Hlavní obsah

Trumpův projev mě překvapil, k Bidenovi byl hrubý, říká Lukeš

Speciální živé vysílání Ptám se já k inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Video: Seznam Zprávy

aktualizováno •
Článek

Donald Trump se vrátil do funkce amerického prezidenta. Seznam Zprávy sledovaly inauguraci živě ve speciálním vysílání.

Donald Trump se dnes vrací do funkce amerického prezidenta. Inauguraci v budově washingtonského Kapitolu jsem sledovali živě ve speciálním vysílání Ptám se já.

„První série Trumpových změn bude mířit na Američany,“ řekl ve studiu Jakub Landovský, bývalý český velvyslanec při NATO a nyní výkonný ředitel středoevropské pobočky Aspen Institute. Mezinárodní politiku bude podle něj řešit prezident později: „Trumpovo řešení války na Ukrajině přijde až ve druhém sledu.“

Podle nej dojde s nástupem Trumpa do funkce i k jednomu paradoxu: „Naděje do něj vkládá ruský prezident Vladimir Putin i ukrajinský Volodymyr Zelenskyj.“ Oba čekají konec války na Ukrajině, ale každý si slibuje, že to bude podle jeho obrazu. Začátek funkčního období bude podle Landovského rychlý: „Trump se do toho pustí zostra hned od prvních minut.“

„V Trumpově projevu mi chyběly ideály. Na nástupní projev to bylo útočné,“ řekl s ohledem například na americké liberály ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Podle něj se jedná o jasný vzkaz odpůrcům: „Dejte si pozor, teď se bude hrát podle našich not.“

Životním zájmem Evropy bude podle Dvořáka vysvětlit Trumpovi, že obchodní válka by nikam nevedla. „Evropa by měla teď hlavně usilovat o to, aby byla jednotná,“ upozornil Dvořák.

„V projevu jsem slyšela snahu jasně se vymezit vůči pronikání Číny a snahy usilovat o šíření míru prostřednictvím síly. Čili zastrašování silou,“ řekla k Trumpovi amerikanistka Kateřina Březinová, vedoucí Iberoamerického centra na Metropolitní univerzitě Praha. V jeho zahraničně politickém chování vidí Březinová značnou nepředvídatelnost.

„Myslím si, že ve směru školství slaví americká pravice obrovské vítězství v podobě Trumpa. Federální stát se bude snažit omezit ve školství různorodost,“ všimla si Březinová. Zároveň ale upozornila, že americké školství je značně decentralizované.

Čeští politici si slibují pokračovaní dobrých americko-českých vztahů. „Budeme se snažit držet vztahy na skvělé úrovni tak, jako jsou dnes,“ řekl k novému americkému prezidentovi europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Shrnutí Trumpova projevu

Staronový americký prezident Donald Trump se vrátil do čela Spojených států s dramatickými sliby ohledně ekonomické prosperity, protiimigračních opatření či kroků v zahraniční politice, zatímco se očekává série jeho nařízení s cílem zvrátit činy jeho předchůdce Joea Bidena.

Ve svém inauguračním projevu podobně jako před osmi lety Trump vykresloval USA jako zemi v úpadku a slíbil „vzrušující novou éru národních úspěchů“. „Právě začíná zlatý věk Ameriky,“ prohlásil 78letý lídr Republikánské strany na úvod proslovu v budově Kongresu. Spojené státy podle něj od tohoto dne budou vzkvétat a budou respektovány na mezinárodní scéně.

Obsah jeho projevu z počátku připomínal úvodní proslov jeho prvního mandátu v lednu 2017, kdy zdůrazňoval sociální problémy v zemi, ostře se vymezoval proti politickému „establishmentu“ ve Washingtonu a sliboval Američanům prosperitu. Dnes mluvil o tom, že americká vláda čelí „krizi důvěry“ kvůli počínání „radikálního a zkorumpovaného establishmentu“.

„Počínaje tímto okamžikem je konec s úpadkem Ameriky,“ citovala jej agentura AP.

Krizový stav

Trump se chystal druhý mandát zahájit smrští exekutivních nařízení týkajících se imigrační či energetické politiky a mnoha dalších otázek. Tyto kroky nastínil už v inauguračním projevu, zatímco přetrvávají nejrůznější otázky ohledně limitů jeho pravomocí či o financování jeho plánů, jako jsou masové deportace imigrantů bez povolení k pobytu.

Staronový prezident ohlásil, že podobně jako v roce 2019 v souvislosti s nelegální imigrací vyhlásí krizový stav, také se chystá vyslat na jižní hranici USA vojáky. Plánuje také vyhlášení stavu „energetické nouze“ ve snaze podpořit těžbu fosilních paliv, což podle něj povede k poklesu cen.

Ve srovnání s prvním inauguračním projevem se Trump výrazně více věnoval zahraniční a obchodní politice, kde se od něj rovněž čekají zásadní změny. Mluvil o tom, že bude „mírotvůrcem“, a zároveň avizoval zavádění nových cel či snahu převzít kontrolu nad Panamským průplavem.

(ČTK)

Nesouhlasí s kritikou opozice, že česká vláda vsadila v amerických volbách na špatného koně: „Premiér Petr Fiala si držel odstup, nikdy Kamalu Harrisovou veřejně nepodpořil.“

Vondra pozitivně vidí Trumpův slib o tom, že zruší omezení na těžbu ropy a plynu. „Mohlo by to znamenat snížení cen i pro nás,“ domnívá se.

Trumpův projev překvapil Igora Lukeše, profesora historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě: „Při svém prvním inauguračním projevu improvizoval, ale teď to byl výbušný projev. (…) S naprosto otevřeným pohrdáním hovořil o tom, co prezident Biden udělal poslední roky.“

„Byl to svým způsobem triumf americké demokracie. Viděli jsme, jak se organizuje přechod legitimní exekutivní vlády z jedné na druhou. A všechno proběhlo mírovou cestou,“ připomněl Lukeš stabilitu americké demokracie.

Ne všechno je podle něj negativní: „Pokud prezident slibuje, že vytlačí z ulic násilné gangy, tak mu budeme všichni tleskat.“ Byť Lukeš zpochybnil Trumpův slib, že sníží byrokracii: „Zároveň ale ohlásil, že vzniknou dvě nová ministerstva.“

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované