Článek
Je to už osm let, co se novinářka Jana Ciglerová rozhodla vzít tři malé děti a spolu s nimi se s manželem přestěhovala na Floridu. O drahém zdravotnictví, strachu o děti ve školách i druhé éře Donalda Trumpa.
Je to už osm let, co se novinářka Jana Ciglerová rozhodla vzít tři malé děti a spolu s nimi se s manželem přestěhovala na Floridu. Nejdřív jen na měsíc za teplem, pak na tři měsíce, aby nakonec na Floridě zůstala. Byla nejprve dopisovatelkou deníku MF Dnes, aby se posléze stala americkou zpravodajkou Deníku N.
„Amerika mi přišla strašně zajímavá, ucítila jsem tam možnost, že bych se mohla vrátit ke zpravodajské práci a šla jsem tehdy za ředitelem redakce Mladé fronty DNES a zeptala jsem se ho, jestli by mě nechtěl poslat do Ameriky jako zahraniční zpravodajku. A on mi tehdy řekl, že když ho to nebude stát o moc víc, než mi platí dnes, takže proč ne,“ vypráví Jana Ciglerová v podcastu Mediální cirkus, kde byla hostem.
„Je to práce snů. Zároveň ale chápu důvody, proč jsou zpravodajové někde na postech čtyři nebo pět let a potom se přirozeně točí. Ty totiž ztrácíš po letech určitou citlivost nebo nadšení,“ říká Ciglerová a ukazuje to na příkladu.
„Ve Wisconsinu se stala další masová střelba. A já už jsem mohla napsat scénář toho, jak to bude vypadat. Že nejdříve lidé budou říkat, že to si nikdy nemysleli, že by se to mohlo stát zrovna u nich. Pak budou přicházet příběhy, kdy se odtajní identita obětí, pak bude pohřeb. Politici budou vinit jedni druhé. To znamená, republikáni budou říkat, že šlo o psychické problémy, demokraté, že za to mohou zbraně. Takže už vlastně umím napsat scénář a ono se to skutečně podle toho děje,“ popisuje novinářka.
Jana Ciglerová za svoji kariéru pracovala pro Lidové noviny, MF Dnes nebo Českou televizi. Byla šéfredaktorkou české verze časopisu Elle, stála u vzniku pořadu Tah dámou na ČT nebo u zrodu přílohy MF Dnes ONA Dnes. Od roku 2018 pak z Ameriky píše pro Deník N.
„Nechápu, proč Američané po masových střelbách na školách říkají vždycky jako první reakci: My jsme si nikdy nemysleli, že by se to mohlo stát zrovna tady. Ve škole našeho syna, který je na střední, byl lockdown i třikrát během 10 dnů. A lockdown se udělá proto, že je podezření na aktivního střelce,“ popisuje život s dětmi v Americe Jana Ciglerová.
Spojené státy stejně jako Česko trápí problém hluboce rozdělené společnosti. Před čtyřmi lety se to projevilo v momentě, kdy Donald Trump odmítl uznat porážku v prezidentských volbách a jeho stoupenci pak násilně vtrhli do Kapitolu. Ve vyhraněném a rozděleném duchu probíhala i poslední prezidentská kampaň, Trump se při ní dokonce stal terčem atentátníka. A vyhrocená atmosféra se propisuje i do práce novinářů.
„Novináři mají čím dál horší postavení v Americe. A já jsem si to zažila několikrát, když jsem byla třeba na Trumpových vystoupeních. Když jsem se tam zaregistrovala jako novinářka, tak on nebo jeho syn nebo jeho spolupracovníci vždycky ukážou na média s tím, že to jsou ty fake news. A lidé na nás potom bučí. Takže jsem se naučila neakreditovat se tam jako novinářka, protože to bučení, co jsem zažila, bylo strašně nepříjemné,“ popisuje své zkušenosti Jana Ciglerová.
Spojené státy americké se v posledních letech zásadně proměňují vlivem silných migračních vln. Ty se propisují do složení obyvatel USA a mění i rozložení politických sil. Mnohé tradičně demokratické státy se pod vlivem změny obyvatel názorově posunuly směrem k republikánům.
„My žijeme na Floridě a ta je lakmusový papírek. Je to předvoj dění v USA. Tady dominantní část populace tvoří konzervativně zaměření Latinos. Ti jsou nová migrační vlna, která bude Ameriku formovat v následujících generacích. To, co vidíme jako Ameriku dnes, to jsou bývalí evropští imigranti, a to je tím pádem Amerika, které my rozumíme, která má nebo měla podobné hodnoty,“ říká zpravodajka.
Teď se podle ní chystá přeměna USA. „Lidé z Jižní Ameriky jsou ale jiní. Jinak se dívají na náboženství, jinak se dívají na bezpečnost, mají úplně jiné životní zkušenosti, než máme my v Evropě. Třeba daleko častěji jsou vystaveni nebezpečí, takže se daleko více mají sklony se ozbrojovat. Jejich Amerika prostě bude vypadat jinak než ta, jak jsme ji znali my,“ popisuje změnu americké společnosti Jana Ciglerová v Mediálním cirkusu.
A dodává, že jiné nastavení společnosti se propisuje i na jejích dětech. Nejmladší, dnes osmiletý syn, je prý už v podstatě americké dítě.
„Některé věci jsou dobré, třeba má vysoké sebevědomí, které my se od něj učíme. Na druhou stranu není zvyklý být samostatný, protože všude musí být dovážený. Děti jsou tady hodně opečovávané, jihoameričtí rodiče se o ně bojí, takže je třeba ani nepouštějí na třídní výlety. Když jsou s přespáním, tak polovina třídy tam vůbec nesmí jet. A za druhou polovinou třídy jedou rodiče v autě za autobusem. Když naše děti přijedou na léto sem do Čech, jsou úplně u vytržení z toho, jakou tady mají samostatnost,“ vypráví Jana Ciglerová.
Na Floridě se role státu a církve překrývá
V poslední době Jana Ciglerová přemýšlí o tom, že se s rodinou vrátí domů, nebo alespoň do Evropy: „V Evropě jsme zvyklí, že je církev oddělená od role státu, na Floridě se to ale už často překrývá. Má to projevy, se kterými my už hodnotově nesouhlasíme.“
„Do 18 let se na školách nesmí bavit o orientaci, o sexuální identitě. Každou chvíli podepisuju nějaký papír, kdy dávám souhlas k tomu, aby moje děti mohly číst nějakou knihu nebo vidět nějaký film, který je úplně neškodný. Jsou zakázané potraty, děti se ale nenaučí nic o reprodukci a když potom neplánovaně otěhotní, tak ty plody musí donosit. Je to něco, co mě stojí čím dál tím víc sil pořád našim dětem vysvětlovat a přenášet jim ty hodnoty tak, jak jsou u nás v Evropě,“ říká Jana Ciglerová.
Náročné na životě v Americe není jen jiné školství nebo nastavení společnosti, pro Evropana je velmi nezvyklý zejména systém zdravotnictví. Neexistuje totiž veřejné zdravotní pojištění a lékařská péče je v USA extrémně drahá.
„Každou návštěvu lékaře si setsakramentsky rozmyslím. Na řadu vyšetření pořád jezdím do Čech. Plné pojištění platíme jen našim dětem. A to se tedy vyplatilo, když si syn zlomil prst a musel jít na nějakou operaci. Nic výjimečného to nebylo, ale pak přišel účet za 42 tisíc dolarů a ta položka pod tou čárkou, kde byla naše spoluúčast nula dolarů, ta mi způsobila životní štěstí“ říká Jana Ciglerová.
A kam až vlastně mohou dojít změny v americké společnosti? A jak daleko ji může v příštích letech posunout Donald Trump?
„Mí optimističtí američtí přátelé říkají, že Amerika vždycky dojde k nějakému extrému a pak se vzpamatuje a zase se to srovná. Já si myslím, že na to druhé volební období měl Donald Trump a lidé kolem něj čas se velmi dobře připravit. Mají několik vlivových skupin, které jdou krok za krokem, mají připraveno jak ovládnutí školních rad, regionálních politických sdružení, tak zrušení ministerstva školství a podobně,“ říká Ciglerová.
„Oni chtějí Ameriku přetvořit na konzervativní zemi tak, jak dosud nebyla. A nadřazené skupiny, tak, jak já to vidím, budou běloši evropského původu, kteří budou propagovat náboženské pojetí vlády. Bude několik států, kde budou klást odpor, nicméně ten frontální útok na systém vzdělávání je tak markantní, že si myslím, že to vlastně bude změna na dlouhou dobu,“ dodává Jana Ciglerová.
Jak se mění v Americe novinařina? Proč tolik roste vliv podcasterů, kteří stojí mimo velké redakce? A jak společnost na novináře reaguje?
Celý rozhovor si můžete pustit ve videu či v audiopřehrávači v úvodu nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.
Mediální cirkus
Podcast Marie Bastlové o dění na mediální scéně. Zajímá ji pohled do redakcí, za kulisy novinářské práce – s předními novináři i mediálními hráči.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.
Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #medialnicirkus nebo na e-mail: audio@sz.cz.