Hlavní obsah

Svět se mění a lidé si uvědomují, že situace je vážná, říká europoslanec

Hostem Ptám se já byl europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Video: Seznam Zprávy

Článek

Česko se podle premiéra musí připravit na výrazně vyšší výdaje na zbrojení. Evropa by měla využít ke zvýšení vlastní obranyschopnosti a podpoře Ukrajiny peníze i ze zmrazeného ruského majetku. Kde na vyšší výdaje na obranu vzít?

Hostem Ptám se já byl europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09).

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je potřeba navýšit výdaje na obranu. A to minimálně na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) během několika dalších let. Půjde o výdaje navíc. Pro Česko jako zemi se silným zbrojním průmyslem to podle něj ale představuje příležitost.

Na evropské úrovni navrhuje použít více než 90 miliard eur z takzvaného Fondu obnovy na podporu společných nákupů pro armády nebo na posílení kritické infrastruktury. K další vojenské podpoře Ukrajiny pak nasměrovat peníze ze zmrazeného ruského majetku z celé Evropy.

Premiér svým prohlášením reagoval na překotné dění kolem vyjednávání o případném příměří na Ukrajině. Nový americký prezident Donald Trump se podle Fialy rozhodl naprosto proměnit zahraniční politiku USA a novou mezinárodní realitu je třeba respektovat. Rychlost, razance a rétorika prezidenta Trumpa je překvapivá, ale odklon Spojených států od soustředění se na Evropu by překvapovat neměl, uvedl premiér.

Jak by měla Evropa i česká vláda dál postupovat? Budou umět navýšené rozpočty na obranu smysluplně využít? A kdo povede TOP 09 do sněmovních voleb?

Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.

Co v rozhovoru zaznělo?

1:00 Opakovaně slyšíme, že Evropa by měla začít něco dělat. Tak začíná už něco dělat? - Minimálně jsme se probudili, což je dobře. Teď se ještě musíme vyhrabat z peřin, vstát a protáhnout se a opravdu začít makat. Protože jinak nám ujede vlak. O tom není pochyb. Mě trošku mrzí, že spousta lidí říká, že Evropa se probudila až po tom, co dostala nějakou studenou sprchu nebo šok v podobě Donalda Trumpa. Já to tak nevidím. Myslím, že Evropa si to začala uvědomovat minimálně v únoru 2022, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. A pravda, to probouzení trvalo na můj vkus až příliš dlouho.

2:00 A jak to probuzení vypadá? Vypadá to tak, že o tom ti lídři mluví, nebo se začalo také něco konkrétního dít? - Pro mě se začalo něco konkrétního dít, když si Evropská komise uvědomila, že by bylo vhodné mít komisaře, který se bude věnovat obraně a vůbec nějaké koordinaci v rámci Evropské unie, obranné politice. Který bude mít za úkol nastartování nebo oživení obranného zbrojního průmyslu v Evropě, logistiku. (…) Za mě se ty věci dějí. Myslím si, že by se mohly dít rychleji. To, že teď začínáme nahlas všichni přemýšlet o tom, kde na to vezmeme peníze, je vlastně dobrý signál.

3:00 Ubráníme se bez Spojených států, respektive když začali evropští politici mluvit o tom, že Evropa, Česko musí být připraveno vzít zodpovědnost sami na sebe, tak v jaké fázi jsme? - Trošku se chlácholím slovy nového amerického ministra obrany, který prohlásil něco ve smyslu: Make NATO Great Again. Doufám, že to myslí opravdu upřímně a nevezme to podobný směr, jako když administrativa Donalda Trumpa dělá velkou Ameriku a vidíme, co všechno to obnáší. Myslím, že není v zájmu Spojených států úplně opustit Evropu, v zájmu Spojených států je, aby Evropa byla silná, aby USA nemusely hrát roli staršího sourozence nebo rodiče, který nás vodí za ručičku a ve chvíli, kdy na nás je někdo zlý, tak přijde a vyhubuje mu. Američané mají svých problémů dost.

5:00 Takže není to nic nového. Evropa potřebovala těch studených sprch několik, aby, jak jsem říkal, se aspoň vyhrabala z těch peřin. To se teď děje. A myslím, že není v zájmu Spojených států, a Spojené státy si to velmi dobře uvědomují, úplně Evropu opustit. - Nejste vy sám už trochu unaven z toho probouzení Evropy? - V Evropě máme některé instituty, které jsme si sami vymysleli na to, aby, a teď to možná řeknu trošku ošklivě, nás zpomalovaly. To možná mělo nějaký smysl v době, kdy jsme si mohli užívat blahobytu, ale v dnešní době, kdy je potřeba rozhodnost a akceschopnost, mít takové instituty jako je právo veta některých členských států, to nás z místa úplně nedostane.

9:00 Když bych to shrnula za vás: potřebujeme silnější Evropu, mimo jiné zrušení práva veta. Jak v této souvislosti vnímáte postoj Česka, české vlády? Včera premiér Petr Fiala hovořil o vyšších výdajích na obranu, o tom, jak si Evropa musí poradit sama, ale o tom, co říkáte vy, tam nepadlo ani slovo. - Jsem rád, že si Česká republika uvědomuje vážnost situace. Koneckonců Česká republika, myslím, že patří mezi státy, které si vážnost situace uvědomily už v roce 2022, kdy se jednoznačně postavila za Ukrajinu. Náš premiér byl jeden z prvních, který odcestoval do Kyjeva podpořit ukrajinskou vládu a prezidenta Zelenského. Nebýt naší muniční iniciativy, tak Evropská unie nebyla schopna splnit svůj slib dodání statisíců dělostřeleckých granátů na Ukrajinu. Takže si myslím, že my máme mít ambici patřit k lídrům toho současného trendu.

10:00 Na druhou stranu mě trochu mrzí, že jsme nebyli schopni něco takového udělat v uplynulých třech letech. Že jsme nebyli ti, kteří stejně hlasitě jako například Pobaltské státy a Polsko volaly po tom, aby výdaje na zbrojení byly opravdu vyšší. Stejně hlasitě jako Pobaltské státy a Polsko jsme nevolali po tom, aby zmrazené ruské majetky byly bez okolků využity na nějaké sanace škod nebo na posilování vlastní obranyschopnosti. Přijde mi, že k některým těm věcem dospíváme trochu pomalu.

12:00 Do sněmovních voleb bude vaše strana kandidovat velmi pravděpodobně opět v rámci koalice Spolu společně s ODS a KDU-ČSL. Budete tohle říkat v kampani, bude v kampani Spolu linka, že potřebujeme silnější Evropu, že je načase zrušit právo veta? - Omlouvám se, na to odpovědět neumím. Byl bych strašně rád, kdyby tato linka v kampani zaznívala. Protože to považuji za jeden z významných kroků k naší obranyschopnosti, suverenitě, soběstačnosti, odolnosti. A opravdu je to o tom pochopit, že Evropa není nějaký strašák, který nám jenom něco diktuje, ale že jedině sjednocená Evropa nám teď opravdu může pomoci a zajistit stabilitu a bezpečí. Takže jestli Spolu pochopí, že je potřeba přestat hrát takové ty hry na zlý Brusel a vzdorující Česko, které si nenechá nic diktovat, tak já budu strašně rád.

14:00 Za jak dlouho jsme schopni podle vás dosáhnout hranice 3 procent HDP na zbrojení, o které mluvil premiér? - Když se podíváme, jak dlouho nám trvalo dosáhnout alespoň dvouprocentní hranice, tak mě to také optimismem moc nenaplňuje. Ale situace je teď úplně jiná. A jestliže to myslíme vážně, tak bychom si měli stanovit nějakou v uvozovkách pětiletku, aby to netrvalo zase dalších 20 let.

16:00 Jeden z možných v uvozovkách zdrojů pro financování vyšších nákladů na zbrojení je dluh, zadlužování se. Ostatně i premiér mluvil o tom, že je na místě změnit fiskální pravidla. Opakují to i další evropští politici. Je tohle pro vás akceptovatelné? Jak dlouho na dluh zbrojit můžeme? - V tomhle případě, pokud se opravdu bavíme o nějakém přežití - a já to takhle říkám, ať se na mě nikdo nezlobí, my teď opravdu bojujeme v uvozovkách o holý život, o pokračování naší společnosti, o nějaký civilizační řád - tak si musíme říct, že ty peníze jsou dobrá investice. Takže pro mě v tomto případě není zase až tak nepřijatelné se nějakým způsobem zadlužit. Kolik to má být? Na jak dlouho? Na to vám odpovědět neumím.

