Článek
Intenzivní padání vlasů dokáže znepokojit. Nemusí přitom jít jen o estetický problém. Někdy jde o normální reakci na prodělanou nemoc, jindy ale může právě padáním vlasů tělo dávat najevo, že s námi něco není v pořádku.
Co už je nadměrným padáním vlasů a fungují některé „zázračné produkty“, které mají pomoci? To jsou některé z otázek, na které v podcastu MUDr.ování odpovídá dermatoložka Gréta Wohlová.
Vlasy toho o nás vypovídají mnoho - odráží se v nich nejen pravidelná péče, ale i naše celková kondice a zdravotní stav. Mění se i v průběhu života, a to s ohledem na hormonální bouře, které se v těle dějí.
Důležitou roli ale mohou hrát i jako ukazatel různých nemocí. Proto je dobré věnovat pozornost tomu, pokud začnou intenzivně padat. Někdy jde o normální reakci, jindy o varovný signál.
Podle dermatoložky Gréty Wohlové máme v průměru na hlavě asi sto tisíc vlasů a za určitou normu se považuje, když jich během dne vypadne 50 až 100. Jak na tom s padáním vlasů opravdu jsme, si prý můžeme otestovat doma.
S kým jsme si povídali?
MUDr. Gréta Wohlová v současnosti pracuje jako dermatoložka v pražském Laserovém centru Anděl. V roce 1992 absolvovala 1. lékařskou fakultu UK v Praze. Praxi v oboru dermatovenerologie pak získala na kožních klinikách FN Bulovka a FN v Motole.
„Zjišťuje se to tak, že si vezmete třeba bílý polštář, předkloníte se a minutu si vyčesáváte vlasy. Počet, kolik jich potom na polštáři najdete, se bere jako ten ukazatel. Protože každý den to asi nebudete sledovat a počítat každý vlas,“ přibližuje v podcastu MUDr.ování lékařka.
Vliv covidu i stresu
Celá záležitost je ale komplikovanější, než by se mohlo na první pohled zdát. A dokonce ani lehce nadměrné padání vlasů nemusí hned automaticky znamenat, že je s námi něco v nepořádku. Každý by se proto podle lékařky měl řídit individuálním stavem a tím, jak dlouho celý problém trvá.
I vlas má totiž svůj životní cyklus a vlasová cibulka střídá své aktivní, přechodné a klidové fáze. Při nadměrném stresu, po porodu nebo horečnatém onemocnění se může do klidové „padací“ fáze dostat větší procento vlasových cibulek.
„Tahle fáze mívá zpoždění i několik měsíců. Takže si člověk ani neuvědomí, že měl třeba covid nebo jiné horečnaté onemocnění, případně těžkou operaci. Pak se ale vlasová cibulka oklepe a začne zase tvořit hmotu vlasu. Tak aspoň vypadá ideální situace,“ doplňuje odbornice. Právě po zmíněném covidu se podle jejích zkušeností mnoho lidí setkalo s intenzivním padáním vlasů.
Tím méně příznivým scénářem je, pokud vypadávání vlasů souvisí s probíhající nemocí. Podle lékařky jde potom o určité pátrání. Lékaři zjišťují případné další zdravotní problémy a snaží se zjistit, na co přesně se tělo snaží upozornit. Může jít o chronický zánět nějakého orgánu, autoimunitní onemocnění či problémy se štítnou žlázou.
Účinná léčba?
Pokud se zvýšené padání vlasů objeví, je podle Gréty Wohlové vhodné nejdřív zkusit volně dostupné preparáty s obsahem zinku, methioninu či minoxidilu, zabírají i masáže hlavy. Pokud ale problém trvá déle než pár týdnů, je čas zajít k praktikovi či dermatologovi. V rámci klinik existují i specializované trichologické poradny.
Odborníci dnes mají po ruce řadu metod, které mohou pacientům pomoci. Jednou z nich je třeba plazmaterapie. Při ní se do pokožky přímo k vlasovým cibulkám aplikuje pomocí jehliček vlastní krevní plazma obohacená o krevní destičky.
Jak léčba padání vlasů vypadá a co vše mohou o zdraví vlasy signalizovat se dozvíte v novém dílu podcastu MUDr.ování.
Podcast MUDr.ování
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDr.ování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na ProZeny.cz.
Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDr.ování i odebírat.