Článek
Zlatá éra Ameriky začíná, prohlásil v prvním projevu po složení prezidentské přísahy Donald Trump. A také popsal celou řadu kroků, které jako prezident hodlá udělat. Jaký vzkaz Trump vyslal Americe? A jaký Evropě a světu?
Hostem Ptám se já byl poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v USA a v Rusku Petr Kolář.
„Moji republikánští kamarádi, které já považují za konzervativce, ti reaganovští, jsou zdrceni. Ale berme vážně, že Donald Trump má nějaké představy a bude se snažit je naplňovat,“ řekl Kolář. Zároveň ale upozornil, že Amerika si Trumpa zvolila a je třeba to přijmout. „Ne všichni (v Trumpově týmu) jsou blázni,“ upozornil.
Podle něj se s novým americkým prezidentem bude dát jednat. „Donald Trump je transakční člověk,“ upozornil Kolář s tím, že pokud Evropa něco po USA chce, tak musí také něco nabídnout. „Evropa zaspala,“ poukázal Kolář na situaci, kdy jsme si podle něj zvykli na to, že máme vůči USA nataženou ruku.
Některé odborníky i koaliční představitele zaskočil staronový americký prezident bojovností inauguračního projevu. Jeho agresivita překvapila i velvyslance v USA Miloslava Staška, který byl jako jediný zástupce Česka osobně na ceremoniálu v Kapitolu. Podle Staška veškerá Trumpova prohlášení vyvolala spontánní reakce, protože na inauguraci byli zejména prezidentovi podporovatelé.
Inaugurační řeč naopak ocenili opoziční politici. Podle předsedy hnutí ANO a expremiéra Andreje Babiše šlo o projev silného lídra. Babiš a šéf opozičního SPD Tomio Okamura také zdůraznili, že mají s Trumpem shodné priority.
Jak budou vypadat Spojené státy podle představ Donalda Trumpa? Jaký dopad bude mít jeho nástup na vývoj konfliktu na Ukrajině? A jakou strategii vůči americkému prezidentovi zvolí Hrad?
Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.
Co v rozhovoru zaznělo?
1:00 S jakými pocity jste poslouchal, případně četl první projev Donalda Trumpa po návratu do prezidentské funkce? - Neřekl bych, že by mě něco příliš překvapilo. Když oddělím osobní rovinu od té profesionální, tak po osobní stránce bych řekl, že ten projev na mě působil značně namachrovaně. Po profesionální stránce: máme prezidenta Spojených států, který má silný mandát. Američané si ho zvolili, Amerika zčervenala. A musíme s ním nějak pracovat a vyjít, pokud nechceme, aby koncept liberálně-demokratického světa zašel na úbytě. Prostě tak to je a teď musíme hledat cesty, jak s tím zacházet.
2:00 Co teď Ameriku čeká? Bude to něco na způsob nějaké konzervativní revoluce, když bych s velkou nadsázkou shrnula část tezí, která v tomto ohledu zazněla. - Mám s tím slovem konzervativní trošku problém, protože třeba i o ruských komunistech se říkalo, že jsou konzervativní. Ale co to znamená v případě Ameriky? Moji republikánští kamarádi, které já pokládám za konzervativce, takoví ti reaganovsko-mccainovští, jsou teď zdrceni trošku. I když se také snaží přemýšlet spíš o té sklenici, jako že je z půlky plná než prázdná, přemýšlí, co dál. Rozhodně tady berme vážně to, že Donald Trump má nějaké představy, má nějaké vize a bude se snažit je nějak naplňovat.
2:30 Pokud říká, že je to teď vítězství zdravého rozumu, tak bych si pod tím rád představil něco opravdu zdravého. Má-li to znamenat to, že bude rušit zbytečné regulace a nesmyslná nařízení a příkazy, které třeba pro Ameriku vůbec nejsou příznačné a nesedí jí, tak prosím. Určitě je řada věcí, které trošku utekly dopředu a běžní Američané se s nimi nebyli schopni identifikovat. Proto také Donald Trump vyhrál. Volila ho řada demokratů, kteří se trochu obávali takového posunu svojí vlastní strany doleva, k přílišného progresivismu. Koneckonců, když člověk vidí, co se dělo na amerických univerzitách třeba v souvislosti se situací v Pásmu Gazy, s Izraelem, tak se nemůže moc divit.
3:00 Dejme si nějakou chvíli na to, abychom předem nekritizovali všechno. Uvidíme, jak se k tomu postaví nejen Trump, ale jeho administrativa. Tam nejsou všichni lunetici. Teda kromě lunetiků, jako je třeba Robert F. Kennedy Jr., který má mít na starosti zdravotnictví, je to antivaxer. Nebo ta dáma, která má koordinovat spolupráci tajných služeb (Tulsi Gabbardová, pozn. red.). Když jsem ji viděl, jak na inauguraci sedí vedle CEO TikToku, tak jsem si říkal, je to náhoda, nebo ví, vedle koho sedí? Já se snažím vidět i ty, kteří přináší něco jako naději, to je třeba Marco Rubio (nový americký ministr zahraničí, pozn. red.).
6:00 Nešlo si nevšimnout, že poměrně velká část české politické scény nepokrytě jásala nad inaugurací prezidenta Donalda Trumpa a jeho nástupem do funkce, avizovali novou dobu, novou éru. Jak to vnímáte? - Každý na to má právo. Na tom jásání mi vadí v podstatě jenom to, že tam je řada jásotu, který je najednou: a teď musíme být všichni hodní a nesmíme ho kritizovat, protože si tím můžeme poškodit naše vztahy s Amerikou. To by bylo teda opravdu hodně zlé, to by znamenalo, že se vracíme do dob normalizace. Donald Trump má asi nějaké přednosti, já jich teda moc nevidím, ale má nějaké přednosti. Budiž tedy jásot. Třeba se to ukáže oprávněné.
6:30 Já to vnímám tak, že teď končí jedna éra. Končí éra neoliberalismu, nastává jakási éra neomerkantelismu. Vracíme se trošku mezi šestnácté a osmnácté století, kde síla a protekcionismus a vlastní zájmy v mezinárodních vztazích hrají roli. Donald Trump dává najevo, že se bude chovat jako imperátor, že bude používat sílu. A nemusí to být vždycky síla zbraní. (…) My se teď musíme připravit na novou dobu a nebrat to jenom úkorně. Berme to pozitivně. Evropa opravdu v mnoha ohledech zaspala, technologický vývoj, věda, výzkum… Amerika s Čínou nás předhonily. Co se týče naší obrany, myslím, že už je opravdu nejvyšší čas se emancipovat. V roce 2014 ve Walesu na summitu NATO prezident Zeman podepsal náš závazek na dvě procenta HDP na naši obranu. A neplnili jsme to, takže jsme černý pasažér. Já se nedivím Američanům, a Trumpovi už vůbec, že to nechce už dál platit.
8:00 Musíme se umět o sebe postarat. A neříkám, že tím končí spolupráce s Amerikou, my se máme o sebe postarat tak, abychom mohli být Amerikou vnímáni jako partner. Ne jako ten, kdo pořád natahuje ruku a něco chce, ale také, kdo něco umí nabídnout.
11:00 Je tedy nástup Donalda Trumpa do prezidentské funkce pro Českou republiku dobrá, nebo špatná zpráva? Chápu to tak, že říkáte: uvidíme, ale minimálně je to pro nás příležitost, abychom se té situace chopili. - Ano, je to takový budíček. Už jsme se měli probrat dávno. My jsme hodně spoléhali na to, že hodnota transatlantických vztahů je tak obrovská a že Evropu postavili na nohy Američané po druhé světové válce – tu naši Evropu, ve které jsme už naštěstí teď i my – že to nebudou chtít rozbít. Ale Donald Trump je jiná generace. Mezitím vyrostla nová generace Američanů. Tak uvidíme. Ale je to příležitost pro nás. A možná je to přesně v tu správnou chvíli, kdy jsme ten wake-up call dostali.
