Článek
Zvolení Donalda Trumpa do čela Spojených států amerických přivítala po světě zejména pravicová média. V Česku třeba Echo24. „Nevidím důvod měnit názor,“ říká šéf českého Echa24 Dalibor Balšínek i dnes, kdy Trumpa kritizují média napříč spektrem.
„Wokeismus a veškerá progresivistická ideologie přicházely ze Spojených států a Evropa je na to trochu nastavena. Ta obrovská kritika Donalda Trumpa z mainstreamových médií nejen v Evropě, ale i v Americe je součástí kulturní války, která pokračuje. Pro hodnocení toho, jaký bude význam Donalda Trumpa, je ještě brzo,“ říká Balšínek, který byl hostem nejnovějšího dílu podcastu Mediální cirkus.
Balšínek je matadorem mezi českými mediálními manažery. Jeho poslední projekt je právě Echo24, které založil před 11 lety poté, co s nástupem Andreje Babiše odešel z vydavatelství MAFRA. Dnes patří Echo mezi výrazně konzervativně laděná média, což se ještě umocnilo v momentě, kdy se jeho vydavatelem stal podnikatel Marek Španěl, sponzor konzervativního spolku Aliance pro rodinu.
„My o sobě sami píšeme, že jsme liberálně konzervativní médium, jenže pojem liberál změnil význam, je spojený spíš s levicovým pohledem na svět. Takže klidně nás můžete označit jako konzervativní, je to jedno,“ říká Balšínek a dodává:
„Zastoupení liberálního, toho progresivního proudu v médiích je mnohem větší, než jaké jsou skutečně nálady ve společnosti, chybí větší rovnováha.“

Pozvání do podcastu Mediální cirkus přijal šéfredaktor a vydavatel Echa24 Dalibor Balšínek.
Echo24 na sebe upozornilo nejprve jako médium silně zaměřené na kauzy Andreje Babiše - především kauza takzvaných korunových dluhopisů. V roce 2015 silně zpochybňovalo evropskou migrační politiku a během covidu pak třeba výzvy k povinnému očkování. V článcích i rozhovorech pak Echo dávalo prostor odborníkům, kteří zpochybňovali vládní protiepidemická opatření.
„Mně tam obecně chyběla větší kritičnost k tomu, co říkají autority, co říkají představitelé státu. A já to dodneška považuju za novinářské selhání, protože naše role není ten stát v nějakých aktivitách podporovat, ale naše role je stát hlídat bez výjimky, bez ideologické výjimky, jestli je to Petr Fiala nebo Andrej Babiš. Oba dva mají být vystaveni stejně kritickým otázkám,“ vysvětluje Balšínek.
Tímto postojem si Echo24 získalo u části publika a veřejnosti kontroverzní pověst a nejednou bylo předmětem debat o tom, zda na webu nedává prostor zprávám, které hraničí s dezinformacemi.
„U části lidí možná kontroverzní pověst máme. Myslím, že je to dobře a dokonce je i naše role otvírat nepříjemné otázky a dávat pohled, který není moderní nebo který není teď in,“ říká na to Balšínek.
„Občas také přineseme jiný pohled na válku na Ukrajině, nebo respektive uvádíme jiný kontext, o kterém se nemluví, takzvaně proruský. Já myslím, že se to strašlivě vyčerpává.“
Takzvané dezinformace
Samotné Echo debaty vědomě rozdmýchává i různými komentáři, například těmi, které zpochybňují současnou podobu boje s dezinformacemi. Jako třeba před rokem, kdy jeden z autorů Echa psal v článku o dezinformacích jako o „takzvaných dezinformacích“.
„Pokud jsme udělali někdy nějakou chybu, tak jsme ji napravili. Pro mě nemá vůbec žádný smysl trvat na zjevné nepravdě. Takže pokud se to stalo, tak jsme vždycky udělali opravu a absolutně vylučuji, že bychom se podíleli na nějakých dezinformacích. Spíš bojuji proti těm, kteří boj dezinformacím vyhlásili, protože za tím skutečně cítím snahu o omezování jiného pohledu na svět. Jiný pohled na svět je často vydáván za dezinformace,“ vysvětluje svůj postoj v Mediálním cirkusu Balšínek.
Debatu o dezinformacích a Echu24 posílil v poslední době ještě jeden moment. A sice chvíle, kdy vydavatel Echa, podnikatel Marek Španěl koupil Parlamentní listy - zpravodajský web s bulvárním nádechem, který svého času zpravodajský web Českého rozhlasu zařadil mezi dezinformační média.
„Nejsem čtenář Parlamentních listů, nemám s nimi nic společného. Řekli jsme si, že to budou striktně oddělené aktivity,“ říká na to šéf Echa.
Parlamentní listy i Echo skutečně fungují odděleně, byť majitele mají stejné. Web echo24.cz a Týdeník Echo dnes patří do skupiny SPM Media, za kterou stojí zakladatelé herního studia Bohemia Interactive Marek Španěl a Slavomír Pavlíček. Ti v posledních pár letech přikoupili kromě Parlamentních listů, které ale stojí stranou od zbytku titulů, také rozhlasovou stanici Radio Z (dnes Rádio Prostor) a měsíčník Hrot. Sám Balšínek je členem představenstva SPM Media a Echo dál vede.
Přiznává, že v zisku byli za jedenáct let existence pouze dvakrát. „Byli jsme dvakrát v zisku díky tomu, že jsme přidali knihy. Velkou zásluhu na tom měly Proměny světa, naše dva díly rozhovorů. Staly se nejúspěšnější crownfundingovou kampaní na knihu v historii českého crownfundingu.“
V jaké kondici mediální skupina je teď? „Jsme momentálně jako skupina v rozvojovém stadiu, kdy se investuje jak do toho rádia, tak do magazínu Hrot. Tím pádem jsme, řekněme, v investičním období,“ říká Balšínek.
Mám to za odměnu
Dalibor Balšínek se v médiích pohybuje od 90. let. Prošel bulvárem, pracoval pro Blesk a byl i reportérem televize Nova. Poté vedl několik let časopis Týden a byl šéfredaktorem Lidových novin. Jak se vlastně z liberála s takovým životopisem stane šéfredaktor právě Echa?
„Nesnáším jakékoliv omezování. Jsem pro soubor nějakých pravidel, což myslím, že fakt nejlépe definuje desatero. Už ale nejsem takový jako rebel, tak divoký, jak jsem býval, ale pořád jsem svobodomyslný člověk.“
A jaké plány před sebou má? „Přežít, co nejdéle. Myslím, že už přesluhuju, protože se držím v tom pelotonu docela dlouho. Řada mých kolegů to dávno nezvládla. Takže já už mám to všechno, co se mi děje, za odměnu,“ dodává na závěr.
Kdo jsou dnes čtenáři a posluchači Echa24? Je mediální byznys v Česku ziskový? A jak důležitou roli sehrají média před letošními sněmovními volbami?
Celý rozhovor si můžete pustit ve videu či v audiopřehrávači v úvodu nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.
Mediální cirkus

Moderátorka Marie Bastlová.
Podcast Marie Bastlové o dění na mediální scéně. Zajímá ji pohled do redakcí, za kulisy novinářské práce – s předními novináři i mediálními hráči.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.
Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #medialnicirkus nebo na e-mail: audio@sz.cz.