Článek
Rozsáhlé zubní kazy, záněty a celkově zanedbaný chrup. Řada lidí se k zubaři vydává až ve chvíli, kdy je bolest nesnesitelná. Prevence přitom podle stomatoložky Terezy Buchtové šetří nejen zdraví, ale i peníze. V čem nejvíce chybujeme?
Bojíte se návštěv u zubaře a radši je neustále odkládáte? Možná byste měli změnit názor. Poslechněte si podcast MUDr.ování, tentokrát se stomatoložkou Terezou Buchtovou.
Důvodů, proč lidé zanedbávají stomatologickou prevenci, je podle Terezy Buchtové celá řada. Nezřídka se setkává s tím, že se lidé návštěvě zubařského křesla vyhýbají i kvůli studu.
„Spousta pacientů, kteří přijdou s hodně zanedbaným chrupem, říká, že se styděli k lékaři jít. Že se prostě báli, že jim lékař třeba vynadá a bude na ně nepříjemný jenom proto, v jakém stavu už přišli,“ říká lékařka v podcastu MUDr.ování. Proto je podle ní v jejím oboru důležitá empatie. Někdy ale i přes veškeré snahy o zachování zubu nezbývá než trhat.
„Hlavně u mladých lidí je nám to opravdu líto, protože dnes jsou veliké možnosti, jak zuby zachránit, a trhání je opravdu často až tou opravdu poslední možností. Ale samozřejmě v některých případech už nezbývá, než i to udělat,“ dodává.
S kým jsme si povídali?
MUDr. Tereza Buchtová je stomatoložkou na pražské klinice Dental Office H33. Absolvovala obor Zubní lékařství na 1.LF UK v Praze. Věnuje se převážně záchovné stomatologii, jak u dětských, tak i dospělých pacientů. Klade důraz na preventivní stomatologii, jejíž nedílnou součástí je dentální hygiena.
Vše začíná v koupelně
Pokud jde o finanční stránku věci, nejlepší cestou, jak si zachovat zdravý úsměv a zároveň neutrácet za drahé zákroky, je podle Terezy Buchtové právě pravidelná návštěva prevencí.
„Opravdu chodit pravidelně na preventivní prohlídky, čistit a ideálně využít i hygienu. Dneska už většina zdravotních pojišťoven dává příspěvky na dentální hygienu, což by měla být motivace pro pacienty, aby alespoň jednou za rok šli,“ míní zubařka.
Podle stomatoložky nicméně vše začíná už v koupelně - tedy tím, jak si zuby čistíme. Základem je výběr správného kartáčku s měkkými štětinkami. Ať už člověk zvolí manuální nebo elektrický kartáček, důležité je, aby pomohl kvalitně zuby vyčistit. Výhodou elektrických kartáčků je podle lékařky například řada funkcí, jako jsou časovače nebo senzory tlaku.
„I tak ale zůstává klíčové, aby člověk kartáček vedl správně. Elektrický udělá část práce za vás, ale vy musíte stále dohlédnout na to, aby byla všechna místa pečlivě vyčištěna,“ dodává.
Podle odbornice si zároveň mnoho lidí čistí zuby bezmyšlenkovitě, což vede k tomu, že některá místa zůstávají opomíjená. Podle umístění kazů se třeba pozná i to, zda je člověk levák nebo pravák.
Proč je to tak drahé
I přes důkladnou hygienu ale do zubařského křesla často usedáme s jedinou otázkou - kolik zaplatíme? Cenotvorba je podle Buchtové komplexním procesem, který zahrnuje mnoho faktorů. „Základem jsou vypočítané minutové náklady na ošetření. Lékař musí vědět, jak dlouho bude zákrok trvat, a na základě této doby spočítá cenu,“ vysvětluje.
Do výsledné částky se promítá nejen čas strávený v ordinaci, ale také další náklady – například cena materiálů, přístrojového vybavení, mzdy personálu nebo nájemné za prostory. Třeba ordinace v centru Prahy, kde jsou vyšší nájmy, má jiné náklady než malá klinika na venkově. Ani to ale nemusí znamenat, že na vesnici lidé automaticky platí za zubaře méně.
„Není to vždy pravidlem. V Praze je velká konkurence, takže si některé kliniky mohou dovolit nabídnout nižší ceny. Naopak v menších městech, kde je zubařů málo, si pacienti často připlatí, protože nemají jinou možnost,“ dodává lékařka.
Podcast MUDr.ování
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDr.ování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz.
Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDr.ování i odebírat.