Článek
Česko bude mít od dubna novou nejvyšší státní zástupkyni. Igora Stříže ve funkci vystřídá Lenka Bradáčová, která se už roky objevuje v žebříčcích nejvlivnějších žen Česka. Jak její povýšení změní vyšetřování velkých kauz?
Hostem Ptám se já byl ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek.
Nynější pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nastoupí do čela Nejvyššího státního zastupitelství na začátku dubna. Nahradí současného šéfa žalobců Igora Stříže. Ten minulý týden oznámil rezignaci, ve funkci skončí k 31. březnu.
Nominaci Bradáčové minulou středu schválila vláda. Premiér Petr Fiala (ODS) to označil za správnou a logickou volbu – s tím, že věří, že státní zastupitelství bude fungovat pod vedením Bradáčové nezávisle a efektivně.
Ředitel NCOZ Jiří Mazánek v rozhovoru pro Ptám se já ocenil práci dosluhujícího nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Od jeho nástupkyně očekává novou energii a nápady, které budou mít dopad i na jeho útvar. „Ta spolupráce je velmi náročná, protože paní vrchní zástupkyně je velmi náročná. Viděli jsme, že máme nad sebou i kontrolu, a velmi přísnou kontrolu naší činnosti. Ale zároveň jsme věděli, že můžeme pracovat bez ohledu na to, kde pracujeme, v jakých sférách, na jakých lidech,“ okomentoval dosavadní spolupráci s Bradáčovou šéf NCOZ.
Potřebuje spolupráce policie a státního zastupitelství na velkých kauzách nějakou změnu? Jaké jsou současné podmínky pro práci policie a vyšetřování nejzávažnějších kauz? A potřebujeme lex Krtek?
Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.
Co v rozhovoru zaznělo?
1:00 Jak se těšíte na spolupráci s Lenkou Bradáčovou, až se přesune do role nejvyšší státní zástupkyně, bude to změna? - Bude to změna, přestože pro mě ta spolupráce nebude nová. Já už s ní spolupracuji řadu let, ale samozřejmě bude to změna, protože paní vrchní se stane paní nejvyšší. (…) Vkládám do paní nové nejvyšší naděje, že se zaměří třeba obecně na otázky trestní politiky v České republice. Protože tam si myslím, že jsme zanedbáni, co je vlastně trestní politika, jak bychom si ji měli definovat, jak se chceme posunout.
1:30 Chtěl bych poděkovat Igoru Střížovi, který za mě byl velmi výborný nejvyšší státní zástupce, velký diplomat, velký znalec trestního práva. Ale od paní vrchní očekávám příval nové energie, nových nápadů, nových myšlenek a přesahových témat, která budou mít dopad samozřejmě i na náš útvar.
3:00 Řekl byste, že spolupráce s ní a jím vedeným státním zastupitelstvím pro vás byla hodně pozitivní, že zkrátka otvírala dveře k tomu, abyste se mohli pustit do citlivých kauz, abyste je mohli dotahovat? - Určitě. Z tohoto pohledu určitě. Ta spolupráce je velmi náročná, protože paní vrchní je velmi náročná. Tak je to určitě přesně tak. Viděli jsme, že máme oporu, viděli jsme ale, že máme nad sebou i kontrolu a velmi přísnou kontrolu naší činnosti. Ale zároveň jsme věděli, že můžeme pracovat bez ohledu na to, kde pracujeme, v jakých sférách, na jakých lidech.
4:00 Když se objevilo její jméno jako budoucí nejvyšší státní zástupkyně, tak z některých směrů zazněla i kritika, že neměří úplně všem stejným metrem. Měl jste někdy pocit u Lenky Bradáčové jako pražské vrchní státní zástupkyně, že by se do některých kauz třeba nepouštěla nebo se jim vyhýbala? - To jsem nikdy nezažil. A zažil jsem s ní řadu porad. A tohle jsem nikdy nezažil.
4:30 A ještě další výtka, která na její adresu zní: že nepřipouští, že by něco dělala špatně, že nepřipouští kritiku té své práce. Tak měl jste někdy ten dojem? - To máme asi jiný dojem. Paní vrchní jsem zažil naopak v dobách, kdy kritizovala nejen nás, ale kdy uměla říct svoje o činnosti státních zástupců.
