Hlavní obsah

Opravdová krize s místy na středních školách teprve bude, říká radní

Hostem Ptám se já byl pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN). Video: Seznam Zprávy

aktualizováno •
Článek

Žáci, kteří za sebou mají přijímačky na střední školy, už čekají, kam se dostanou. Stejně jako loni bude největší bitva o místa v Praze, která roky nestíhá reagovat na velkou poptávku zejména po dobrých školách. Proč se to hlavnímu městu nedaří?

Hostem Ptám se já byl pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN).

Deváťáci i žáci z pátých a sedmých tříd mají letošní přijímačky na střední školy a víceletá gymnázia z větší části za sebou. Na konci dubna se chystá náhradní termín pro uchazeče, kteří byli v původním čase zkoušky nemocní. Výsledky prvního kola pak školy zveřejní 15. května. Studenty, kteří se nikam nedostanou, čeká v květnu kolo druhé.

Přihlášky na střední školu si letos podalo 154 tisíc uchazečů, tedy o tři tisíce méně než loni. I letos se očekává boj o místa, především na vyhledávaných středních školách a gymnáziích. Nejhorší je už tradičně situace v Praze, i kvůli velkému množství zájemců ze Středočeského kraje.

Veřejná gymnázia v hlavním městě podle dat Cermatu letos nabízí v podstatě stejný počet míst jako loni v prvních ročnících. Oproti roku 2024 jen o čtyři více. Kapacity dohání alespoň soukromé školy, ve kterých se v prvním kole oproti loňsku otevírá o 60 procent míst více.

Magistrát ale nedávno představil vlastní data, podle kterých kapacita míst na středních školách v Praze roste. Ve srovnání s rokem 2023 o 1651 míst, z toho 1112 právě na gymnáziích. V případě soukromých škol se počet gymnaziálních míst zvýšil o 5269. Podle radního pro školství Antonína Klecandy (STAN) se hlavní město v posledních letech snaží počet míst na gymnáziích navyšovat zejména s pomocí přístaveb a úprav. Odborníci opakovaně kritizují postup Prahy jako pomalý.

Má hlavní město plán, jak do budoucna navýšit kapacity středních škol? Nebo čeká žáky v Praze nejistota i v dalších letech?

Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu.

Co v rozhovoru zaznělo?

1:00 Podle čísel Cermatu na veřejných čtyřletých gymnázií v hlavním městě Praze přibyla v porovnání s loňským rokem čtyři místa pro uchazeče. Je to tak, nebo ne? - Podle toho, jak ta data interpretujete. V případě, že se kouknete na srovnání s minulým rokem, kde proběhlo extrémní navýšení míst, tak jsou to doopravdy plus čtyři místa. - Takže je to tak. - Teď si ale řekněme, o kolik se zvýšila kapacita škol, ta se zvýšila o stovky míst.

3:00 Tomu rozumím, ale kapacita deváťákům moc nepomůže. Jde o to, kolik míst máte pro ty, kteří se v daném roce hlásí na střední školu. Takže o čtyři místa víc než loni? - Celkově asi o 800 míst víc než předloni. Celkově jde o zvýšení o 1651 míst na našich školách a o 5269 míst na školách soukromých. (…) My jsme loni udělali extrémní navýšení, tím pádem, jelikož ty děti nechceme mít ve škole jenom rok, ale máme je tam čtyři roky, tak se nemůžeme stahovat k loňským číslům, která byla už navýšena. Abychom dosáhli stejné kapacity jako loni, tak jsme museli zvýšit o ty stovky míst.

5:00 Kdybychom nedělali nic, tak oproti loňsku máme minus několik set, téměř tisíc míst. - Na veřejných čtyřletých gymnáziích? - Na veřejných středních školách s maturitou.

5:30 My jsme spolu dělali rozhovor v Ptám se já před rokem, kam jste za ten rok s těmi místy na čtyřletých veřejných gymnáziích pokročil? - Je to několik set nových míst.

7:00 Takže vy jste spokojený? - Tak určitě. Málokdo navýšil o tolik míst jako Praha. V současnosti nabízí žákům devátých tříd, kterých má 12 011 k dnešnímu dni, celkově téměř 19 tisíc míst.

