Hlavní obsah

Musíme porazit předsudky. Epilepsie nebrání ani mateřství, říká lékařka

Foto: Profimedia.cz

Jen málokterá diagnóza zaznamenala v léčbě tak zázračný posun jako epilepsie. Jak se dnes pacientům žije?

Článek

Záchvat většinou udeří jako blesk z čistého nebe. Ne vždy se ale epilepsie projevuje křečemi a bezvědomím. Ve skutečnosti odborníci rozlišují desítky epilepsií. Jako společnost máme dva úkoly: dostat efektivní léčbu k pacientům co nejrychleji a překonat zakořeněné předsudky.

Na co boj s epilepsií naráží a jak se dnes žije pacientům? A jak může pomoci každý z nás, pokud jsme svědky záchvatu? O tom mluví v podcastu MUDrování s Danielou neuroložka Jana Zárubová a pacient Tomáš Coufal.

Když se řekne epilepsie, lidé si obvykle představí život plný omezení a pravidelně se opakující těžké záchvaty s bezvědomím. Jde ale o velké zjednodušení, jež navíc pro řadu pacientů vůbec neplatí.

Dle neuroložky a přední české epileptoložky Jany Zárubové totiž o epilepsii nelze mluvit jako o jednom onemocnění. Odborníci jich rozlišují desítky - jednotlivé epilepsie se totiž odlišují nejen příčinami, ale i průběhem a léčbou.

Někdy se epilepsie může projevovat i obyčejným zahleděním, cukáním ústního koutku, zvláštními smyslovými vjemy nebo zaseknutím v řeči.

„Je to od velmi závažných onemocnění, která se projeví bezprostředně po narození dítěte a jsou velmi obtížně zvládnutelná, přičemž ovlivňují i mentální vývoj. Až po epilepsie vázané jenom na určité věkové období. Ani není potřeba podávat léky a ony samy vymizí,“ popisuje Jana Zárubová.

S kým jsme si povídali?

MUDr. Jana Zárubová je česká neuroložka specializující se na epileptologii. Působí na Neurologické klinice 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol v Praze, kde se věnuje diagnostice a léčbě epilepsie. Ve své praxi se zaměřuje na moderní metody léčby a aktivně se podílí na výzkumu v oblasti neurologie.

Foto: Seznam Zprávy

Podcast MUDrování s Danielou navštívili neuroložka Jana Zárubová (vpravo) a pacient Tomáš Coufal, jehož doprovodil asistenční pes Don.

Ztracené roky

V České republice dnes žije asi 80 000 pacientů s epilepsií, dalších přibližně 160 000 lidí je více než pět let bez záchvatu a lékaři je pouze pravidelně sledují. Dle neuroložky Zárubové je incidence nemoci nejvyšší v kojeneckém a batolecím věku a následně v seniorním věku.

Pokrok v léčbě je dle ní za poslední roky obrovský a i díky němu může většina pacientů žít normální život. Nutné je ale dostat se v případě neefektivní léčby včas do specializovaného centra. To se ne vždy daří.

„Prodleva, než se pacient dostane ke komplexnímu vyšetření a k operaci, je třeba 10 až 15 let. My bychom přitom už po dvou letech mohli tomu pacientovi nabídnout něco účinnějšího. Když víme, že ztratil třeba 10 let svého aktivního života, nejlepší roky, tak je nám to líto,“ dodává lékařka.

Co dělat, když jste svědkem velkého záchvatu?

  • Odstraňte předměty, které by mohly způsobit poranění. Pacienta přesuňte na jiné místo pouze v nezbytném případě. Podložte hlavu, uvolněte oděv kolem krku.
  • Nebraňte záškubům nebo tonické křeči. Nebraňte ani automatismům, pokud nehrozí nebezpečí z poranění či poškození věcí. Nerozevírejte násilím ústa, ani do nich nic nevkládejte. Měřte čas a vyčkejte konce záchvatu.
  • Po odeznění zkontrolujte, že pacient dýchá, a pro jistotu ho obraťte na bok (do stabilizované polohy). Přechodně může přetrvávat porucha vědomí. Pootevřete ústa, případně vyčistěte dutinu ústní, předsuňte dolní čelist. Vyčkejte návratu k plnému vědomí.
  • Podrobného průvodce i rady, kdy volat sanitku, najdete na epistop.cz.

Pomáhají i psi

Porazit je ale třeba i předsudky ve společnosti. Potvrzuje to jeden z pacientů - 18letý student Tomáš Coufal. V lednu 2021 onemocněl covidem a zanedlouho poté u něj propukla epilepsie. „Do té doby jsem byl v pořádku,“ dodává mladík. Důležité dle něj je především o nemoci otevřeně mluvit.

Velkou podporou je pro Tomáše i asistenční pes, hladkosrstý retrívr Don, jenž dokáže rozpoznat přicházející záchvat. „Když jsme třeba na ulici, lehne si ke mně a kolemjdoucí mě nepřehlédnou - vidí, že mám asistenčního psa a zavolají záchranku,“ popisuje Tomáš Coufal. Doma potom umí pes vyhledat a zmáčknout rescue tlačítko, jež odešle výstražnou SMS rodině.

Mateřství i sport

Dle Jany Zárubové dříve pacienti často naráželi na problémy v zaměstnání i ve škole. Například pacientská organizace EpiStop dnes pořádá osvětové aktivity i pro učitele. Děti s epilepsií se nemusí vzdávat ani oblíbeného tělocviku - na sportování se naopak pohlíží jako na podpůrnou léčebnou metodu.

Pro ženy potom nemoc nemusí nutně znamenat stopku ani pro založení rodiny. „Až 90 % žen s epilepsií může mít zdravé děti. Ale je velmi důležité, aby to těhotenství bylo plánované a aby na to byli všichni připraveni. Aby byla zvolena optimální léčba i optimální dávky léků a aby byla udělaná vyšetření, která lze udělat ještě před tím vlastním otěhotněním,“ doplňuje lékařka.

Podcast MUDrování s Danielou

Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDrování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz.

Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování i odebírat.

Související témata:
Podcast MUDrování s Danielou
Asistenční psi

Doporučované