Článek
Po matce má český pas, a tak se syn Gianluigiho Buffona může stát českým reprezentantem. Ale nejen on. Erich Brabec, technický ředitel Fotbalové asociace ČR, začal ve světě pátrat po podobných jedincích, aby národní týmy oživil.
Zděděné slavné jméno na zádech někdy otevírá dveře, jindy je přítěží. Jak tomu bude v případě Louise Thomase Buffona, to se teprve uvidí, teď je mu 17 let a kope v útoku za mládežnický tým Pisy.
Ovšem jeho slavné jméno se prostě nemohlo nedostat do titulků českých médií, když se objevil v nominaci reprezentačního výběru do 18 let, který vede Václav Jílek. V neděli by se měl Buffon junior hlásit na srazu na Strahově. A ve dnech následujících absolvovat s týmem soustředění v Písku.
Přijet by měl i Timothy Akindileni, který si za Aberdeen zahrál zápasy juniorské Ligy mistrů a teď to zkouší v Queens Park Rangers.
V hledáčku české asociace je také Yannick Eduardo, který se před 19 lety narodil v Kadani české matce a angolskému otci. A ve třech letech se stěhoval do Nizozemska. Teď je hráčem Lipska hostujícím v Emmenu.
Mladých fotbalistů, pro které platí, že žijí na nejrůznějších místech planety a disponují přitom českým pasem, by se našla celá řada. Namátkou například 25letý Jassem Koleilat, který je úspěšný v brance kanadského Forge FC, a tak bychom mohli pokračovat.
Žijeme v době, kdy se obrazně řečeno planeta zmenšila, lidé volně cestují ze země do země, žení se, vdávají, rozvádějí, stěhují. A proto se rozšiřuje i česká diaspora.
Tohoto jevu si všimli i na Fotbalové asociaci ČR. A z aktivity jejího technického ředitele Ericha Brabce se v poslední době zintenzivnily snahy hledat a nacházet jedince žijící v cizině a čerpající z tradic tamních fotbalových škol za účelem „oživit DNA“ českých fotbalových reprezentací.
Dlouhodobě takto z „produktů“ německých fotbalových akademií čerpají například Turci. Na francouzských fotbalových lyceích nacházejí spoustu mladých hráčů africké reprezentace. Ale do Německa i jinam už se naučili dívat také Poláci. Není to dávno, co jejich barvy oblékal třeba Matty Cash z Aston Villy.
Geny legendy i české modelky
V rámci projektu „oživení DNA“ českých reprezentací pak vyčnívá jeden mladík. Díky velmi slavnému otci je jím syn italského mistra světa Gianluigiho Buffona. Možná si ještě leckdo vzpomene na jeho slavnou svatbu s modelkou Alenou Šeredovou, někdejší českou vicemiss a čtvrtou ženou v pořadí Miss World. Obřad proběhl v červnu 2011 ve vyšehradské bazilice Petra a Pavla.
Mimochodem, jak Louis Thomas, tak i jeho o dva roky mladší bráška David Lee byli už tou dobou nějaký ten pátek na světě. Manželství se později rozpadlo a chlapci následně žili s matkou, která byla aktuálnímu projektu Ericha Brabce velmi nápomocna.
Narodit se v trochu jiné době, mohl mít svého času podobný osud i Christian Panucci, který v italské reprezentaci odehrál v obraně celou řadu zápasů právě před Buffonem, byť zrovna na zlatém MS v roce 2006 scházel. I jeho kariéra byla ale úžasná. AC Milán, Real Madrid, Inter, Chelsea, Řím… Také Panucciho matka byla Češka, někdejší basketbalistka, která se do Itálie provdala. Ale že by v mládežnických kategoriích hrál mladý Christian za juniorské týmy socialistického Československa, to tehdy asi opravdu nikoho nenapadlo.
I proto, že jeho talent zářil už od mládí, bylo jasné, že ho čeká velká kariéra a Italové by ho asi jen tak nikomu nepůjčili.
Nicméně v současné době je pro spoustu talentů (nejen na evropské) fotbalové mapě typické, že si vzhledem k původu rodičů mohou vybrat hned mezi několika reprezentačními týmy. A když vidí, že se patrně nedostanou do těch nejsilnějších, tedy že mezi dospělými asi nebudou hrát například v dresech Německa, Francie, Itálie či Nizozemska, berou rádi zavděk i reprezentacemi zemí svých předků. Ostatně řády FIFA jsou v tomto ohledu v současné době poměrně benevolentní.
Čechovi se v Londýně neodrodili
Když už jsme u slavných jmen: Loni se na kempu reprezentačního výběru do 16 let objevil i brankář Damián Čech, jehož táta Petr odchytal za dospělý český A-tým rekordních 124 utkání. A nyní do dívčí reprezentační „sedmnáctky“ nahlédne i Adéla Čechová, Damiánova sestra, hrající v Anglii za Fulham. Petr Čech, někdejší brankář Chelsea a Arsenalu, se usadil s rodinou v Londýně. Ale jak vidno, vazby na Česko jeho „dynastie“ v žádném případě nezpřetrhala.
A mimochodem, úžasnou rodinnou vazbu teď v A-týmu žen naváže Anna Pučová, brankářka italského týmu Vis Mediterranea, jejíž prapradědeček Antonín Puč se stal v roce 1934 prvním Čechem, který skóroval ve finále mistrovství světa.
Nosiči vody se v nové epizodě podcastu podivili nad tím, proč trenér Leverkusenu prakticky nevyužil útočný potenciál Patrika Schicka v titulové bitvě s Bayernem Mnichov, zamysleli se nad řády, které upravují, jak postupovat, když na stadionu vypadnou světla jako při víkendovém zápase Karviné se Spartou. A ocenili skvělé víkendové výkony Lukáše Haraslína, Rafia Durosinmiho, Jana Klimenta i mnoha dalších. Poslechněte si novou epizodu!
Nosiči vody
Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Trio Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify. Sledujte nás na síti X, jsme tam jako @NosiciVody.
Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.