Článek
Na Strahově se Jan Eisenreich coby šéf Etické komise objevil ve chvíli, kdy Fotbalová asociace ČR reálně začala řešit kauzu kolem bývalého místopředsedy Romana Berbra. V podcastu Nosiči vody hovoří otevřeně též o „cinklých“ sázkách.
Jan Eisenreich měl v uplynulých měsících příležitost prostudovat si kompletní vyšetřovací spis, který ke kauze Šváb, tedy k případu korupčních manipulací a defraudací kolem někdejšího místopředsedy fotbalové asociace Romana Berbra, sestavili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.
„Trochu jsem se těšil, že tam budou hlášky jako z Ivánka,“ připomíná Eisenreich korupční kauzu Ivana Horníka z úvodu tisíciletí, kterou proslavila divadelní hra Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse nazvaná Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? „V tomto ohledu jsem byl tedy zklamán. Roman Berbr v těch odposleších příliš smysl pro humor neprojevoval,“ odlehčuje Jan Eisenreich vážné téma v úvodu podcastu.
Berbr přímo ze Strahova řídil mašinerii manipulací. „Jeho počínání samozřejmě oslabilo důvěru veřejnosti v český fotbal. Berbr si uvnitř asociace vybudoval tak silnou pozici, že bylo skoro nemožné shodit ho zevnitř. Do hry musela vstoupit policie,“ připomíná Eisenreich zatčení mocného svazového činovníka na podzim 2020.
Berbrův odchod ze scény umožnil započetí ozdravného procesu na asociaci, na němž se podílí i Etická komise, kterou právník Jan Eisenreich od roku 2021 vede.
Berbr a jeho kumpáni už několik měsíců čelí obžalobě před plzeňským soudem. Etická komise FAČR už v kauze řadu disciplinárních trestů rozdala, na tu nejvyšší figuru ale sama nejspíš nedosáhne. Berbr totiž vystoupil z řad FAČR. „Tím pádem jsme nad ním ztratili pravomoc,“ vysvětluje Eisenreich. Berbr by musel do FAČR opět vstoupit, aby si ho komise mohla předvolat a jeho skutky efektivně šetřit. A to je nepravděpodobné.
„Řada lidí, kterých se to týkalo, se členství ve FAČR preventivně zbavila. Jeden už se nám tam pak pokusil zadními dvířky vrátit, ale zachytili jsme to,“ usmívá se Eisenreich.
Svou moc uplatňoval Berbr především prostřednictvím rozhodčích. „Bylo to nastavené tak, že aby šli výš, museli se podvolit systému. A pískat podle zadaných not,“ říká Eisenreich natvrdo.
„Suchej hajzl“ a slávistický milion
Ze spisu v uplynulém období uniklo do médií několik ukázek. Třeba z debaty Berbra a sudího Pavla Královce před finálovým zápasem MOL Cupu mezi Libercem a Spartou. Berbr přitom použil termín „suchej hajzl“ (více si o kauze přečtěte zde). A Eisenreich Nosičům vody prozradil, jak Královec před komisí tento termín interpretoval.
Na přetřes přišly i hovory mezi Berbrem a tehdejším sportovním šéfem Slavie Janem Nezmarem, ve kterých si svazový činovník nárokoval milion v nespecifikované měně. A Nezmar přitakával, že mu tato suma, kterou Berbr uplatňoval jako svou pohledávku vůči Slavii, vskutku náleží (víc se dozvíte zde).
„Tuhle kauzu jsme zatím neuzavřeli. Co se týče Slavie, řešili jsme případ spojený s jejím B-týmem,“ poznamenává Eisenreich. Tento případ vyplývá zejména z policií zachycené komunikace mezi Nezmarovým nástupcem Jiřím Bílkem a Berbrovým pobočníkem Romanem Rogozem (více zde). V této věci byli Bílek a Slavia původně Etickou komisí potrestáni, Odvolací komise FAČR však případ vrátila k novému projednání.
Červené reporty o ČFL a českých divizích
Velký prostor věnují Nosiči vody i tématu match fixingu, tedy tzv. cinklých sázek. Etická komise nedávno k tematice připoutala pozornost, když Michala Hladíka potrestala zákazem působení ve fotbale na 15 let a finančním trestem ve výši jednoho milionu korun.
„Reporty od Betradaru, upozorňující na anomálie v sázení, tedy na podezřelé sázky, nám v souvislosti s nižšími soutěžemi chodily úplně červené,“ upozorňuje Eisenreich na to, že match fixingem je český fotbal nakažen velmi výrazně. „Jednalo se zejména o zápasy třetí ligy, tedy ČFL, a českých divizí,“ zpřesňuje šéf Etické komise.
Jan Eisenreich popisuje, jaké peníze jsou v těchto souvislostech ve hře. A jak zločinci „verbují“ ke spolupráci zejména mladé, nezkušené hráče. „Jak do toho jednou vstoupí, už je velmi obtížné vystoupit, protože jsou ti hráči vydíratelní,“ varuje Eisenreich.
Popsal také případ Daniela Turyny, někdejšího hráče sparťanské rezervy, potrestaného za jeho výroky typu „smrt Židům“ na instagramu, cílené na slávisty. „Je zapotřebí si uvědomit, že výroky odvozené od hesla ‚Jude Slavie‘ hanobí zejména Židy a jsou antisemitské,“ zdůraznil Eisenreich.
Nosiči vody se věnují i dění před jarním restartem české Fortuna ligy. Zaměřují se mimo jiné na návrat Davida Zimy do Edenu a také na postupové šance Sparty před blížícími se pohárovými zápasy s Galatasaray Istanbul.
V přehrávači v úvodu si pusťte čerstvou epizodu podcastu a dozvíte se mnohem víc!
Nosiči vody
Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Trio Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify. Sledujte nás na síti X, jsme tam jako @NosiciVody.
Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.