13:00 Ministr Lipavský v našem pořadu říkal, že jsme na nástup Donalda Trumpa připraveni, souhlasíte? A kdo je teď naší klíčovou spojkou na novou republikánskou administrativu? – Nevím, jestli jsme připraveni v každém ohledu, rozhodně ale mohu říct, že na nástup Donalda Trumpa se naše diplomacie připravovala. Tomáš Pojar, národní bezpečnostní poradce, je právě ve Washingtonu. Dokonce mi psali někteří mí republikánští kamarádi, jestli se s ním mají sejít. Tak jsem řekl: určitě ano. Jsem přesvědčen o tom, že i v oblasti byznysu je řada dobrých kontaktů a vztahů. Takže příprava je průběžná.
13:30 Teď to samozřejmě znamená dát si práci s analýzou a vyhodnocováním konkrétních kroků a také s nějakými doporučeními, jak na ně reagovat. Donald Trump je transakční člověk. Musíme k tomu přistoupit tak, že když něco chceme, musíme taky umět něco nabídnout.
15:00 Když jste se ptala, kdo z nás z České republiky by měl být tím partnerem… my nejsme prezidentský systém. Na rozdíl od Ameriky, když si vezmete třeba genezi našich bilaterálních vztahů s Amerikou, tak prezidenty většinou navštěvovali premiéři České republiky, kromě Václava Havla, který byl ikona. (…) Jsem rád, že pan premiér Fiala měl telefonát s Donaldem Trumpem, který trval asi 12 minut. A věřím tomu, že to je přesně cesta, kterou máme jít. A ať už to bude příští premiér Petr Fiala nebo někdo jiný. Koneckonců v Oválné pracovně byl i tehdejší premiér Andreje Babiše se svojí paní.
16:00 Co jsou z našeho pohledu atraktivní témata, která Američanům můžeme nabídnout? - Energetickou bezpečnost vnímám jako hlavní v tuhle chvíli, odříznutí se od dodávek plynu a ropy z Ruské federace. To je téma číslo jedna. Mám jisté pochybnosti o tom, jestliže, když nakoupíme nějaké drahé zbraňové systémy, to opravdu bude znamenat, že si tím nějak šplhneme. (…) Můžeme jim být partnerem v oblasti kybernetické bezpečnosti. A třeba na Blízkém východě by asi těžko hledali Američané v Evropě někoho, kdo je více proizraelský. Stejně ve vztahu k Tchaj-wanu, a to, jak můžeme my jako členská země Evropské unie a NATO působit na naše evropské partnery. Abychom právě Američanům nejen pořád natahovali ruku, ale řekli: my vám můžeme pomoct i v Jihočínském moři.
19:00 V posledních dnech se hodně diskutovalo rozhodnutí Bidenovy administrativy omezit export čipů pro AI, kde jsme se ocitli až v druhé kategorii zemí. Jde to zvrátit? - Jde to zvrátit a je to nešťastné. Slovo nešťastné tedy nerad používám, to je taková obezlička, neříct, že je něco průšvih, ale že je to nešťastné. - Takže je to průšvih. - Je to průšvih, ale dá se to napravit. Nejsme v kategorii nepřátelských zemí, jsme v kategorii nespolehlivých zemí. A to se dá změnit.
23:00 Bude nějakým hendikepem pro prezidenta republiky Petra Pavla a jeho vztahy s americkou administrativou jeho přes dva roky starý výrok na adresu Donalda Trumpa, kdy ho označil za odpudivého člověka? Vy jste to pak ještě zopakoval v rozhovoru pro Novinky na podzim před volbami. Vědí to Američané? - To vědí, ambasáda určitě reportovala do Washingtonu. Nicméně vždy musíme oddělit osobní pohled, osobní vztah od toho pracovního. Pokud by to mělo být tak, že nějaké výroky na adresu Donalda Trumpa hendikepují některé lidi ve spolupráci s ním, tak by nemohl mít viceprezidenta J. D. Vance, který o něm říkal, že je to novodobý Hitler. Nebo Marca Rubia, nového ministra zahraničí, který se vyjadřoval až skoro skoro vulgárně na adresu Donalda Trumpa.
24:00 My, kteří se zabýváme zahraniční politikou a mezinárodními vztahy, to bereme tak, že někoho nemusíte mít ráda. Můžete si o něm myslet, že je odpudivý člověk, můžete k tomu mít tisíc důvodů. Pro mě byl moment, kdy jsem opravdu přestal Donalda Trumpa mít rád, když napadl Johna McCaina (bývalý senátor Spojených států amerických, pozn. red.), o kterém řekl, že není žádný hrdina, protože se nechal Vietnamci zajmout. Trump, který se vyhnul vojně kvůli patním ostruhám, napadá mého hrdinu, republikána. A pak spousta dalších výroků na adresu Hillary Clinton, nevkusné sexistické poznámky k mnoha jiným ženám a tak dále. Takže na tom, že je odpudivý, nehodlám nic měnit. Ale je to prezident Spojených států amerických zvolený v regulérních volbách a musíme s tím umět nějak vyjít.
26:00 Jsou z hlediska diplomacie snesitelná i dnes velmi probíraná slova českého velvyslance ve Spojených státech, pana Miloslava Staška, který pro média hodnotil včerejší inaugurační proces a první projev Donalda Trumpa, přičemž jako aktivní velvyslanec o tom projevu řekl, že byl rázný, ale nenastínil tedy žádné vize do budoucna? - Že byl agresivní, jsem četl. - Toto bylo v titulku také, ale nebyl tam úplně přesný přepis citací, proto jsem trošku opatrnější, nicméně ta podstata je stejná. Je to šťastné? - Nevím, co přesně náš velvyslanec řekl, musel bych opravdu slyšet ten záznam. (…) Myslím, že pokud udělal chybu, tak vůbec tu, že se vyjadřoval k projevu. Měl se omluvit, že „no comment“, je tady jako velvyslanec a nevyjadřuje se.
30:00 Ještě se dotkneme konfliktu na Ukrajině, co ve vztahu k ní očekáváte od Donalda Trumpa? Už stihl prohlásit, že Putin škodí Rusku tím, že nechce z jeho pohledu uzavřít mír nebo dohodu, která by vedla k ukončení války. - Teď čekám, že narazila kosa na kámen a že tihle dva pánové, kteří oba sledují nějaký svůj vlastní zájem, budou muset najít způsob, jak získat pro sebe co nejvíce a neztratit tvář. Což bude hodně zajímavé. A já v tomto ohledu držím Donaldu Trumpovi velmi palce. Donald Trump na to má spoustu nástrojů, není to jenom chrastění zbraněmi. Má třeba ekonomické nástroje. Říkám si, že to možná nakonec nemusí vůbec dopadnout špatně. On opravdu tou svojí – a teď v tom dobrém slova smyslu – agresivitou Putina přinutí ustoupit.
32:00 Prezident Petr Pavel teď bude dva roky ve funkci. Jak mu to jde? - Daří se mu. Jsem na našeho prezidenta hrdý. Mám velkou radost, že máme takového prezidenta. Vidím to i na mezinárodních fórech, kde ho začali brát velmi rychle velmi vážně.
34:00 Přesvědčujete ho, aby kandidoval i pro druhý mandát? - Pokud bude ke konci svého mandátu nadále oblíbeným a bude vidět, že jeho mise nekončí, protože má ještě úkoly, které je potřeba splnit, dodělat – a já ho vnímám jako světového lídra, nejen jako českého prezidenta, vnímám ho jako člověka, který má na mezinárodní scéně co dělat – tak jsem si jist, že bude kandidovat znovu. Ale možná se pletu.
Ptám se já, Marie Bastlová
Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.
Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.