Článek
Vzájemné duely Realu Madrid a Barcelony, přezdívané El Clásico, málokdy zklamou. Tentokrát byla k vidění úžasná fotbalová show, v níž tým katalánských holobrádků vylepšený polským veteránem zdecimoval pyšný Real na jeho hřišti 4:0.
Nejen 78 192 fotbalových příznivců na stadionu San Bernabeu v Madridu, ale i dalších 650 milionů televizních diváků ve 180 zemích celého světa sledovalo v sobotu večer bitvu vskutku epochální.
Na domácí straně nastoupili v dresech Realu Madrid úřadující šampioni Ligy mistrů i španělské La Ligy, posílení navíc i letním příchodem vysněného francouzského útočníka Kyliána Mbappého. Svou vypovídací hodnotu má i skutečnost, že v základní jedenáctce královského klubu figuroval jediný Španěl, doplňující hvězdný soubor tvořený Francouzi, Brazilci, Němcem, Angličanem, Uruguaycem a brankářem z Ukrajiny.
Podobnou mezinárodní směsici v minulosti mnohokrát posílala do boje i Barcelona. Jenže ta nyní prožívá poněkud odlišné, velmi specifické období v rámci své slavné historie. Katalánský velkoklub se potýká s extrémním zadlužením přímo galaktických rozměrů. V roce 2022 totiž Barca oznámila, že její dluhy v úhrnu činí 1,3 miliardy eur. Jde s přehledem o nejzadluženější subjekt v historii sportu. A kdyby se nejednalo o klub, který je symbolem celého Katalánska, ale v zásadě kterýkoli jiný, už by patrně dávno vyhlásil bankrot.
Omezení nákupů povytáhlo odchovance
Jakkoli kreativně s řešením tohoto problému současné vedení Barcelony nakládá, přiškrcuje ho po sportovní stránce už po několik přestupních oken přísná regulace, která klub výrazně limituje v jeho aktivitách na transferním trhu.
Barcelona tak byla vlastně přinucena k tomu, aby se ve výrazné míře orientovala na hráče z vlastní akademie. Na první pohled se to může leckomu jevit jako nevýhoda. Zejména tomu, kdo neví nebo nemá dostatečný přehled o tom, jak úžasné „produkty“ dlouhodobě a neúnavně nabízí La Masia, nejlepší fotbalová akademie světa.
Vedle Poláka Lewandowského, Brazilce Raphinhy a Francouze Koundeho vyběhlo v sobotu v základní sestavě osm Španělů, povětšinou domácích Katalánců a odchovanců Barcelony.
Ale to není zdaleka všechno. Cubarsímu je totiž 17 let, stejně jako Yamalovi. Tihle dva jsou na svůj věk prostě zázrační. Nejenže umí všechno, ale navíc dokonale.
Podívejme se ale i na další odchovance Barcy, kteří šli v Madridu do akce. Ferminu Lopezovi, Baldemu a Casadovi je 21 let, stejně jako Pedrimu. Do druhé půle pak v závěru zasáhl i 20letý supertalent Gavi, který se postupně vrací na trávníky po roční pauze způsobené zraněním kolena. A mohli bychom pokračovat. Je tu k dispozici zásobárna talentů, kterým sice ještě leckdy teče mléko po bradě, jak se kdysi říkávalo, ale všichni už jsou schopni hrát fotbal par excellence. Na brilantní technické úrovni. Bez nervozity a váhání. A navíc se schopností plnit taktický plán trenéra do puntíku, na 100 procent.
Pro toto tvrzení nelze najít pádnějšího důkazu než toho ze sobotního večera. Barcelonská „mateřská školka“ vyšperkovaná několika doplňky, zejména pak nestárnoucím superstřelcem Lewandowským, porazila Real Madrid, který je podle odborníků spolu s Manchesterem City v posledních letech stabilně nejlepším týmem světa. A to navíc zcela drtivě, v poměru 4:0. A v jeho svatostánku.
Při troše štěstí mohl přitom Real uhrát mnohem lepší výsledek a dost možná i zvítězit. Mbappé několikrát udeřil poté, co ale předtím převzal míč v těsném ofsajdu, který posléze odhalil VAR. A superhvězdě, která ještě s týmem od léta zjevně nesladila timing náběhů a přihrávek zcela dokonale, tím videorozhodčí opakovaně vzal pomyslný vítr z plachet.
Spasitel přišel z Německa
Ve druhé půli začal pálit Lewandowski. Chlapík, kterého si před dvěma lety v Barceloně vysnili a navzdory krutě sešněrovanému rozpočtu mohli na jeho příchod 45 milionů eur uvolnit. V Bayernu se tehdy hodně zlobili, že si „Lewa“ odchod z Mnichova vynutil. Touha fotbalistů hrát na posvátné půdě Nou Campu totiž ani v těchto složitějších letech zjevně neuvadá. A Lewandowského střelecká potence také ne.
Ke 103 gólům v barvách Dortmundu a 344 ve službách Bayernu Mnichov přidal zatím v Barceloně 76 kousků. Z toho dva právě teď v sobotu do sítě Realu Madrid.
A dokonce se na sebe musel zlobit, že zužitkoval jen dvě šance. Radovat se totiž mohl i třikrát či čtyřikrát. Střed pole se stal volně průchozím, na 0:3 zvyšoval mladičký Yamal a čtvrtým gólem ve finále orámoval debakl domácích Raphinha.
Triumf Barcelony nesl tentokrát v první řadě podpis německého trenéra „Hansiho“ Flicka. Ten do Katalánska dorazil letos v létě. Poté, co se mu na lavičce německé reprezentace vůbec nedařilo v přípravách na Euro 2020. Až dostal „padáka“. Ale ve městě kouzelných Gaudího staveb se jeho trenérský um rozvinul mnohem úspěšněji.
Jak sám Flick poznamenal, studoval intenzivně odkaz nizozemských géniů strategie a přípravy Rinuse Michelse a Johana Cruyffa. Ti dva psali dějiny fotbalové Barcelony v minulosti a Flick se na ně podle svých slov pokusil navázat. Jeho fotbal je kolmý, útočný, na nic nevyčkává.
Dlužno dodat, že je na něj radost pohledět. A sobota prokázala, že vede i k velkým vítězstvím.
Nosiči vody se ve své nejnovější epizodě věnovali také vyhlášení ankety Zlatý míč. Zkusili hledat příčiny toho, proč ho výprava Realu Madrid bojkotovala. A pochopitelně se rozhlédli i v české kotlině. Věnovali se velmi podrobně utkání Plzeň-Sparta a také příčinám letenských říjnových ztrát. Došlo ovšem i na aktuální trenérské výměny v Chance lize a řadu dalších témat.
Nosiči vody
Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Trio Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify. Sledujte nás na síti X, jsme tam jako @NosiciVody.
Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.