5:00 Vás dva pojí příběh kauzy CASA a vyšetřování Vlasty Parkanové. Vy jste to vyšetřoval jako policista, ona jako dohledový státní zástupce. Tam nepřipouštíte ani jeden žádnou chybu. - Nechci se vracet ke kauze CASA, to už jsme řekli všechno. Ale uvědomme si jednu věc: v českém právním řádu, ve vymáhání práva, v trestním právu, jak má ten policista, když na začátku pracuje, vidět, jak za osm let rozhodne nějaký odvolací soud? Právě proto jsem říkal, že judikatura se mění, mění se názor na ty věci. Já jsem přesvědčený – a myslím, že paní vrchní taky – že v okamžiku, kdy jsme rozhodovali my, já jsem dal usnesení o zahájení trestního stíhání a podal jsem návrh na podání obžaloby, tak vždycky podle trestního řádu byl dostatek důkazů pro to, abychom tak učinili.
5:30 Nikdy jste si spolu neřekli, že vás to třeba mrzí? - My jsme profesionálové, my vyšetřujeme trestnou činnost, hodnotíme velmi střízlivě důkazy. To, že některé naše kauzy jsou zproštěny – a je to tak vždycky, několik procent je zproštěno nebo jsou částečně zproštěny – tak to je nejlepší doklad toho, že žijeme v právním státu.
7:00 V mnoha rozhovorech jste zmiňoval, že jedna z nejzávažnějších kauz vůbec, kterou vy jste vyšetřoval, teď ji máte na starosti v roli šéfa celého útvaru, je kauza Dozimetr. Jak moc jste z vašeho pohledu oslabili v Česku organizovaný zločin napojený na veřejné zakázky, na veřejné peníze, na politiku, když jste obvinili Michala Redla? Když jste obvinili celou zločineckou skupinu v kauze Dozimetr? - Nechci se vyjadřovat k osobě Michala Redla. Obecně, pokud budete mít takovou velkou korupční kauzu systémové korupce, kdy se vytvoří skupina, která systémově kořistí v určité oblasti, třeba veřejné správy, a vy tu skupinu zasáhnete, tak samozřejmě přerušíte ty penězovody. Narušíte moc těchto lidí. A pak je samozřejmě otázka, kdo ten prostor zaplní. Protože finanční zdroje státu lákají.
9:00 A jak jste spokojený s tím, jak to s kauzou Dozimetr probíhá v tuto chvíli? - My jsme řekli, že bychom cca do roku tu první linii, tu první větev chtěli v rámci přípravy řízení ukončit a předat ji státnímu zástupci. A my jsme to splnili a státní zástupce na základě našeho vyšetřování podal obžalobu. To znamená, z našeho pohledu to probíhá tak, jak bychom to předpokládali. Máme to důkazně podloženo, je tam nějaký spolupracující obviněný, jsou tam ještě nějaké listiny. Teď je to na státním zástupci a my mu samozřejmě poskytneme maximální součinnost i v rámci tohoto řízení.
10:00 Vy jste několikrát čelil otázkám v různých rozhovorech, jestli třeba na Petra Hlubučka, což byla jedna z ústředních postav celé té kauzy, máte dostatek důkazů. A jestli jsou ty důkazy dostatečně přímé vůči jeho osobě. Teď v podstatě čelí obvinění z přijetí úplatku ve výši půl milionu korun. Není to vlastně málo na to, že se bavíme o tom, že to je jedna z největších kauz? - Slyšel jsem námitky některých komentátorů, možná ve vašem pořadu, proč děláme tak málo. Proč neděláme větší kauzy? Tak nám je přineste. Jestli má někdo problém, že neděláme korupci, kde jsou stovky milionů, my vítáme každého oznamovatele, každou osobu, která s námi bude spolupracovat.
13:00 Další klíčová kauza z vaší éry, kdy vedete NCOZ, je nepochybně kauza Vrbětice, kterou jste vyšetřovali. - Kauza Vrbětice u nás je skončená odložením trestního řízení. To znamená, my už ji vlastně nevyšetřujeme, my jsme ji prověřovali, nevyšetřovali, a v současné době tato kauza je pro nás ukončena. - Je definitivní, že v té kauze nebude nikdo stíhaný? - Definitivní to není, protože uvědomme si, že ten důvod odložení byl, že máme osoby, s kterými nemůžeme pracovat. To znamená, my nemůžeme vyloučit, pokud by tyto osoby, které jsou v pátrání, ať už našem nebo britských kolegů, s kterými jsme tvořili vyšetřovací tým, byly někde zadrženy a my jsme k nim měli přístup, tak bychom tu kauzu samozřejmě mohli otevřít.
13:30 Je nějaká reálná šance, že ten případ znovu otevřete? - Vzhledem k tomu, že jsme tomu věnovali opravdu mimořádnou pozornost a mimořádné napětí, tak to neočekávám, ale vyloučit to nikdy nelze.
14:00 Vy jste vždycky říkal, že byste rád jednou veřejnosti sdělil maximum toho, co jde, protože to je závažná věc. Kdy přijde ta doba? - Ten čas podle nás už přišel. - Takže se toho od vás víc nedozvíme. - My jsme k tomu přistoupili daleko otevřeněji a odlišněji než k jiným usnesením o odložení. Opravdu jsme se tam velmi poctivě snažili, protože jsme věděli, že podle zákona o soudu tu informaci dostane veřejnost, také jsme to rozesílali stovkám poškozených, tak jsme velmi pečlivě a velmi podrobně vyložili celý náš názor na věc, všechny naše důkazy. V mé praxi jsme opravdu posunuli tu hranici, co jako policejní orgán v této fázi trestního řízení můžeme říct veřejnosti.
16:00 Řešíte hodně kauz, ve kterých mohou mít pachatelé vazby na Rusko? - Řešíme několik kauz a dneska se ty kauzy týkají především sankcí, to znamená v souvislosti s válkou na Ukrajině. My tomu obvykle říkáme východoevropský organizovaný zločin, protože to není jenom Ruská federace. Je to organizovaný zločin ruského typu samozřejmě i z jiných zemí z tohoto regionu. (…) Naše působnost se tam dělí s novým útvarem na terorismus a kyberkriminalitu, ale společnými silami děláme. Jde tam o takzvaně zboží dvojího určení, což je zboží, které může vypadat jako běžné civilní zboží, třeba soustruh, ale může se to použít při výrobě například zbraní. A pak je to samozřejmě luxusní zboží a finanční prostředky.
17:00 Kyberútoky probíhají, jsem přesvědčen, že český stát se jim brání, snaží se jim bránit. Ale uvědomme si, že sáhnout si na živého pachatele kyberútoků je velmi obtížné, to je dnes asi nejobtížnější činnost v policejní branži. Ten živý pachatel může být kdekoliv po světě, sofistikovaně se skrývat. Ale jsem přesvědčen, v tom nikdy nesmíme ustat. A tady je právě nejdůležitější spolupráce mezi policií a zpravodajskými službami.
18:00 My máme obavu, že sloužíme pro praní špinavých peněz, že naše legislativa v tomto je slabá. Že přes Českou republiku, ať už prostřednictvím virtuálních měn nebo prostřednictvím i běžných účtů protékají poměrně význačné finanční prostředky. A Česká republika je zapojena do systému legalizace.
19:00 Ten fenomén pokračuje, protože máme špatné legislativní opatření a máme v tom velmi nemoderní trestní zákoník. Na rozdíl třeba od Velké Británie, od pobaltských zemí.
21:00 Trend praní peněz pocházel právě z území Ruské federace, po určitou dobu se to nepochybně zmenšilo. Ale tím, jak ta Ruská federace hledá cesty na obcházení přes spřátelené země, přes offshorové destinace, tak my nepochybujeme, že se ten trend zase navrací na původní míru.
25:00 (k vládní novele trestního práva a k diskutovanému novému trestnému činu „činnost pro cizí moc") My nejsme hlavní autor tohoto konkrétního návrhu a podporujeme ho. (…) Jestli chceme na svém území vykonávat svoji suverenitu, tak na to musíme mít dobře upravené právní prostředky, abychom postihli osoby, které se tady dopouštějí vyzvědačství. Víte, že by nějaká osoba byla odsouzena za vyzvědačství? Já to nevím, a přesto jsem přesvědčen, že to tady probíhá. - O tom mluvila i Lenka Bradáčová, která říkala to samé, že neví o nikom, kdo by za to byl odsouzen, ale nepochybně to neznamená, že by se tady žádné ve vyzvědačství neprovádělo nebo nekonalo. - Přesně tak.
26:00 Vy jste na to ve Vrběticích narazili, kdybychom měli lepší právní úpravu, tak byly některé případy stíhatelné? - Jsem přesvědčen, že kdybychom měli lepší právní úpravu, tak bychom nejen v kauze Vrbětice, ale třeba v navazujících kauzách byli blíže trestnímu stíhání třeba některých osob.
Ptám se já, Marie Bastlová
Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.
Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.