Hlavní obsah

Napětí v policii. „Za nástupní plat neuživíte rodinu“

Hostem Ptám se já byl předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.Video: Marie Bastlová

Článek

Policisté si stěžují na platy a podmínky, ve kterých fungují. Jejich odboráři tvrdí, že policistů je málo, noví do služby nechtějí a ti stávající odchází. Od ledna proto chtějí přidat. Dohodnou se, nebo nás čekají další protesty?

Hostem Ptám se já byl předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.

Kvůli nízkým nástupním platům, nedostatku členů ve sboru a rostoucí byrokracii se někteří policisté zapojili minulý týden do protestní akce. V případech, kdy jim to zákon dovoloval, například neukládali pokuty. Další protest plánují odbory na 21. listopadu před budovou Ministerstva vnitra na Letné v Praze. Tento týden se mají sejít se šéfem resortu Vítem Rakušanem (STAN), který už přislíbil zvýšení platů příslušníků bezpečnostních složek o 1500 korun. Odbory ale požadují víc.

Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič v této souvislosti zdůraznil, že přibývá policistů, kteří odcházejí pár let po nástupu. Problémem je podle něj nízký plat: Nováček bez praxe má v prvním roce školy průměrný hrubý příjem zhruba 30 100 korun.

„Máte na vahách plat versus povinnosti, které máte. Ti lidé nastoupí, zjistí, jaké jsou skutečné podmínky a jaké jsou povinnosti, a pak do čtyř let odchází, “ uvedl Machovič s tím, že do čtyř let odchází skoro 12 procent nových policistů, do dalších sedmi let pak zhruba šest procent.

Jak zafungovala akce z minulého týdne? Jak se odboráři posunuli v jednání s ministerstvem? A trvají na požadavku, aby se každému příslušníkovi bezpečnostních složek ve služebním poměru přidalo alespoň 2200 korun?

Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.

Co v rozhovoru zaznělo?

1:00 Byl protest vašich kolegů v minulém týdnu podle vás úspěšný?  Myslím, že úspěšný byl minimálně v tom, že policisté ukázali problém, který v bezpečnostních sborech je. A ten problém je skutečně špatné financování sborů a platů jednotlivých příslušníků. Nebylo to úplně o tom, jestli dávat nebo nedávat pokuty nebo dát nějakou sankci, ale ukázat širší veřejnosti, že bezpečnostní sbory jsou podfinancované a že se musí něco dělat.

2:00 A proč jste se k tomu jako odborová organizace nepřidali? – To se nedá ani říct, kdo se přidal nebo nepřidal. Primárně se vždycky rozhodoval ten policista, který v té službě byl a případně tu pokutu ukládal. Bylo to na jednotlivcích.

2:30 A jak se vám líbila forma toho protestu? Protože to vyvolalo debaty, někteří policejní funkcionáři působili trochu zdrženlivě, že si nejsou jisti, že to je úplně správné. – Vnímám to tak, že účel toho protestu byl primárně poukázat na ten stav, a pokud to chcete nějakým způsobem ukázat, tak to musíte vyhnat do nějakého extrému.

4:00 Kam jste se posunuli tím protestem v rámci vašich požadavků? – Největší problém byl v tom, že v minulém roce byla dohoda s panem ministrem na navýšení platů o deset procent. My jsme s ním několikrát mluvili, on toto téma také otevřel s tím, že jeho snaha je navýšit platy. Nechci říct, že jsme se na to upnuli, ale samozřejmě jsme to viděli jako pozitivní věc. Protože pokud by ty platy byly zvednuty už v tomto roce, v říjnu, tak by to zamezilo hodně odchodům jednotlivých příslušníků.

4:30 Kolika odchodům by to zabránilo? – Myslím, že minimálně 20 až 50 procentům. Přesné statistiky by sdělilo policejní prezidium.

5:00 Mně jde o to, jestli jsou tady odchody policistů každý rok, tak jestli si tady trochu nehrajete s čísly? – Ty odchody skutečně jsou zvýšené, naši příslušníci to skutečně zvažovali, protože nevěděli, jaké budou mít platy v příštím roce. A dokonce ty reálné platy vlastně klesly za dobu inflace. – To se stalo mnoha zaměstnancům. – U příslušníků bezpečnostních sborů potřebujete adekvátně zaplatit někoho, kdo chrání vaši bezpečnost.

6:00 Často argumentujete nástupním platem 30 tisíc hrubého za situace, kdy nováček chodí rok na akademii, než nastoupí do plnohodnotné služby. Je to tak málo? Protože k tomu lze připočíst náborový příspěvek, vidina výsluh, šest týdnů dovolené, kratší pracovní týden. – K tomu kratšímu pracovnímu týdnu, policista většinou slouží déle, než je pracovní doba. – Tak jim to ale neslibujte. – To je samozřejmě nějaká koncepce policejního prezidia.

7:00 Nástupní plat je 30 100 korun hrubého, kolem 25 tisíc čistého. Za to byste nezaplatil ani nájem a jídlo tak, abyste byl schopen uživit rodinu. A jak nasazujete život, tak si myslím, že to je neadekvátní. – První rok na té akademii se ale život asi nenasazuje. – Nenasazuje, ale tam vám ještě zkrátí částečně plat, protože nejste v přímém výkonu. Do čtyř let skoro 12 procent odchází, do dalších sedmi dalších šest procent. Nečekají na výsluhu. A máte na vahách plat versus povinnosti.

10:00 Pokud nenabídnu adekvátní možnosti, tak mám menší množství lidí, ze kterých si vybírám. A pokud to takhle bude dlouhodobě, tak těch lidí bude vstupovat daleko méně. A pak budeme řešit, jaké činnosti vůbec policie má dělat, nebo nemá dělat.

11:00 A není tedy právě tohle to důležité téma? Bavíme se o obrovském balíku peněz, který souvisí i s výsluhami. Jestli tyhle podmínky zajistit jenom těm, kteří ty životy skutečně nasazují? – To je samozřejmě téma, které taky řešíme už několik let. Policie pracuje na nějaké koncepci.

12:30 Máte pocit, že v rámci celé skupiny zaměstnanců placených z veřejných peněz jste na tom hůře než ostatní? Protože jste dostali přidáno deset procent v roce 2023. – Na to, jak všichni politici říkají, že bezpečnost je pro ně priorita, tak si myslím, že je to spíš rétorika. Nám by se líbilo systémové financování těch bezpečnostních sborů. Aby bylo jasně stanoveno ve střednědobém výhledu, jaké budou mít sbory platy, aby věděly, jak zaplatit ty lidi, jakým způsobem investovat do budoucnosti, aby tam byla nějaká perspektiva.

15:00 Ale za této vlády došlo k obratu dlouhodobého trendu u policie a začal narůstat poměrně významně počet lidí, kteří nově vstoupili do služby. Ministr vnitra tvrdí, že letos budou čísla podobně úspěšná. Takže ty podmínky u policie jsou vlastně docela dobré. – Nemyslím si, že jsou docela dobré. – Tak proč tam ti lidé jdou? – Hledají ten svůj směr a je to v podstatě o tom, co jsem řekl. Ti lidé nastoupí, zjistí, jaké jsou skutečné podmínky a jaké jsou povinnosti, a pak do čtyř let odchází.

16:00 Nějaké procento asi vždycky odejde. – Ale tohle je docela velké procento. (…) Pokud teď víme, že nám chybí lidé na základních útvarech, tak to vnímám jako základní problém.

17:30 Vy máte mít 14. listopadu jednání s ministrem vnitra. Toho tématu se aktivně ujala opozice, která říká, že vnitro, potažmo vláda, nic nedělá. Během minulých vlád to priorita byla? – Myslím si, že to byla daleko větší priorita, než to bylo v současné době. – Takže pro současnou vládu podle vás nejste dost velká priorita? – Nejsme dostatečně velká priorita.

20:00 Když se nedohodnete, co bude dál? Bude ten protest, který je svolán na 21. listopadu, který svolala jedna z konkurenčních odborových organizací? – My jsme spustili kampaň „Bezpečnost něco stojí“. Začali jsme tím, že jsme oslovili ministerstva a ministry, kdy jsme jim ukázali, že policie je nedílnou součástí společnosti. Budeme oslovovat hejtmany a starosty a budeme mít i billboardovou a grafickou kampaň, kde chceme poukázat na to, že pokud policista na daném místě nebo v daném případu nebude, co by se mohlo stát.

22:00 A tohle budete dělat jak dlouho? – Chtěli bychom určitě do (sněmovních) voleb.

25:00 Co nás dál čeká v rámci napjaté situace mezi policií a vedením ministerstva? – My spíš máme nějaké očekávání, že teď ve čtvrtek 14. listopadu se to od pana ministra vnitra dozvíme – mám přislíbeno, že tam bude i buď pan ministr Blažek za justici, nebo případně jeho náměstek. A čekáme, že našli nějaké řešení, jak posílit rozpočty bezpečnostních sborů směrem k platům.

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované