Článek
Prozkoumat okolí, jestli nám nehrozí bezprostřední nebezpečí, utéct před medvědem, nashromáždit dostatek zásoby jídla před zimou. Historicky bylo hlavním úkolem instinktů, že nás mají ochránit. K čemu nám ale slouží dnes?
Podle určitého dělení lze instinkty zařadit do tří základních kategorií. Tělesné, emocionální a kognitivní. Tělesné nás upozorňují na to, že když mám žízeň, mám se jít napít, emocionální nám díky pocitu strachu dávají najevo, že si máme dávat pozor a buď utéct, nebo bojovat. A třetí, kognitivní, nám pomáhají objevovat svět kolem nás a podle toho se vyvíjet.
S našimi instinkty ale mohou také pracovat druzí, i když si to dost možná vůbec neuvědomujeme. „Rádi volíme strany, které nám slibují blahobyt, protože plná peněženka znamená zároveň i plnou ledničku a střechu nad hlavou, čímž opět uspokojujeme ty naše základní instinkty přežití, jen trochu oklikou,“ vysvětluje psychoterapeut Tomáš Féllinger.
Jenže to zároveň znamená, že toho lze zneužít, což právě političtí marketéři mnohdy dělají. Pokud je člověk v situaci, kdy cítí v ohrožení, má tendenci se instinkty řídit mnohem více. „Pokud se cítíme v ohrožení, chceme ty potřeby naplnit okamžitě, co nejrychleji. A pak saháme po rychlých řešeních,“ varuje psychoterapeut. Až když jsou potřeby naplněny, můžeme jít v přemýšlení dál a nastupuje rozum.
„Jako krásný příklad může posloužit předvolební Slovensko. Naši předci se shlukovali ve skupinách a měli tendenci tu skupinu chránit. Chránili ji před něčím neznámým, z čeho měli obavy. Dnes třeba lze za – pro někoho – neznámou považovat i LGBTQ+ komunitu. Politici zneužívají obavy veřejnosti, nazývají je liberálními fašisty a vyvolávají strach a agresi vůči nim. Amplifikují obavy, které tam jsou. Přitom aby nás ‚zachránili‘, stačilo by, aby nám řekli, že to jsou lidé stejně jako my,“ upozorňuje psychoterapeut.
Zajímají vás rozhovory o zdraví?
Publicistky Lucie Šilhová a Marie Irová zpovídají lékaře a další odborníky.
K čemu ještě využíváme instinkty a jak s nimi souvisí úzkosti, kterými trpíme? Všechno se dozvíte v novém dílu podcastu MUDr.ování, kde byl hostem Tomáš Féllinger z Hedepy, v úvodu článku.
MUDr.ování
Rozhovory o zdraví se zdravým nadhledem. Publicistky Lucie Šilhová a Marie Irová zpovídají lékaře a další odborníky v podcastu MUDr.ování a s jejich pomocí hledají odpovědi na otázky, které zajímají většinu z nás. Každou středu v 11:00 na Proženy.cz, na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích, jako jsou Spotify a Apple Podcasts.