9:00 Rozestavěli jsme hromadu nových projektů, začali jsme stavět další nové přístavby, překreslili jsme některá gymnázia. Kde se měly třeba udělat auly, takže z toho jsou kmenové třídy. Kde se měla udělat například konferenční místnost, tak z toho budou tři nové třídy. Máme připraveno gymnázium Újezd, vybírá se zhotovitel na gymnázium Březiněves a podobně. Udělali jsme z těch škol, které byly připraveny městskými částmi, tak jsme udělali základní a střední školu nebo gymnázium. A tato místa budeme postupně otevírat podle toho, jak se dostaví, abychom stíhali růst žáků v devátých třídách. Protože ta opravdová krize, kdy opravdu žáků přibude, bude zhruba za čtyři roky.

12:00 Pro rodiče, kteří nás sledují a poslouchají, je ta situace poměrně jednoduchá, jsou plné školy. Je velký problém, aby se děti dostaly na školy, na které chtějí. Mezi dětmi a rodiči stoupá zájem o všeobecné vzdělávání s maturitou, o gymnázia, lycea… vy jste na to jako starosta už v roce 2016 upozorňoval. A jak jste mi řekl, za čtyři roky to bude výrazně horší. - Ne, já jsem řekl, že bude horší v případě, že nebudeme navyšovat stále rychleji.

13:00 Místa rapidně navyšujeme, ta situace je relativně v pořádku. Samozřejmě, když všichni vidí, kolik mají letos bodů a mají jich méně než loni, tak se obávají, že se na ty školy nedostanou. Ale matika byla výrazně těžší než loni, takže všichni mají těch bodů méně. A místa jsou tam ve stejném počtu jako loni a deváťáků je méně. Takže reálně bude obdobné procento, které se nedostane po prvním kole, jako bylo loni. (…) Doopravdy ta čísla nejsou tak šílená, jak někteří ti rodiče straší.

14:00 A nenapadlo vás o tom přemýšlet v souvislosti s tím, že by Praha potřebovala míst na gymnáziích a všeobecných vzdělávacích středních školách s maturitou dramaticky více? Proto, že na ně chce mnohem více uchazečů, než jaká je kapacita. A pak i výsledky Cermat testů ukazují, že v Praze na tyto školy nedosáhnou děti, které by v jiných krajích naprosto bez problémů na gymnázia dosáhly. To je podle vás bez problému? - To není pravda. Tohle je právě dezinformace. U osmiletých a šestiletých gymnázií to je pravda. Já jsem chtěl i kapacity těchto gymnázií navýšit, ale tam nám to zamítlo MŠMT. Nicméně u čtyřletých gymnázií, když se kouknete na celkové množství žáků přihlášených v prvním kole a celkový počet míst, tak to nesedí o nějakých plus minus tisíc míst. Ti žáci mají ještě druhou, třetí možnost a mnozí říkají, že vlastně nevědí, jestli chtějí na gymnázium nebo na střední odbornou školu. A střední školy mají daleko větší přetlak než gymnázia.

16:00 Nedávno ale vyšel průzkum výzkumné agentury PAQ Research o tom, že z velké části děti a jejich rodiče taktizují. Dříve byla možnost dvou přihlášek, teď tří. A proto se minimálně z 50 procent vyhýbají lepším školám, protože se bojí, že se na ně jejich děti nedostanou. To není žádný argument? - Máme tři, čtyři školy, které jsou v Praze velmi populární. A tam ten argument naprosto funguje. Ale my nemůžeme například Keplerovo gymnázium nafouknout na pět tisíc míst. My ta místa navyšujeme a navyšujeme je úměrně tomu, jak nám roste počet žáků. A místa jsou v podstatě tak, aby odpovídala poptávce. PAQ Research také dělal průzkum, podle kterého 80 procent žáků chce na maturitní obor, ty gymnaziální počty se pohybují kolem 20 procent.

16:30 Ono to mělo také druhý díl - co by chtěli, kdyby nemuseli taktizovat. A o tom jsem mluvila já. - Tak ale já si myslím, že těch míst stejně, kdyby nemuseli taktizovat, by bylo taky dost. - Já musím říct, že jsem trochu konsternovaná, takže vy jako radní říkáte, míst v Praze máme v zásadě docela dost. - Je to tak. - Žádným potenciálem u dětí nemrháme.- Je to tak. - Vážně? - Určitě, určitě.

29:00 Já jsem nepřišel k rozestavěným projektům. Bohužel někteří investovali do cyklostezek a ne do škol. A já jsem navýšil o extrémně víc míst, než navýšilo několik předchozích radních, co tady byli a než několik předchozích rad. My jsme udělali historicky nejvíc navýšení. To si ta čísla srovnejte, ať už Cermatem a podobně. A je to tam vidět. - Takže se považujete za historicky nejlepšího radního pro školství z poslední doby? - Tak určitě.

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované