Hlavní obsah

Zrušil bych ministerstvo školství, říká Hřib

Hostem Ptám se já byl nový předseda Pirátů Zdeněk Hřib. Video: Seznam Zprávy

Článek

Piráti se vydali na cestu změny. Po neúspěšné digitalizaci stavebního řízení a vyhazovu Ivana Bartoše z postu ministra odešla strana z vlády. Teď vyměnila i své vedení. Co budou Piráti dělat jinak?

Hostem Ptám se já byl nový předseda Pirátů Zdeněk Hřib.

Rok před sněmovními volbami se Piráti rozhodli pro změnu. Do čela strany zvolili náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Ten nahradil Ivana Bartoše, který byl předsedou Pirátů téměř 15 let a spolu s dalšími členy vedení rezignoval kvůli neúspěchu strany v regionálních volbách. O post šéfa strany už se Bartoš neucházel.

Jeho nástupce Zdeněk Hřib chce stranu reformovat. Bez toho se jí podle něj nepodaří uspět ve sněmovních volbách. Chce, aby Piráti byli středovou liberální stranou, zaměřenou na problémy běžných lidí, která je srozumitelná a mluví jedním hlasem.

Piráti za sebou mají neúspěšný volební rok. Kromě krajských a senátních voleb jim nevyšly ani ty evropské, v europarlamentu obhájili pouze jeden mandát. Po třech letech ve vládě se také letos na začátku října zařadili mezi opoziční strany, a to kvůli odvolání Bartoše z funkcí vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj.

Na čem Piráti postaví příští kampaň? A proč jejich nový předseda nechce být lídr ve sněmovních volbách?

Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.

Co v rozhovoru zaznělo?

1:00 V jaké kondici je vaše strana? - Teď jsme v takovém standardním stavu, připravujeme se na kampaň před volbami. Jsme po zasedání celostátního fóra, které si zvolilo nové vedení, takže se nastavují procesy. Máme už volebního manažera i stratéga kampaně.

2:00 Kdo bude volebním manažerem? - Volební manažer je Jan Fára Andrš. Je to zkušený člověk, který nám pomůže se připravit a realizovat tu volební kampaň.

3:00 Jak jste na tom finančně? - Nějaké peníze máme, ale samozřejmě my jsme strana, kterou nesponzoruje žádný oligarcha, nevlastníme žádné mediální domy. Tak samozřejmě je to trochu problém. Ale zase je to velice osvobozující. (…) Potom zase nemusíme skákat podle toho, jak (sponzoři) pískají. A samozřejmě kampaň může být i nízkorozpočtová. My se určitě zaměříme na kontaktní kampaň. Budeme určitě v ulicích mezi lidmi a budeme se snažit vysvětlit náš program a jak pomůže konkrétně běžným lidem.

4:00 Co doteď v té straně nefungovalo? - Špatně byly především naše kampaně, které zjevně nefungovaly. Když se podíváte na to, jaké jsme měli preference v květnu ve vládě, v květnu tohoto roku, tedy vlastně těsně před evropskými volbami, jsme měli 10 procent. A potom ty eurovolby dopadly tak, jak dopadly. A to má jediné možné vysvětlení. Když máte dlouhodobě preference a potom vám najednou příznivci nepřijdou k volbám, je to špatná volební kampaň.

5:30 Před těmi krajskými volbami, kde jste také neuspěli, za to také mohla primárně špatná kampaň? - Já si myslím, že ta kampaň tam hrála roli, zejména volba centrální linky. My jsme teda zvolili jako centrální linku takový slogan Bez korupce pro lidi. Ano, to je to, co my děláme, akorát zjevně to neoslovilo.

7:00 Je potřeba akcentovat primárně jiná témata a vnímat to, že nekrademe a že nemáme jako jediná politická strana na té scéně žádné korupční kauzy. - A jaká to budou témata? - Ta témata musí být nutně zaměřená na ekonomiku. Já chci, abychom se zabývali problémy běžných lidí, otázkou zvyšování životní úrovně. Všechno tady zdražuje, to je, myslím, ten hlavní problém.

8:00 To jsou témata, která vás asi úplně neodliší. - Myslím, že nás odliší především odvaha ty změny reálně provádět. Protože to, co tady v politice je nedostatkové zboží, je právě ta odvaha.

8:20 Co máte konkrétně na mysli? - Mám na mysli to, že tato země potřebuje reformy jako sůl. My jsme se bohužel zasekli někdy na konci devadesátých let s těmi reformami a výsledkem je dlouhodobá stagnace naší ekonomiky. Už nás teď předehnali i Poláci, mají vyšší průměrné mzdy, než máme my. To je zpráva z tohoto léta. Takže to si myslím, že je budíček. Už tady je nutné začít skutečně něco dělat, a ne jet prvoplánový populismus.

Byli jsme ve vládě v oslabení

10:00 Bude tohle uvěřitelné, když to bude lidem říkat strana, která poslední tři roky tady vládla? - My jsme byli celou dobu v oslabení a pochopitelně jsme prosazovali nějaké odvážnější věci, ale ta vláda to zamázla. V té kampani budeme říkat, co jsme prosazovali a co neprošlo, ale hlavně to lidem budu říkat já, coby lídr Pirátů. Já určitě mohu prokázat, že jsem odvahu měl, když šlo o záležitosti, které popularitu úplně nevyvolaly. Mám na mysli třeba nezbytnou opravu Barrandovského mostu.

12:00 A ty konkrétní priority, aby se lidem žilo lépe? - Potřebujeme přestat přemýšlet dokola o tom, jak ten koláč rozkrájet jinak. My potřebujeme přemýšlet o tom, jak ten koláč upéct větší. My potřebujeme zajistit, aby vznikaly pracovní pozice s vysokou přidanou hodnotou, a tedy hlavně s vyššími platy. Protože to je to, co potom pomůže zvýšit průměr toho platu, abychom nějakým způsobem dohnali a předehnali třeba právě Poláky, anebo Německo. To je záležitost, která samozřejmě začíná primárně od vzdělávání. Je nutné a  nezbytné zvýšit kvalitu a dostupnost vzdělávání od školek až po vysoké školy, to je základ. Za druhé potřebuje rozhýbat trh práce.

12:50 Když jsem se ptala na priority, kterými se chcete odlišit… nezlobte se, ale tohle říkají i ostatní. - Problém je v tom, že tady skutečně není odvaha to nakonec reálně prosadit. A proto říkám: my jsme dokázali, že máme odvahu udělat i nepopulární záležitost.

13:00 To jste dokázali přesně na čem? - To jsme dokázali na tom Barrandovském mostě. - A na něčem jiném? - Například odvahu nesetrvávat ve vládě, kde partner nerespektuje koaliční smlouvu. To je takový základ. (…) Ale také jsme se postavili nejrůznějším tlakům. - Jedná se pochopitelně například o reformu antimonopolního úřadu, tam potřebujeme zrychlit přezkumy těch zakázek. To je věc, která taky budí nějaké protitlaky.

15:00 Řekl byste, že vaše působení ve vládě bylo úspěšné? - To je záležitost, která byla poznamenána tím, kolik jsme měli poslanců a kolik byla naše vyjednávací síla. My jsme úspěšně prosadili některé změny, jako třeba navýšení rodičáku. Zamázli jsme nějaké záležitosti, které tlačila vláda a my jsme se jim postavili. A tohle všechno budeme komunikovat v kampani.

16:00 Co jste zamázli? - Dobře se to dá ukázat třeba teď na důchodech. To je záležitost, kdy jsme to prosadili ještě ve vládě, ten vládní návrh šel do Sněmovny, aby tito lidé měli nárok na předčasný důchod. A jakmile Piráti byli vyhozeni z vlády, ejhle, už ta záležitost vypadla a byl schválen návrh bez toho. Takže toto je konkrétní příklad.

Chceme rušit úřady

16:30 A digitalizace stavebního řízení - úspěch, nebo neúspěch? - Samozřejmě tam se jednoznačně staly chyby. On o tom mluvil i Ivan Bartoš ve videu, které se šířilo po sociálních sítích. Ale když se podíváte na to, že Ivan Bartoš na to měl pár měsíců a teď si na to vláda vzala tři roky, tak mi přijde, že to teda není úplně měření stejným metrem.

20:30 Budete v kampani pořád digitalizaci uvádět jako jednu ze svých předností ? - Myslím, že my spíš budeme akcentovat to, že chceme stát zjednodušit, spíš ty úřady rušit. Protože problém je spíš v přebujelé byrokracii. - Jaký úřad jste ve vládě navrhli zrušit? - Já osobně bych třeba zrušil ministerstvo školství. - Nepamatuji si, že byste to navrhovali, když jste byli ve vládě. - To jsme asi nenavrhovali. Ale já bych to navrhoval zrušit po zkušenostech s ministerstvem školství a s řešením našich snah o přidávání míst ve školách. Kdy ministerstvo školství vytrvale blokovalo přidávání míst na gymnáziích. Podle mě by školství měly řešit ve skutečnosti kraje.

23:30 Takže byste chtěl, jak jste říkal předtím, znalostní ekonomiku, která sem bude přinášet místa s velkou přidanou hodnotou, k čemuž vede cesta mimo jiné přes zlepšení školství. A školství byste zlepšil v prvním kroku tak, že byste zrušil ministerstvo školství? - Jo, protože podle mě to mají řídit kraje, protože jsou mnohem schopnější, mnohem efektivnější a mnohem agilnější. A to je vidět i na řízení krizí, které jsme tady prodělali, počínaje covidem nebo eventuálně uprchlickou krizí. - To myslíte vážně? - Samozřejmě, že to myslím vážně. (…) Je potřeba radikálně to zjednodušit a dát samosprávám větší pravomoci k tomu, aby mohly řešit ty záležitosti, protože je jsou schopny řešit mnohem efektivněji.

25:00 Umíte si představit, že by třeba řízení školství fungovalo za situace, kdy jeden kraj řídí hnutí ANO, další kraj hejtman za ODS a podobně? - Jasně že jo, protože to fungovalo takhle i v těch krizích. Já jsem provedl město (Prahu) dvěma globálními krizemi.

26:30 Stát funguje zoufale neefektivně, ve skutečnosti samosprávy ušly mnohem delší cestu než stát. A pokud hledáme viníky, proč se třeba i reformy nějak zasekly, tak ty musíme hledat na ministerstvech. Protože ta jsou spoluzodpovědná za to, jak to teď tady funguje, respektive nefunguje.

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované