Článek
Česko ovládla nevídaná solidarita se zemí, která se ze dne na den ocitla ve válce. Humanitární organizace shromáždily na finančních sbírkách víc než dvě miliardy korun a denně přibývají další miliony. Kde pomáhají?
Hostem Ptám se já byl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.
Ruská armáda se nerozpakuje bombardovat ani takové cíle, jako je například porodnice v Mariupolu, kde skončily pod sutinami i děti, jak uvedl na sociálních sítích prezident Volodymyr Zelenskyj. Zemi kvůli přímému ohrožení i neúnosným životním podmínkám opustilo podle informací OSN už na dva miliony lidí.
Část z nich míří také do Česka, kde úřady vydaly zatím víc než 90 tisíc speciálních víz. A celkem by tu mělo být už víc než 150 tisíc uprchlíků, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Naprostá většina Čechů – celých 85 % – přitom schvaluje, že se země lidí prchajících před válkou ujímá. Vyplývá to z aktuálního průzkumu European National Panels.
A ohromná solidarita s utečenci je znát i na ochotě jednotlivců přispívat na různé způsoby pomoci. Vybrala se už víc než miliarda a půl a neziskové organizace, různé spolky, či kraje a města můžou proto rychle zasáhnout tam, kde je to nejvíc potřeba. Například na účtu společnosti Člověk v tísni se shromáždila víc než 1,3 miliardy korun. Proto je možné vypravovat speciální vlaky s materiální pomocí do zkoušených ukrajinských měst a zpátky vozit lidi hledající bezpečí za hranicemi.
Jak těžké je dostávat pomoc těm, kteří to potřebují, v zemi, kde se ruští vojáci nerozpakují pálit na civilisty?
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu, audiopřehrávači nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.
Co v rozhovoru zaznělo?
1:00 - Nejde říci, že je to největší akcí, kterou Člověk v tísni pořádá. Je to největší projev solidarity české společnosti. Je pravda, že naše společnost už od začátku 90. let ukazovala, že je solidární. (…) Je to i způsob jak vyjádřit nesouhlas s tím, že Putin napadl Ukrajinu.
2:30 - Česká společnost bohatne, patří mezi možná 20 nejbohatších zemí na světě. A rozdělit se o něco pak není otázka ekonomická, ale toho, zda chci, nebo nechci pomoci. A i to se vyvíjí. (…) Je to volání „ruce pryč od Ukrajiny“.
3:50 - Pan Nohavica si může najít jiného dárce, pokud by se nám rozhodl darovat výtěžek, sbírka je otevřená. Ale vzhledem k jeho veřejnému prohlášení jsme se rozhodli, že nechceme být s jeho koncertem spojování. Medaili od Putina má člověk vrátit, pokud vtrhne do jiné země. Není v pořádku, že si ji nechává. Putin je teď opravdu největší agresor na světě.
5:30 - Vlaky s uprchlíky operuje RegioJet. My se budeme snažit posílat pomoc v co největším objemu dovnitř Ukrajiny, limitem jsou logistické problémy a bezpečnost. Jednou z největších potřeb jsou teď kanystry, v městech jako Mariupul neteče voda a lidé nemají, jak ji schraňovat.
7:00 - Jsou to asi statisíce týdenních rodinných nákupů, které na Ukrajinu míří. Vozí se mouka, cukr, olej, těstoviny, konzervy, dětské jídlo, hygienické potřeby s důrazem na děti. Právě jejich situace je ještě horší. Takže úplně běžné věci – deky, spacáky a zmíněné kanystry na vodu.
8:30 - Vždy ti slabší jsou ve chvíli krize více ohroženi. Jsou to děti, starší lidé, nemocní, lidé s handicapem. Naše pomoc směřuje primárně jim, když se nastavuje ta logistika.
10:00 - Ve výjimečných podmínkách se ale mohou objevovat lidé, kteří toho chtějí nějak využít.
11:00 - Spolupracujeme se samosprávami. Dál na východě máme vlastní týmy, desítky zaměstnanců. My jsme je nepropustili s tím, že začala válka. Řada z nich se přesunula kvůli rodinám na Západ, ale odtamtud pomoc operují. Máme partnery i mezi ukrajinskými organizacemi.
12:00 - Mezi boji se proplétají civilisté, kteří utíkají, někoho hledají, nebo vozí nemocné.
14:00 - Bylo za pět minut dvanáct. Překvapeni byli všichni, ale vláda se snaží. Bez chaosu takovouto situaci nelze zvládnout. (…) Teď je třeba to vzít jako šanci – řešit otázku vzdělávání ukrajinských dětí, tedy jestli to mají být segregované třídy nebo má být tendence, aby se zapojili v českých třídách. Je třeba posílit a brát mezi uprchlíky asistentky pedagogů. Důležitá je podpora důstojného ubytování – my známe ze světa koncept tzv. host families, tedy že se umožní lidem, aby si našli ubytování a podpoří se finanční dávkou. Aby ti, co nabídnou své byty, za to něco dostali. Leckdo Ukrajince ubytuje zdarma, ale pokud by to mělo být na rok a více, musí mít pokryté náklady nebo nějaký příjem, aby to fungovalo udržitelně. Takové rodiny pak žijí důstojně.
17:00 - Správná rozhodnutí vlády mohou být šancí do budoucna.
18:00 - V každé krizi je na začátku velká solidarita, protože jsou toho plná média. Co se podaří shromáždit se používá nejméně rok a půl, možná i déle. My pracujeme dokonce s tříletým horizontem a doufáme, že budeme mít okolo 1,6 až 1,7 miliardy ze sbírky a jednáme i s dárci ze světa. Ty programy nebudou levné, podpořit statisíce lidí není snadné.
Válka na Ukrajině
Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.
- Jak postupuje ruská armáda: VÁLKA V MAPÁCH
- Podívejte se, kolik lidí našlo azyl ve vaší obci: UPRCHLÍCI V DATECH
- Satelitní záběry odhalují kulturní zkázu na Ukrajině: FOTKY
- Záběry ze sabotáže dvou bitevních vrtulníků v Rusku: VIDEO
- Rusko maří ukrajinskou ofenzivu vlastním útokem jinde: ZPRÁVY Z BOJIŠTĚ
- Proč je Ukrajina pro Rusko tak důležitá: UKRAJINA V DATECH
To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.
Ptám se já, Marie Bastlová
Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.
Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.