Hlavní obsah

Ještě u vás ani nejsou volby a už jsou v ČT otřesy, varuje populární moderátor

Hostem Mediálního cirkusu byl slovenský novinář a moderátor Michal Kovačič. Video: Marie Bastlová

Článek

Na Slovensku startuje nový mediální projekt. Populární moderátor Michal Kovačič si zakládá online televizi, a to půl roku poté, co byl vyhozen z TV Markíza za to, že v živém vysílání varoval před orbanizací slovenských médií.

„Sedmnáctého listopadu večer budeme mít debatu s Václavem Moravcem a s Milanem Kňažkem. Symbolicky jsme si zvolili výročí sametové revoluce,“ popisuje Kovačič start zpravodajského online projektu 360tka v podcastu Mediální cirkus.

Kovačič na svůj projekt vybíral peníze v crowdfundingové kampani, která se stala hitem. Během pár dní totiž vybral zhruba 600 tisíc eur (zhruba 15 milionů korun).

„Na Slovensku v podstatě nemáme funkční televizní investigativu. Ve veřejnoprávní televizi něco bylo, ale nebylo to zdaleka na takové úrovni, jak by si Slovensko zasloužilo. Takže chceme dělat investigativu, kriticky přistoupit k politice, protože ta stále víc mizí z běžného večerního zpravodajství. Chceme se věnovat kauzám v naší zemi, protože těch je tolik, že se v nich lidé absolutně ztrácejí. A televize umožňuje, aby se v nich lidé zorientovali jednoduchým způsobem,“ vyjmenovává Kovačič své plány.

Veřejnoprávní média se na Slovensku zásadně proměnila v létě. Vláda i přes protesty veřejnosti prosadila v parlamentu nový zákon, který zrušil dnes už bývalou veřejnoprávní stanici Rozhlas a Televize Slovenska (RTVS) a nahradil je institucí s názvem Slovenská televize a rozhlas (STVR).

Důvodem bylo to, že původní instituce nebyla podle vládních politiků dost objektivní. Změna umožnila personální obměnu vedení, většinu při rozhodování o novém vedení instituce přitom nově mají zástupci přímo nominovaní ministerstvem kultury.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Pozvání Marie Bastlové do podcastu Mediální cirkus tentokrát přijal slovenský novinář a moderátor Michal Kovačič.

„Slovensku chybí veřejnoprávní televize už teď. A obávám se, že bude chybět stále víc. Budu rád, když se nám podaří co nejvíc z toho nahradit. Je velmi důležité, co máte v Česku, tedy Českou televizi a Český rozhlas. A myslím si, že čeští novináři i veřejnost se příliš málo obávají a starají o budoucnost svých veřejnoprávních médií,“ říká v Mediálním cirkusu Kovačič a pokračuje:

„Ještě u vás nejsou ani volby, po kterých mohou přijít silné tlaky, a zdá se, že už teď jsou ve vašich veřejnoprávních médiích otřesy, kvůli kterým to pak televize nemusí ustát. Je důležité, aby se lidé uvnitř sjednotili a uvědomili si, jakou má veřejnoprávní televize hodnotu a že o ni můžete rychle přijít. Čeští diváci si to totiž neumí představit. Nezažili jste to, co my, kdy za Mečiara byla veřejnoprávní televize služkou vlády. To samozřejmě nepřijde ze dne na den. Ale postupně, když si občané nedají pozor,“ varuje Kovačič.

Bojovali jsme měsíce, nikdo to ale nevěděl

Kovačič moderoval na Slovensku nejpopulárnější politickou televizní debatu Na tělo, obdobu českých Otázek Václava Moravce. Na obrazovce TV Markíza, která patří české skupině PPF, ale skončil v červnu poté, co v posledním vysílání své debaty v živém vysílání popsal tlaky vedení Markízy na zpravodajství a varoval před orbanizací slovenských médií.

„Vůbec toho nelituju. Ono to bylo vyvrcholením měsíců, kdy jsme bojovali interně, nikdo o tom ale nevěděl. My jsme roky, já jsem tam byl 16 let, budovali zpravodajství a Markízu, která byla do velké míry náhradou za veřejnoprávní televizi. Naše zpravodajství bylo nejsledovanější, nejcitovanější a nejvýznamnější a nám šlo o to, abychom tohle zachovali,“ popisuje Kovačič, za kterého se také postavila velká část dalších novinářů Markízy.

Redakce si nakonec na vedení televize vyjednala písemný příslib, že vedení nebude zasahovat do zpravodajství. I tak je ale situace ve vlivné soukromé televizi opět napjatá.

„Teď je pod tlakem kolega Viktor Vincze, který je moderátor zpravodajství a Let's dance (slovenská obdoba Star Dance), který je novým předsedou odborů. Například mu hrozili tím, že vůči němu můžou zakročit. Kvůli tomu, že jsme měli live stream na instagramu o amerických volbách. To je úplná banalita, která se běžně dělá. Jenže oni poslali bulváru odpověď, že je to porušení zákoníku práce. Dopředu mu o tom přitom nic neřekli a nezakázali mu to. Takže se tam dějí velmi zvláštní věci,“ upozorňuje Kovačič.

Pro Fica jsem záchodový pavouk

Slovenští novináři ze seriózních médií jsou dlouhodobě pod velkým tlakem. Premiér Robert Fico je opakovaně kritizuje, naposledy je nazval třeba krvelačnými bastardy. Kromě změn slovenských veřejnoprávních médií prosazuje i další opatření, která by na novináře a jejich práci mohla výrazně dopadnout. Mimo jiné média a jejich tlak viní z toho, že vyvolávají nálady, které na Slovensku vyvrcholily v květnu atentátem právě na jeho osobu.

„Jsem na takové útoky zvyklý. Před deseti dvanácti lety mě Fico nazval záchodovým pavoukem, takže to pro mě není nic nového. Snažíme se držet si odstup, když to ale přesáhne nějakou míru, je třeba se bránit. Když začaly zásahy ve vysílání TV Markíza, tak se začalo razit i to, že se na tyhle útoky vlastně nemá reagovat. Televize tak přestala své novináře bránit, nezastala se jich. A to je pak mnohem těžší dělat svoji práci, když za vámi nestojí vedení,“ popisuje složitou slovenskou mediální realitu Kovačič.

Fico zakázal hned po svém nástupu části médií vstup na Úřad vlády, velká část vládních politiků pak prioritně komunikuje s alternativními médii.

„Když v něčem žijete roky, tak se s tím naučíte žít. Je ale podstatné, aby to nepřesahovalo ty červené čáry, které ale mám pocit, že se stále posouvají. Uvidíme, jakým způsobem se bude chovat třeba Slovenská informační služba, jaké různé tlaky budou vyvíjené,“ říká Kovačič a přidává i jednu osobní historku.

„Za předcházející Ficovy vlády jsem byl lustrovaný a ten policista sestavoval i pavouka celé mé rodiny, a to bylo opravdu nepříjemné. Pak mi řekl, že to bylo na příkaz tehdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara, a ten samý Gašpar je dnes místopředseda parlamentu za SMER a jeho syn je dnes šéfem Slovenské informační služby,“ upozorňuje Kovačič s tím, že je třeba sledovat, jakým směrem se vláda vydá.

Vyhrocená atmosféra na Slovensku vedla před pár dny mimo jiné i k útoku na investigativní reportérku Markízy Kristínu Kövešovou v osadě Farárska v Trnavě. Novinářka skončila po surovém útoku v nemocnici se zlomeným nosem, otřesem mozku a naraženou páteří.

„Je to nechutné. Zvlášť vůči ženám. Atmosféra se zhoršuje. Měli bychom dělat všechno pro to, abychom to zastavili,“ popisuje Kovačič. S útoky veřejnosti má ostatně zkušenosti i jeho žena, novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová, která se kvůli nim zhruba před rokem stáhla z veřejného prostoru.

Možná i proto na závěr rozhovoru pro Mediální cirkus jako vzkaz po česká média i veřejnost Kovačič říká: „Držím vám palce, abyste tu kvalitu, kterou tady máte, udrželi. Bylo by dobré, kdyby si občané, nejen novináři, uvědomili, že opravdu některá velká média, která tu máte, vůbec nejsou samozřejmost a že padají jako hrušky v mnoha zemích a že je třeba na to myslet dřív, než bude pozdě.“

Jak je na Slovensku těžké startovat nový mediální projekt? O čem svědčí obrovská podpora nového projektu Michala Kovačiče? A může se tlak na slovenská média ještě stupňovat?

Celý rozhovor si můžete pustit ve videu či v audiopřehrávači v úvodu nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Mediální cirkus

Foto: Seznam Zprávy

Moderátorka Marie Bastlová.

Podcast Marie Bastlové o dění na mediální scéně. Zajímá ji pohled do redakcí, za kulisy novinářské práce – s předními novináři i mediálními hráči.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #medialnicirkus nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Doporučované