Článek
Rakovina tlustého střeva a konečníku patří mezi nejčastější onkologická onemocnění. Roky může probíhat bez příznaků a preventivní vyšetření tak hraje klíčovou roli. Lékaři ale bijí na poplach - mnoho lidí nedorazí na vyšetření včas, často kvůli ostychu.
Jak nedávat rakovině náskok a proč to raději nepřehánět s tradiční českou kuchyní a pivem? Hostem podcastu MUDrování s Danielou byl přední český koloproktolog Július Örhalmi.
Kolorektální karcinom je smutným důkazem toho, že si stud, strach nebo nedostatek informací mohou často vybírat tu nejvyšší daň. Příliš se o něm nemluví a lidé podceňují preventivní vyšetření v domnění, že se jich nemoc netýká.
Faktem nicméně zůstává, že jde o jedno z nejčastějších onkologických onemocnění. V České republice bojuje s rakovinou přibližně 302 tisíc pacientů a šestina z nich - tedy asi 50 tisíc - se léčí právě s kolorektálním karcinomem.
S kým jsme si povídali?
MUDr. Július Örhalmi, Ph.D., FASCRS, MBA, je český chirurg a koloproktolog. Absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V současnosti pracuje na chirurgickém oddělení Nemocnice Hořovice, kde se specializuje na kolorektální chirurgii. Je členem výboru České chirurgické společnosti a předsedou její Koloproktologické sekce.
„Lidé se bojí jít na vyšetření, protože mají obavy z bolesti nebo špatné diagnózy. Mnohdy se raději trápí doma,“ říká Július Örhalmi, odborník z Nemocnice Hořovice a předseda Koloproktologické sekce České chirurgické společnosti.
Rychle odhalit tichého zabijáka
Podle lékaře se v Česku naštěstí přece jen v posledních letech situace zlepšila - daří se více lidí dostávat na potřebné prohlídky a obrovský posun zaznamenala také samotná léčba. Pořád je ale co zlepšovat. Každý rok lékaři odhalí asi 8000 nových případů a téměř 4000 pacientů nemoci podlehne.
Zákeřnost karcinomu tlustého střeva a konečníku spočívá i v tom, že je dlouhou dobu asymptomatický – tedy bez jakýchkoliv příznaků. Nemoc může probíhat klidně 10 let, než se začne projevovat například nechutenstvím, bolestí břicha nebo přítomností krve ve stolici.
Právě proto je klíčová preventivní koloskopie - vyšetření, které může nemoc zachytit v počátečním stádiu, kdy je velká naděje na úspěšnou léčbu. „U časných forem karcinomu je pravděpodobnost úplného vyléčení více než 90 %,“ zdůrazňuje Július Örhalmi.
Správná strava i pohyb
Kromě prohlídek je ale podle lékaře důležité i to, jak se o sebe a o své zdraví každý den staráme. Ukazuje se například, jak podstatnou roli hraje sedavý způsob života i to, co jíme. Pro naše končiny typická kombinace vysokoenergetických jídel a piva, bohužel zdraví střev neprospívá. Stejně tak by podle lékaře lidé měli dbát na dostatek vlákniny a čerstvé zeleniny.
„Typický pacient je muž kolem 70 let, který kouří, má nadváhu a možná i cukrovku,“ říká Július Örhalmi. Dodává ale, že onemocnění se může týkat každého, ať už jde o mladého či starého člověka, ženu nebo muže.
Podcast MUDrování s Danielou
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDrování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz.
Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování i odebírat.