Článek
Melanom je jednou z nejagresivnějších forem rakoviny. Pacientů neustále přibývá a každý rok u nás nemoci podlehnou stovky lidí. Na začátku přitom může být nenápadná změna na kůži. Na co dávat pozor a proč je třeba pokožku zkontrolovat ještě před létem?
Zdánlivě nenápadné znaménko na kůži může být ve skutečnosti agresivním rakovinným bujením. Přesto pravidelné dermatologické prohlídky nejsou pro mnoho lidí samozřejmostí. Jak pokožku chránit a na jaké varovné signály dávat pozor, radí v podcastu MUDrování s Danielou dermatolog Miroslav Důra.
Nebezpečí melanomu leží především v rychlosti, s jakou metastazuje do ostatních tkání a orgánů. Přestože nejde o nejčastější formu rakoviny kůže, má na svědomí nejvíce životů. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna loni hlásila kolem 17 tisíc pacientů, asi 400 z nich nemoci podlehlo.
„Počet nových případů roste, ale může to být časnými záchyty. Počet úmrtí zůstává stejný, což souvisí i s nástupem moderní léčby. Dnes máme několik možností biologické léčby, takže metastazující melanom – ač je to velmi vážná záležitost –, tak situace se změnila oproti té před 15 nebo 20 lety,“ říká dermatolog Miroslav Důra.
Pozor na podezřelé změny
Právě prevence a zachycení nádoru dříve, než v těle napáchá fatální škody, jsou klíčové. Podle odborníka je třeba na kontrolu znamének chodit obvykle alespoň jednou za rok. Vyšetření netrvá dlouho. Lékař kůži prohlédne dermatoskopem, speciálně upravenou zvětšovací lupou. Podezřelé pigmentace odhalí prakticky ihned.
S kým jsme si povídali?
MUDr. Miroslav Důra, Ph.D., je dermatovenerologem specializujícím se na dermatoonkologii, dermatoskopii a dermatopatologii. Absolvoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Působí mimo jiné na Dermatovenerologické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

S kontrolou znamének raději neváhejte. O melanomu mluvil lékař Miroslav Důra.
„Když pacienti přijdou až po dovolené, kdy je kůže třeba výrazně opálená, může nám někdy dělat problém, že znaménka mohou mít trochu jiný charakter. Jestli kontrolu provedeme na jaře, na podzim nebo v zimě, to už takovou roli nehraje. Hlavní je ale pravidelnost,“ dodává odborník.
Stává se ale i to, že lidé dorazí až poté, co si sami všimnou, že s jejich pokožkou není něco v pořádku. Pokud znaménko změní tvar, svědí, nebo dokonce krvácí – je to jasný signál vyhledat lékařskou pomoc. Často pacienta na podezřelé změny upozorní i někdo z jeho okolí.
Raději do stínu
Jak zároveň lékař upozorňuje – důležité je i to, jak svou pokožku chráníme před slunečními paprsky. Nic jako zdravé opalování podle něj neexistuje. Ani krémy, emulze či spreje s vysokým ochranným faktorem totiž pod působením dalších vlivů kůži nechrání dokonale – jistotou je zbytečně se sluníčku nevystavovat.
Jak poznat melanom?
Orientačně se lidé mohou při samovyšetření řídit například tzv. pravidlem ABCDE. Jednotlivá písmena zastupují podezřelé znaky znamének. Při pochybách je vhodné navštívit lékaře.
- Asymmetry–asymetrie. Běžné znaménko bývá symetrické, pokud je část z něj hodně odlišná od zbytku, je lepší ho nechat překontrolovat.
- Border–ohraničení. Okraje skvrny jsou nerovné, vroubkaté nebo nejasně ohraničené.
- Colour–barva. Nebezpečná mohou být znaménka, která mají víc než jednu barvu nebo je jejich barva neobvyklá.
- Diameter–průměr. Větší než šest milimetrů je pro melanom charakteristický, i když se mohou objevit i průměry menší. Jakýkoliv růst skvrny si zaslouží vyšetření.
- Evolution–změny. Jakmile začne znaménko měnit tvar nebo velikost, je dobré zpozornět a nechat ho překontrolovat.
„Pokud někdo přijel z dovolené a je dohněda opálený, tak to možná vypadá esteticky hezky, ale také to znamená, že jeho kůže celou dobu volala o pomoc, protože produkovala mnoho melaninu,“ přibližuje dermatolog.
V praxi se prý setkává i s tím, že si někteří lidé třeba na dovolené různé podezřelé útvary na kůži přelepují náplastí. Při návštěvě lékaře potom říkají, že to dělají kvůli ochraně před rakovinou. Taková prevence ale bohužel nefunguje.
„Říkají: Já si to přelepuji, aby mi na to nesvítilo slunce. Ale není to jaksi úplně správná teorie. Znaménko i jeho okolí si zaslouží stejnou péči a ochranu jako zbytek kůže. Přelepením se melanomu nemůžeme dostatečně ubránit. Celé kůži od hlavy až k patě musíme poskytnout stejnou péči,“ dodává odborník.
Podcast MUDrování s Danielou
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDrování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz.
Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování i odebírat.