Článek
Když přivedl Spartu do Ligy mistrů a porazil v ní Salcburk, byl Lars Friis králem. Uteklo pár týdnů, Spartě se v lize výrazně nedaří a Friis je pod tlakem. Zatím se těší podpoře vedení, ale případné další ztráty mohou vše změnit.
Ve fotbale utíká čas velmi rychle. Osmnáctého září se Sparta po 19 letech vrátila do Ligy mistrů, přejela Salcburk 3:0 a její fanoušci byli v sedmém nebi. Vedle hráčů aplaudovali příznivci především trenérovi Larsi Friisovi, který v létě převzal tým po svém krajanovi Brianovi Priskem.
Ten se nechal zlákat Feyenoordem Rotterdam a jeho dosavadní asistent Friis převzal hlavní zodpovědnost za výsledky Sparty. Ještě v září to vypadalo na další pohádku, která by jen navázala na tu předchozí, priskeovskou, spojenou se dvěma mistrovskými tituly.
Nyní, na začátku listopadu ale Sparta ztrácí na první místo v ligové tabulce 10 bodů. A z posledních pěti ligových zápasů vyhrála jediný, ty zbylé skončily porážkou Sparty. To je bilance, kterou si klub aspirující na mistrovský hattrick nemůže dovolit.
Na Spartu máme, vědí už soupeři
Nejde ale jen o výsledky. Sparta se ocitla v hluboké herní krizi, její hráči ztratili sebevědomí a přestaly jim fungovat mnohé součinnosti. Při absenci několika opor se ukazuje, že alternativy ze střídačky nejsou schopné přinést na hřiště kvalitu, která by Spartě pomohla k tomu, aby znovu našla pevnější půdu pod nohama.
V tomto ohledu se projevuje, že v posledních dvou přestupních obdobích není Sparta tak úspěšná jako v těch předchozích. Ze Solbakkena, Tuciho či Rrahmaniho zatím opory, na které by se mohla plně spolehnout, nevyrostly.
Ligoví soupeři vidí, že je Sparta oslabená, tím pádem zranitelná. A věří si na ni. Oprávněně. I proto Sigma Olomouc či Baník Ostrava sebraly Spartě na Letné všechny body. V součtu s porážkami od Slavie a Viktorie Plzeň už se Spartě rýsuje velký problém, kterému musí okamžitě čelit.
Případné kádrové změny nevyčaruje dříve než v lednu. Jenže už ve středu hraje v Lize mistrů s Brestem a o víkendu v Mladé Boleslavi. Pak jí může dát trochu klidu a času na práci reprezentační přestávka.
Nyní to uvnitř Sparty vře, není tajemstvím, že se křídelník Birmančevič „chytil“ se sportovním manažerem klubu Tomášem Sivokem. A navíc Srba na několik týdnů postavilo mimo hru zranění třísel.
Spartě se uvnitř týmu rozpadávají mezilidské vztahy, na hřišti pak sportovní koncepce. Lars Friis zatím nepůsobí dojmem, že by si s tím věděl rady.
Spartě v utkání s Baníkem Ostrava nepomohli k bodům ani rozhodčí. A to přesto, že nepochopitelně uznali Sörensenův gól po jeho očividném zahrání rukou. A Rynešovo extempore chybně nepotrestali červenou kartou.
Friis musí najít nějaký recept, jak hráčům vrátit herní jistotu a pohodu. Jak Spartu opět učinit konkurenceschopnou. A to velmi rychle.
Zatím se Friis těší plné podpoře vedení klubu. „Trenér Lars Friis pokračuje v pozici kouče prvního týmu AC Sparta Praha, stejně jako všichni jeho kolegové z realizačního týmu. Tuto informaci klub sdílí proto, že na sobotní tiskové konferenci po utkání s Baníkem Ostrava byl na své setrvání ve funkci dotázán samotný kouč. A odpovědět na ni musí klub, respektive jeho nejvyšší vedení. Ve stejném složení pokračuje hráčský kádr,“ uvedla Sparta ve svém tiskovém prohlášení.
Nabízí se otázka, co by Sparta dělala, kdyby se herní krizi i nadále nedařilo zažehnat. Larse Friise lze případně nahradit v zásadě dvěma způsoby.
Holoubek už Spartu před 8 lety vedl
Lze pokračovat v nastolené linii a posunout na místo číslo 1 opět někoho z asistentů. V této roli nyní působí Jens Askou, dánský odborník, který do Sparty v létě přišel z pozice hlavního kouče IFK Göteborg. A také Tim Sparv, v minulosti kapitán finské fotbalové reprezentace.
Druhou možností je samozřejmě hledat nového trenéra mimo současnou sparťanskou strukturu. Nejzajímavějším volným trenérem na českém trhu je bezpochyby Martin Svědík. O něho se podle zákulisních informací začíná zajímat Slovan Liberec, spekuluje se také o tom, že by Svědíka od nové sezony mohla angažovat Viktoria Plzeň. Kdyby se reprezentačnímu týmu nevydařil listopadový program, mohla by se znovu obnovit debata o Martinu Svědíkovi coby možné alternativě za Ivana Haška.
Ve sparťanském hledáčku může být i David Holoubek, který léta působil u mládežnických týmů Sparty, a vyzkoušel si dokonce už i roli kouče jejího ligového týmu. Na podzim 2016 nahradil Zdeňka Ščasného, po nevydařené zimní přípravě pak byl odvolán i s Tomášem Požárem, se kterým tvořil trenérskou dvojici, protože sám ještě neměl dostudovanou trenérskou profi-licenci UEFA.
Nového kouče samozřejmě může Sparta opět hledat také v zahraničí. Zápasy s Brestem a Mladou Boleslaví napovědí, jak akutní problém před Tomášem Rosickým, sportovním ředitelem Sparty, v tomto ohledu stojí.
Především situaci ve Spartě se velmi zevrubně věnovali i protagonisté podcastu Nosiči vody, jehož nejnovější epizodu si už nyní můžete přehrát. Rozebrali i pohárové šance Slavie proti Eintrachtu Frankfurt a Plzně proti týmu ze San Sebastiánu. A velké pochvaly se od nich dočkal jeden z aspirantů na místo možného nástupce Jindřicha Trpišovského.
Nosiči vody
Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Trio Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify. Sledujte nás na síti X, jsme tam jako @NosiciVody.
Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.