Článek
S Alexandrem Tomským se znám 33 let. Navštívil jsem ho poprvé v roce 1989 jako jednadvacetiletý student u něj doma v anglickém Purley na jihu Londýna. Byl jedním z osmi exilových nakladatelů české literatury. Nejmladší, je ročník 1947, a jak říká, dnes je z nich poslední naživu.
Po návratu do bývalého Československa pokračoval ve vydávání knih, zbohatl, pak zchudl, má celkem deset dětí s třemi ženami a jako penzista si přivydělává psaním a překládáním. Přeložil například knížky dvou britských konzervativců: již zesnulého Rogera Scrutona a Douglasa Murrayho, současné hvězdy pravicové intelektuální elity.
Právě o konzervatismu jsme spolu mluvili. Jaké má kořeny a s čím se dnes potýká? Zajímal mě názor Alexandra Tomského na některé významné konzervativce – namátkou Donalda Trumpa, Václava Klause, Borise Johnsona nebo Petra Fialu.
Jak si vysvětluje, že část pravice, zejména v Americe, relativizuje ruskou invazi a válku na Ukrajině a proč se v tomto postoj konzervativců liší? A kde on sám vidí východisko? „Velkoruský imperialismus musí dostat po držce,“ tvrdí Tomský, avšak celý problém popisuje jako složitý a historický propletený.
poslechněte si další epizody jednoho procenta
A samozřejmě jsme se dotkli i oblíbeného tématu konzervativců (i Alexandra Tomského) – krize Západu, způsobená nástupem tzv. progresivismu. „Inteligence, a zejména ta humanitní, je velmi náchylná na nemoc rozumu. Mezi inženýry tolik progresivistů nenajdete,“ komentuje to Tomský.
On sám je skeptický a obává se, že západní civilizace svou existenční válku prohraje a je odsouzená k zániku. Cituje však názor svého syna, který mu oponuje a tvrdí, že svoboda a individualismus Západu jsou nakažlivé, a to i pro kultury, které se – uzavřeny do sebe – staví k Západu nesmiřitelně.
O tom všem jsme mluvili. A také o smyslu života i o tom, proč je důležité respektovat, že různí lidé mají různé názory.
Děkuji, že posloucháte.
Jedno procento
Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Bude za deset let svět lepší, nebo horší než dnes? Jedno procento je podcast Miloše Čermáka s lidmi, kteří ho zajímají a baví.
Vychází na Seznam Zprávách, na Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.
Archiv Jednoho procenta najdete tady, další podcasty Seznam Zpráv tady. Co máme zlepšit? Který díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na audio@sz.cz.