládnutí.

8:00 Pokud by se v tomto momentě rozhodl pro předčasné volby, tak by právě přicházely lidem na účty mzdy, do kterých se promítl nešťastný a velmi špatně připravený konsolidační balíček veřejných financí, který je nutným řešením velmi vážného deficitu veřejných financí na Slovensku.

9:00 Předčasné volby by se tedy premiéru Ficovi teď příliš nehodily? – V momentální situaci určitě ne. Když o nich sám hovoří, tak mluví o červnu. Ale je potřeba dodat, že Fico si půdu pro předčasné volby připravuje. A to navozováním témat do veřejného prostoru, která jsou primárně rozdělující, která rozdělují alternativu k současné vládní koalici. A to jsou primárně kulturně-etické otázky.

14:00 Jak slovenská veřejnost vládu Roberta Fica a současnou atmosféru na Slovensku vlastně vnímá? – Společnost na Slovensku je opravdu rozdělená. Zažíváme typickou populistkracii místo demokracie. Ta předpokládá emotivní rozhodování se a pravdu jako konstrukt. Můžete si to nastavit, jak chcete. A to v situaci, kdy vládnoucí strany používají klasický nástroj hledání nepřítele, obviňování z přípravy převratu. Kdyby toto byla pravda, tak pár hodin po oznámení této zprávy ministr vnitra nepojede lyžovat. (…) Tato politika dělá z mnoha lidí včetně novinářů terče nenávisti.

15:00 Čtyřicet procent populace Slovenska od roku 1989 není přívržencem těchto změn. Čtyřicet procent populace se nám nepodařilo přesvědčit, že hodnoty svobody, lidských práv, ve zkratce hodnoty EU, vytvářejí lepší podmínky pro život. Tyto lidi jsme nepřesvědčili a tato skupina se pravidelně obrací k vůdcům, kteří nabízí iluzi klidu a stability.

20:00 My jsme dostali šanci od voličů třikrát a třikrát jsme je zklamali. To tedy není jen o tom, že je tu nějaká alternativa připravená vládnout, ta alternativa potřebuje obnovit důvěru, že znovu nezklame. – A máte pocit, že současná opozice je připravenější? – Máme nesmírně fragmentovanou politickou scénu. (…) Progresivní Slovensko má jasnou hodnotovou politiku, ale právě v kulturně-etických otázkách, které jsem zmínila, zásadně odlišnou od křesťanskodemokratického hnutí a zásadně v mnohém odlišnou i od dalších alternativ v opozici. Takže by to nebyla lehká dohoda. Ale neříkám, že by nebyla možná.

26:00 Jaké vidíte vyhlídky pro slovenskou politickou scénu a pro společnost? Čekáte, že radikalizace ve slovenské veřejné debatě bude dál posilovat? Nebo už jste se dostali na vrchol? – Paradoxem je, že jsem si několikrát myslela, že už to dále zajít nemůže. A zašlo. Mýlila jsem se. Myslela jsem si, že už jsme na dně, že už hlouběji klesnout nemůžeme, co se týká politické kultury, vulgarizace politiky, arogance a lží v politice. Ale bohužel musím říct, že v tom jsem se mýlila a nebylo to ješte dno. Přidružily se zásadní momenty, dezinformační média povýšila na mainstreamová. Extrémně dezinformační média se těší přízni vládní koalice. Dezinfoscéna byla povýšena na věrohodnou. K tomu se přidala novela trestního zákona. 1630 případů už nikdy nebude vyšetřeno kvůli promlčecím lhůtám. Víte, že byla zrušena NAKA (Národní kriminální agentura, pozn. red.). (…) A v této atmosféře živené a nabuzené nenávisti nemůžu říct, že by se situace ještě dál nevyhrotila. Občané protestují v pravidelných intervalech. To nemá obdoby.

28:00 Máte představu, kam současná vláda Slovensko vůbec chce dovést, co je vize Roberta Fica? – To jste mi dala velmi těžkou otázku. Opřu se o jeho výrok, kdy říkal, že pro něho je politika zájmy, ekonomika a moc. To vypovídá o všem. Pro mě je politika hodnotami a garancí občanských, politických, ekonomických a sociálních práv. A pokud zúžíte politiku na čistý pragmatismus, tak to nutně vede jen k cynismu. A zažíváme projev cynické politiky: Ficova návštěva Putina, jeho zahraničněpolitická stanoviska, jeho věta, že chce dělat zahraniční politiku na čtyři světové strany… vidím za tím čistě pragmatické rozhodování, cynickou politiku na udržení moci.

33:00 Jaký čekáte na Slovensku další vývoj? - Nejvíc mě trápí, že se podceňují témata, o kterých se nutně potřebujeme bavit. Realita a problémy lidí jsou jinde. Slovensko patnáct let ekonomicky stagnuje, má zásadní problémy s výkonností ekonomiky. Slovenska se dotknou cla, která chce zavést Donald Trump, hlouběji než České republiky. Vyrábíme najvíc automobilů na hlavu v Evropě. Slovensko je na 80 procent otevřenou ekonomikou, geopolitika se nás hluboko dotýká. Slovensko udělalo příliš málo na to, aby nebylo závislé na zdrojích plynu z ostatních zemí a stále má ekonomiku výrazně založenou na fosilních palivech místo na alternativních zdrojích. A tak dále. Byla tady velká stávka zdravotníků. Na stávku jsou připravení pracovníci kultury, pracovníci školství, tady to vře v každém rezortu. A místo řešení reálných problémů se tu zaobíráme tím, jestli v ústavě budou dvě pohlaví.

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované