Článek
Celý svůj profesní život zasvětila boji s vysoce nakažlivými chorobami a působení v pražské Nemocnici Na Bulovce. Primářkou kliniky je už téměř 30 let a může srovnávat. I to, jak se chovají pacienti ke zdravotníkům.
„Bohužel, asi k tomu vede i tato doba, ale lidé jsou nervóznější, neklidnější, víc agresivní. Hodně se to zhoršuje. Ti lidé jsou v nepohodě a chtějí to někde ventilovat. Přenáší to na personál, především na sestry. Jsme z toho hodně nešťastní,“ říká svůj postřeh z poslední doby Hana Roháčová z pražské Nemocnice Na Bulovce.
Přitom péče, kterou zdravotnictví nabízí, včetně léčby infekčních, parazitárních a tropických nemocí, je čím dál efektivnější. I o tom primářka Roháčová, známá mimo jiné z řady televizních vystoupení při výskytu či podezření různých raritních a smrtelných chorob typu SARS či ebola, mluví v rozhovoru. Ten je součástí projektu Seznam Zpráv Galerie osobností.
Dostupnost a účinnost léčby vede řadu lidí i k tomu, že podceňují různá preventivní opatření. A to třeba i při výjezdech do rizikových oblastí světa, kde hrozí různé tropické nemoci.
„Problematika infekčních chorob je strašně zajímavá, proměnlivá a rychlá, je to pro lidi dynamického typu,“ říká lékařka, která tomuto oboru zasvětila celý svůj profesní život (na Bulovce začala pracovat hned po škole, tedy v roce 1980).
Teď tak může leccos srovnávat: „Dnes jsme jinde, léčebné možnosti jsou jiné, obor se vyvíjí, vyvíjejí se ale i pacienti.“ Jako příklad Hana Roháčová uvádí to, že se někteří lidé tak trochu přestali bát infekčních nemocí, které přitom nemizí.
„Pokud onemocníme, dost často spoléháme na to, že si doktoři dnes skoro s každou infekcí poradí,“ uvedla před časem. Nyní v rozhovoru dodává: „Docela se to změnilo covidem – lidé taky pochopili, že jsou nemoci, o kterých nejdřív nevíme nebo na které nemáme lék… Liší se to člověk od člověka. Je ale pravda, že někdy mají představu, že léky máme na všechno a především – ‚vezmu si antibiotika a věc je vyřízená‘, a to je pak hrubý omyl. A velký problém.“
Čím dál větší rezistenci bakterií na různé druhy antibiotik považuje za velké riziko do budoucna. „Bakterie s námi taky nějak bojují, vytvářejí si odolnost. A nabízí se, že nebudeme mít čím léčit – vývoj antibiotik nejde do nekonečna.“
Rozhodnout se musí pacient
Hana Roháčová v rozhovoru srovnává i dřívější a současný přístup lékařů k pacientům. „Dřív to byl takový paternalistický přístup. To znamená: ‚Pane Vopička, my vám dáme toto a vy to musíte užívat.‘ Moc se nediskutovalo. Dneska, když kolega napíše do lékařské zprávy ‚nedovolujeme, zakazujeme‘, tak to musí vymazat. My pacientovi můžeme doporučovat, vysvětlovat mu, ale jestli se tak on rozhodne, to je na něm.“
Říká, že pro ni změna tohoto přístupu vlastně takový problém nebyl – protože: „I lékaři jsou občas pacienti a taky nechceme, aby nám řekli: ‚Tak teď jsem se za vás rozhodli, že vám tu nohu uřízneme – a na shledanou.‘ Takhle to prostě není. Ale je to náročnější i na čas.“
V této souvislosti Hana Roháčová zmiňuje i to, jak se proměnil přístup mladých lékařů. „Řekla bych, že si mladá generace dokáže trošku víc ulevit. My, když jsme začínali, tak bylo nemyslitelné, že by někdo šel po službě domů, nebo že bychom řekli: ‚My toto dělat nebudeme, už toho máme moc.‘ Po službě jsme dál pracovali. Normální pracovní den, pak byla služba do rána do sedmi hodin. Pak jsme pokračovali v práci. I víkendy.“
Na otázku, jestli ale není dobře, že toto už dnešní mladí lékaři za správné nepovažují, říká: „Určitě je to dobře. Já jsem tím chtěla říct, že my jsme byli hodně vycepovaní a mysleli jsme si, že to takhle je správně a má to tak být.“
Covid je už okrajovou záležitostí
Primářka kliniky, která říká, že s infekčními chorobami „do jisté míry kamarádí“, v rozhovoru popisuje i sezónní proměnlivost chorob, s nimiž se v nemocnici potýkají.
„Záleží to na různých proměnných. Na ročním období, na různých epidemiích, které probíhají, ale taky na situaci ve světě. Protože jsme s tím konfrontováni velice rychle – v podstatě infekce, které se vyskytují někde v jiné části světa, u nás mohou být během jednoho dne. To jsme všichni už několikrát zažili. V současné době vedou záněty dýchacích cest, respektive černý kašel. V zimě to byla chřipka, pak to byly RS viry. Covid je už okrajovou záležitostí. Teď přichází sezóna klíšťových zánětů mozku, bude přicházet sezóna průjmů – lidé teď začnou grilovat. To jsou naši klienti.“
Jaké očkování se nevyplácí podceňovat? Jak v nemocnici přistupují k pacientům s vysoce nakažlivými chorobami? Jak to teď vypadá s covidem? A jak v práci bojuje s rutinou, pokud je primářkou už 28 let?
Rozhovor s Hanou Roháčovou si můžete pustit už teď v audioverzi v úvodu článku – přepis a videozáznam celého rozhovoru zveřejníme v sobotu.