20:00 Je od premiéra fér z vašeho pohledu říkat, že by EU měla využít zmazené ruské majetky za situace, kdy je ani Česko samo nedokázalo využít? - Já jsem rád, že pan premiér řekl, že to je jedna z cest. Protože než jsem byl zvolen do Evropského parlamentu, tak jsem se pokoušel tady (v Česku) kolegy nějakým způsobem přesvědčit k tomu, aby Česká republika tento krok učinila právě po vzoru Pobaltských států, Estonska a Lotyšska. - A byli to mimo jiné poslanci ODS, kteří to rozporovali. - Je to tak, ale vzhledem k tomu, že teď pan premiér řekl, že to je jedna z cest, tak doufám, jeho vlastní strana ho v tom podpoří. - A co v tom už udělali? - To nevím, to se musíte zeptat pana premiéra a ODS.

23:00 Myslím si, že přijetí legislativy, která by České republice umožnila zmrazený ruský majetek zkonfiskovat, je jednoduché. Doposud k tomu chyběla vůle. Kdyby si to vláda dala jako jeden ze svých cílů do zbytku svého mandátu, tak bych byl rád. Stihnout se to dá. Vy jste zmínila úvěrování a usnadnění přístupu zbrojařů k penězům, to taky není nereálné. A vedl jsem o tom debatu v Bruselu s představitelem jedné bankovní skupiny. Říkal, že je to často o akcionářích, kteří přece jenom nechtějí, abychom dávali peníze na zbrojení. A já si myslím, že tohle se taky mění, že lidé si začínají uvědomovat, že opravdu ta situace, v jaké jsme, je vážná. A že dokud nebudou banky mít možnost úvěrovat zbrojařům jejich aktivity, takže to zkrátka bude složitější.

25:00 Vy jste členem TOP 09, vaše předsedkyně Markéta Pekarová Adamová poměrně nedávno přišla s třeskutým politickým vyjádřením, že ze zdravotních důvodů nebude obhajovat svůj poslanecký mandát. Má v plánu také skončit v čele strany, až jí vyprší mandát. Už jste měl čas popřemýšlet, kdo by podle vás mohl být jejím nástupcem? - Ne, já se přiznám, že jsem o tom nepřemýšlel. - Není to důležité? - Je, ale já jsem řadový člen TOP 09. Moje úvahy jsou moje úvahy.

27:00 Zeptám se jinak: Kdo bude tváří TOP 09 pro sněmovní volby? - Pro mě ta situace je podobně nečitelná jako pro vás.

28:00 Máte představu o tom, jestli kampaň pro sněmovní volby Spolu bude opět postavena na třech klíčových tvářích? V těch minulých volbách to byl Marian Jurečka, právě Markéta Pekarová, Adamová a Petr Fiala. Budou vůbec podmínky pro to takovou kampaň opakovat, budou mít subjekty Spolu takové atraktivní tváře, které by voličům nabídly? Nebude to nakonec jen Petr Fiala? - Myslím si, že kdyby neměly ty strany atraktivní tváře, tak by si rovnou mohly říct, že kampaň vůbec nepovedou. V TOP 09 jsou atraktivní tváře. Myslím si, že tam jsou mladí lidé, kteří mají co nabídnout, mají i zkušenosti. Z různých politických funkcí, komunálních i celostátních.

31:00 Má Spolu šanci porazit ANO, jak v našem pořadu ještě v prosinci říkala vaše předsedkyně? - Pokud bude pan premiér Fiala tak rozhodný, jako byl v tom včerejším projevu, a tu rozhodnost nebude prokazovat jenom v rétorické rovině, ale přejde i k činům, tak si myslím, že koalice Spolu má šanci Andreje Babiše porazit. - A říkáte, že zatím nepřešel na konci jeho premiérského mandátu? To už by chtělo. - Ne, zatím mně to přijde trochu jako tanec mezi vejci. Ale já jsem člověk, který rád věří tomu, že se věci mohou podařit. A věřím tomu, že pud sebezáchovy je něco, co i u politiků nakonec převáží. A věřím tomu, že v koalici Spolu pochopili, že nějaké lavírování teď už musí skončit. Takže rozhodnost, kterou pan premiér včera ukázal, mě naplňuje optimismem. Který si myslím, že je teď velmi potřebný.

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované