Článek
Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách je velkou výzvou pro Evropu. Musíme být schopni reagovat na to, že Ameriku v tuhle chvíli Evropa zajímá méně, říká ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).
Do Bílého domu se vrací Donald Trump, který dlouhodobě hlásá, že Evropa by se měla postarat sama o sebe. „Považují Evropu už za jaksi odbytou záležitost. Já si nejsem úplně jist, že Trump věří, že NATO je to řešení, kterým je možno reagovat na všechny hrozby světa,“ řekl ve speciálním vysílání Ptám se já ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).
Velká nejistota panuje ohledně Trumpových kroků vůči Ukrajině, kdy dlouhodobě kritizoval pomoc, kterou demokratická administrativa Kyjevu poskytuje. „Nebezpečí hrozí v tom, že Trump se prostě rozhodne omezit nebo dokonce úplně zrušit veškerou pomoc Ukrajině a nechá ji prostě padnout,“ řekl Dvořák.
Podle ministra se Evropa špatně připravila na Trumpovo vítězství: „Dochází určitě k posunu, jednotlivé státy už dneska plní alespoň to dvouprocentní kritérium (výdajů na obranu - pozn. red.), některé jdou výrazně nadto. Prostě musíme být schopni reagovat na to, že Ameriku v tuhle chvíli Evropa zajímá méně.“
Volby v USA 2024
V pořadí 60. volba prezidenta Spojených států amerických proběhla v úterý 5. listopadu 2024. V pořadí 47. prezidentem Spojených států se stane Donald Trump, který ve světem sledovaném duelu porazil Kamalu Harrisovou. Sledujte průběžné výsledky voleb nebo se podívejte na speciální vysílání k volbám v USA, kde mluvili odborníci, novináři i politici.
Aktuální dění sledujeme v online reportáži
Co bude znamenat Trumpovo vítězství pro Rusko? Jak by měla teď zareagovat Evropa? A čeká nás obchodní válka mezi USA a EU?
Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.
Co v rozhovoru, který vznikl ještě během sčítání hlasů, zaznělo?
1:27 Je dobré si uvědomit, že v tuhle chvíli se z těch výsledků radují Vladimir Putin, Viktor Orbán, Robert Fico, Andrej Babiš, Kateřina Konečná, Václav Klaus, Miloš Zeman, Tomio Okamura, pan Turek, pan Rajchl a další. Takže asi chápete, že s těmito lidmi já těžko hledám politický soulad, takže já se moc neraduji. Na druhou stranu si myslím, že prostě je potřeba to brát jako realitu. Není to podle mého názoru tak překvapivé, jak se to původně podle některých projektů zdálo.
Zaznamenal jsem jeden průzkum, který mi připadal nejrelevantnější a z toho už mi to připadalo, že je celkem vymalováno. Neptali se, koho budete volit, ale ptali se, koho budou volit vaši sousedé. To je psychologicky šikovně položená otázka, protože někteří z těch respondentů podle mě nechtějí přiznávat, že budou volit toho či onoho, nejčastěji Trumpa, a najednou do těch sousedů naprojektují svoje voličské preference.
3:17 Podle Jakuba Landovského, bývalého velvyslance u NATO, je z pohledu Česka Trump lepší volba vůči Rusku. Pro jeho sílu, nepředvídatelnost. - Já mám naopak právě velkou obavu, jaký to bude mít dopad na Evropu a na zbytek světa. Podle mě posílí tendence America First. Prostě my se budeme starat sami o sebe a zbytek světa, ať si dělá, co chce, zejména Evropa, už jsme se o ně starali dost dlouho. A tohle říká Trump už od 80. let.
A ve chvíli, kdy začíná narůstat nebezpečí ze strany Číny, což je pro Ameriku mnohem závažnější hrozba, oni podle mě považují Evropu už za jaksi odbytou záležitost: Rusko padá, Evropa, ať se stará sama o sebe. Já si nejsem úplně jist, že Trump věří, že NATO je to řešení, kterým je možno reagovat na všechny hrozby světa.
5:38 Na druhou stranu ani v tom svém prvním mandátu Trump z NATO Spojené státy neodvedl. Tlačil na spojence, aby dodrželi ten dvouprocentní závazek, což je dnes přijímáno jako velmi pozitivní krok… - Jeho tehdejší tlak na probuzení dalších států NATO byl oprávněný a myslím si, že by možná nebyl až tak efektivní, kdyby nedošlo k útoku Ruska na Ukrajinu. (…) Nebezpečí hrozí v tom, že Trump se prostě rozhodne omezit nebo dokonce úplně zrušit veškerou pomoc Ukrajině a nechá ji prostě padnout.
6:52 Obáváte se jako český ministr pro evropské záležitost toho, že Trump skutečně nechá Ukrajinu padnout? - Já se obávám, že to v tuhle chvíli nelze vyloučit. Ale rád se nechám příjemně překvapit. Trump může buď výrazně posílit ukrajinskou obranu, která se brání obrovské převaze ruských sil, což by z mého pohledu bylo správné řešení a záchrana pro Evropu, anebo může říct: Tohle si, pánové, vyřešte sami, Amerika má jiný problém, jmenuje se Tchaj-wan a Čína, případně Blízký východ.
7:25 Jak jsme se na to jako Evropa připravili? To byl přece relevantní scénář, se kterým jsme museli počítat dlouho dopředu… - Musím říct, že špatně, nedostatečně. Dochází určitě k posunu, jednotlivé státy už dneska plní alespoň to dvouprocentní kritérium, některé jdou výrazně nadto. Prostě musíme být schopni reagovat na to, že Ameriku v tuhle chvíli Evropa zajímá méně. (..) Zatím se ukazuje i v tom vztahu k Ukrajině, že Evropa na rozdíl od verbálních proklamací fakticky dělá málo a pozdě.
9:37 Co máme čekat do doby Trumpovy inaugurace? Dva měsíce mohou být poměrně dlouhá doba pro dění na válečné frontě. - Mám určité obavy o osud Ukrajiny a osud celého toho konfliktu, který se tam odehrává přímo za našimi humny. A musím zopakovat: Evropa prostě není v tuhle chvíli připravená, dostatečně silná, aby se bránila sama. Je otázka, jestli odcházející Bidenova administrativa udělá nějaký razantní krok ještě před tím, než definitivně skončí. (…) V tuhle chvíli těžko tipovat, co nová administrativa udělá.
12:26 Pokud by Donald Trump dal od Ukrajiny ruce pryč, jak dlouho Evropa zvládne Ukrajinu držet? - Bude záležet na politické vůli a odvaze, protože chcete-li výrazným způsobem posílit obranyschopnost, tak musíte někde omezit veřejné výdaje a k tomu v tuhle chvíli není uvnitř Evropy mnoho států, které by k tomu byly nachystány. Čestnou výjimkou je Polsko, případně státy Pobaltí.
Je otázka, jak dlouho bude Ukrajina schopná vzdorovat. Pokud Rusko nebude poraženo teď, tak na nějakých hranicích, na kterých by byla dohoda, tak oni se za nimi začnou znovu vyzbrojovat. Není pravdou, že by se v tuhle chvíli dalo nastolit nějaké mírové řešení, které bude navždy.
13:30 To zní jako fatální evropské selhání, že se nejsme schopni postarat sami o svoji bezpečnost v Evropě… - To je zjištění, které podle mě pozorovatelé museli zavnímat minimálně před těmi dvěma lety, protože se ukázalo velmi rychle, že Evropa není schopná ani dodávat náboje, ani munici pro to, aby Ukrajina byla schopná bojovat. (…) Dlouho jsme žili v tom poklidu, že Amerika je tady od toho, aby nás všechny chránila, aby nám pomáhala, aby byla tím četníkem. A podceňovali jsme svoji vlastní úlohu v budování obrany.
(…) V tuhle chvíli Evropa není připravená na to se sama bránit, čili je v našem bytostném zájmu přesvědčovat Donalda Trumpa a jeho administrativu, že NATO je ten spolek, který má i nadále nést zodpovědnost za obranu Evropy.
15:12 Takže nás čeká významná diplomatická aktivita a snaha přesvědčit Donalda Trumpa, aby couvl od těch svých předvolebních výroků a vyjádření? - Popsala jste to úplně přesně, protože nejsme schopni okamžitě přehodit na válečnou ekonomiku. My se stále tváříme, že všechno je v pořádku, hlavně si nesmíme snižovat životní standard, protože to by nám občané neodpustili. A to, že kousek za námi je po zuby ozbrojená armáda, která má chuť si spolknout i nás? To se tváříme, že to vlastně není náš problém.
19:16 Jak se budou vyvíjet obchodní vztahy mezi Evropou a USA? Trump avizuje zavedení cel i vůči Evropě a pak také významné snižování korporátních daní v USA, což by mohlo přilákat evropské firmy. - To je přesně v duchu toho, co Trump hlásá desítky let. On má pocit, že ta správná politika je v první řadě obhajovat zájmy Američanů.(…) Jsem přesvědčen, že jakákoliv eskalace obchodních nebo celních válek je cestou do pekel, že to nepomůže ani jedné straně.
22:26 Jak Evropa bude případně reagovat na ta cla a změny v amerických daních? - Máme na stole analýzy, které popisují, v čem je v Evropě problém, a na tom se všichni shodnou. Pak přijde na návrhy řešení a najednou začne velmi rezervovaný přístup až odpor. Jestliže ještě pořád si živíme naději, že EU bude tím hráčem mezi USA a Čínou, tak prostě nemůže fungovat jako 27 národnostních států, které se mezi sebou potýkají o to, jestli budeme vyrábět více spalovacích motorů nebo méně a jestli budeme pálit uhlí ještě do roku 2035 nebo do roku 2050.
Prostě bylo by podle mého názoru potřeba prohloubit tu integraci kapitálových trhů, více spolupracovat a využít ten potenciál, který samozřejmě půlmiliardový trh má, ale v tuhle chvíli ho vlastně nemůže, není schopen úplně použít. Protože pořád tam ty mentální či fyzické hranice existují a ty národní zájmy často dominují nad tím, co by bylo užitečnější pro celou Evropu.
Ptám se já, Marie Bastlová
Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.
Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.