Článek
Máte doma ještě schované respirátory z nejtěžších časů covidové pandemie? V některých situacích se mohou hodit i během aktuální sezony respiračních nemocí. A to zvlášť u lidí s oslabenou imunitou. Viry už teď útočí ze všech stran. Podle lékaře Milana Trojánka se ale mnoho ohrožených lidí dost nebrání.
Proč jít na očkování proti chřipce? Co jsou RS viry a jak zdravotně zvládnout náročné podzimní období? Poslechněte si aktuální díl podcastu MUDr.ování. Tentokrát s předním českým infektologem Milanem Trojánkem.
Po měsících relativního klidu se o slovo znovu hlásí covid. Pacientů přibývá i v nemocnicích a lékaři opět vyzývají zejména seniory a chronicky nemocné, aby zašli na očkování. Virus může stále působit velké zdravotní potíže a zároveň dlouhodobě poškodit zdraví v rámci tzv. postcovidového syndromu.
„Prodělaná infekce v minulosti nemusí chránit před tou současnou. Nebyla by pravda tvrdit, že to onemocnění probíhá stejně závažně, jako třeba probíhalo úplně na začátku, v současné době opravdu postihuje spíše ty rizikové skupiny. Ale i pohledem jedince okolo 40 let očkování smysl mít může,“ říká v podcastu MUDr.ování Milan Trojánek, přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.
S kým jsme si povídali?
MUDr. Milan Trojánek, Ph.D. je přednostou Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Předtím působil také ve Fakultní nemocnici Bulovka. V minulosti obdržel například Cenu prezidenta České lékařské komory za přínos v celoživotním vzdělávání. Věnuje se mimo jiné problematice nadužívání antibiotik.
Virů, které na nás během sezony respiračních nákaz útočí, je ale mnohem více. Podle infektologa je například znepokojivé, jak Češi stále podceňují chřipku. S ní je přitom spojeno každý rok až 1500 úmrtí.
Virus s nečekanými dopady
Jen málokdo si podle lékaře umí udělat přesný obrázek o tom, jaké dopady může na tělo chřipkový virus mít. Nemusí to totiž být jen klasické komplikace typu následného bakteriálního zápalu plic.
„Typicky to může být třeba infarkt myokardu. Víme, že prodělání infekce dokáže udělat v těle určité změny, které mohou predisponovat tu osobu, že v následujících několika týdnech dostane infarkt myokardu nebo má výrazně větší riziko infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody,“ připomíná Milan Trojánek.
Jednoznačně podle něj potom vyznívají data o očkování, které de facto v důsledku nechrání jen před nemocí jako takovou, ale snižuje i riziko infarktu.
„Jsou studie, které naprosto jednoznačně a bezpečně prokazují, že v kohortě očkovaných je výrazně nižší riziko infarktu myokardu, cévních mozkových příhod a podobně než u neočkovaných,“ dodává odborník.
Respirátory nevyhazovat
Za zvážení podle něj zejména u nejvíce rizikových osob stojí také vakcína proti RS virům. Ty způsobují infekce dolních cest dýchacích.
Odborníci proto doporučují očkování seniorům, ale i těhotným ženám - u nich se po očkování mohou protilátky placentou přenést na dítě a chránit ho během prvních měsíců života. Je však třeba počítat s tím, že na tuto vakcínu pojišťovny zpravidla jen přispívají.
A co další formy prevence? Podle Milana Trojánka nejsou stále od věci ony dříve obligátní respirátory. Stále je vhodné si respirátor nasadit, pokud jsme nemocní a skutečně musíme opustit dům. Vyplatí se ho brát i do čekárny u lékaře nebo do MHD, zejména pokud máte oslabenou imunitu.
Podcast MUDr.ování
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDr.ování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz.
Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDr.ování i odebírat.