Článek
Endometriózou trpí v Česku 250 tisíc žen. Na správnou diagnózu ale často čekají roky. Vázne třeba odesílání ke specialistům, kteří by nemoc mohli poznat - někdy se totiž dobře skrývá. A ze života může udělat peklo. Jak se dnes s endometriózou bojuje?
Potíže s otěhotněním, paralyzující bolesti nebo střevní potíže. To vše můžou být signály obávané endometriózy. O tom, co pacientky prožívají a jak se dnes nemoc léčí, mluvila v podcastu MUDrování s Danielou gynekoložka Kristýna Hlinecká ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Endometrióza je stále v mnoha ohledech záhadná nemoc. Tkáň podobná děložní sliznici se při ní vyskytuje i jinde po těle. Na vaječnících způsobuje cysty, může ale prorůst i do střeva nebo k močovodům. Známé jsou i vzácné případy endometriózy v plicích, v pooperačních jizvách nebo v pobřišnici.
Proč se to děje, není úplně jasné a odborníci mají několik teorií. Tkáň je nicméně - stejně jako ta v děloze - citlivá na hormonální změny během menstruačního cyklu. Ložiska tedy střídavě narůstají, rozpadají se a krvácejí. Vše může vyústit v záněty, srůsty nebo jizvení.
„Zrovna dnes jsem operovala dvacetiletou ženu s těžkou endometriózou střeva. V dnešní době vidíme tyhle formy už u mladých žen. Když to diagnostikujeme včas, nepokročí to do těžších forem, kdy dojde k takzvanému slepení všech zasažených orgánů dohromady,“ říká gynekoložka Kristýna Hlinecká.
S kým jsme si povídali?
MUDr. Kristýna Hlinecká Ph.D. je gynekoložka a specialistka v oboru minimálně invazivní chirurgie. Vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové a v rámci postgraduálního studia se zaměřila na myomatózu a adenomyózu dělohy. Působí na gynekologicko-porodnické klinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Lékařka Kristýna Hlinecká mluvila o endometrióze - jejím dopadu na pacientky i pokrocích v léčbě.
Nenechat se odbýt
Právě rychlé odhalení problému ale bývá prvním úskalím. Poznat endometriózu například díky ultrazvukovému vyšetření může být celkem výzva. Nemoc se umí dobře skrývat. „Někdy to vyžaduje dobré abstraktní myšlení,“ říká Kristýna Hlinecká. Problém je podle ní právě v tom, že řada obvodních gynekologů a gynekoložek ložiska zkrátka neodhalí.
„Existuje i hodně obvodních gynekologů, kteří nemají kvalitní ultrazvuk. Takže si ani nemyslím, že to je třeba jejich chyba. Je ale opravdu důležité, aby pacientky včas odeslali do specializovaného centra. Není ostuda poslat pacientku, která endometriózu nemá, ale má obtíže, aby to zkonzultovala. Je to lepší než ji nechat trápit a odbýt ji, že to nic není,“ dodává.
Podle pacientské organizace ENDOTalks čekají ženy na správnou diagnózu v průměru až sedm let. Narážejí i na zlehčování bolesti, kterou pociťují, a domnívají se potom, že „je to normální“. Typické bývají silné bolesti při menstruaci, ale i mimo ni, bolesti při pohlavním styku, při močení nebo při stolici. Až v polovině případů způsobuje endometrióza neplodnost nebo potíže s otěhotněním.
Hledání naděje
Jak sama Kristýna Hlinecká shrnuje: „ta nemoc je strašná.“ Mívá velký dopad nejen na tělo, ale i na psychiku pacientek. Okolí si obvykle jen těžko umí představit, čím daná žena prochází. „Pokud k tomu všemu ještě nemůžete otěhotnět a máte takové bolesti… Kdo to nezažil, tak myslím, že o tom ani nemůže pořádně mluvit. Na zvážení je i pomoc psychologa,“ domnívá se lékařka.
Diagnóza podle ní ale zdaleka nemusí znamenat, že se žena musí vzdát plánů na založení vlastní rodiny. V mnoha případech totiž pomáhá umělé oplodnění.
Podle Kristýny Hlinecké se navíc kvalita diagnostiky, léčby a operativy stále posouvá. Pokud bude dál přibývat i lékařů a lékařek, kteří se budou v téhle oblasti vzdělávat, bude i víc naděje na ještě úspěšnější boj s endometriózou.
Podcast MUDrování s Danielou
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDrování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz.
Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování i odebírat.