Hlavní obsah

Bitcoin budeme jednou používat místo peněz, říká podnikatel Martin Kuchař

Foto: Miloš Čermák, Seznam Zprávy

Bitcoinová konference chce široké veřejnosti poradit mimo jiné i to, jak s ním zacházet bezpečně.

Článek

Ostravský ChainCamp je největší neanglickou bitcoinovou konferencí. Její spolupořadatel Martin Kuchař nově pořádá i konferenci BTC Prague, která chce být největší v Evropě.

Do hry zvané bitcoin nastoupil Martin Kuchař celkem pozdě, až v roce 2017. Mladý muž s maturitou ze stavební průmyslovky, nedostudovanou architekturou a dostudovanou informatikou měl vždycky blízko k moderním technologiím.

Víceméně náhodou se mu tehdy během jediného týdne zmínilo několik lidí, včetně jeho vlastní ženy, o nové měně, která se dá těžit na počítači. A protože to bylo v Ostravě, kde k těžbě bylo vždycky blízko, pustil se do toho. Což říkám samozřejmě s velkou nadsázkou a zjednodušeně.

Dnes se kolem bitcoinu točí Martinu Kuchařovi svět. Tedy myšleno ten pracovní. Společně s bratrem začali pořádat konferenci ChainCamp. A byť to bylo během covidu, tedy za ztížených podmínek, zjistili, že pořádají největší neanglickou konferenci o bitcoinu na světě.

Teď se rozhodli pro ještě větší sousto a v červnu pořádají ve veletržním areálu v pražských Letňanech konferenci BTC Prague. Ta má ambici být (a asi také bude) největší bitcoinovou konferencí v Evropě. Radost může kalit snad jen to, že takzvané kryptoměny dnes neprožívají úplně veselé a optimistické časy.

Jak je to konkrétně s bitcoinem? O tom se bude mluvit v Praze. Hvězdným řečníkem je americký byznysmen a velký bitcoinový evangelizátor Michael Saylor. Konkrétně o něm – ale obecně o bitcoinu – jsem samozřejmě mluvil s Martinem Kuchařem.

Stane se bitcoin v budoucnu skutečnou měnou? A jsou země, kde tak funguje už dnes? Uslyšíte v podcastu. A taky proč kryptoměny vadí vládám, a to jak autoritářským, tak demokratickým. Kolik bitcoinů se v jeho nedlouhé historii definitivně ztratilo? A kolik je utajených bitcoinových miliardářů, jejichž jméno jsme nikdy neslyšeli?

Ne na všechny tyto otázky se dozvíte odpověď. Ale zeptal jsem se. Přeju příjemný poslech.

Jedno procento

Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Bude za deset let svět lepší, nebo horší než dnes? Jedno procento je podcast Miloše Čermáka s lidmi, kteří ho zajímají a baví.

Vychází na Seznam Zprávách, na Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Archiv Jednoho procenta najdete tady, další podcasty Seznam Zpráv tady. Co máme zlepšit? Který díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na audio@sz.cz.

Doporučované