Článek
Vláda Petra Fialy od ledna sníží daň z přidané hodnoty na potraviny. Zatímco Fialův polský kolega Donald Tusk bude hledat cestu z pasti, do které se sousedé dostali po snížení DPH loni v únoru.
Polsko, náš vzor, slýcháváme z opozičních lavic i od těch, kdo provozují nákupní turistiku. Razantní opatření tamní vlády prý donutila obchodníky prodávat základní druhy zboží za významně nižší ceny než v Česku.
Ovšem právě v boji s cenami je Polsko spíše varovným příkladem. „Úspěšné“ kroky odstupující vlády Mateusze Morawieckého totiž bude muset někdo zaplatit. Ekonomicky to odnesou spotřebitelé i podniky, politicky nová vláda Donalda Tuska.
V Polsku jsou tradičně nejlevnější potraviny v EU, hlavně zásluhou výkonného zemědělského sektoru. Jejich dostupnost patří k maximám každé vlády, proto také premiér Morawiecki reagoval na nástup inflace a v únoru 2022 zrušil u potravin pětiprocentní sazbu DPH. Ceny tím neklesly, ale osvobození supermarketů od daně růst cen zpomalilo, třeba ve srovnání s Českem. O to déle však v Polsku potraviny zdražovaly, rychlý meziměsíční růst trval až do letošního května. Tříletá inflace se u potravin proto blíží ke 40 procentům, zatímco v Česku zůstala o šest procent níže.
To ještě není žádná tragédie, protože polské obchody vycházejí z výrazně nižší základny než okolní země. Šok by však mohl nastat ve chvíli, až se DPH na potraviny opět zavede. Jedním z posledních kroků Morawieckého vlády bylo prodloužení daňové výjimky do konce března 2024. Jeho nástupce Tusk tím přijde každý měsíc o miliardu zlotých plánovaných příjmů, zároveň to však od něho bude vyžadovat hodně odvahy, aby DPH znovu zavedl.
Také v Polsku totiž platí, že ceny zvýhodněného zboží po snížení DPH neklesnou, ovšem po zvýšení či znovuzavedení daně vyrostou víc, než se zvýší daňové odvody. Při představě, že jedním z prvních opatření nové vlády bude zdražení potravin o pět až 10 procent, se běžným politikům logicky zatmí před očima.
Takové zdražení potravin nejen prvoplánově naštve voliče, ale zároveň zrychlí inflaci. Také z toho důvodu označila analýza banky ING jako optimistickou předpověď, že se polská inflace v příštím roce dostane pod hranici pěti procent. Inflační očekávání u potravin pak zvýší ceny i u dalšího zboží a služeb.
Poučení pro Česko je srozumitelné. Snížením DPH na potraviny na 12 procent sice přijde státní rozpočet o pár miliard, ceny však vyrostou přinejmenším stejně, jako kdyby DPH zůstalo na dosavadní úrovni. V nejlepším případě se zdražování o pár měsíců protáhne. Ještě horší důsledky by měl ovšem nápad DPH na potraviny na 15 procent zase vrátit.
Dvě minuty
Pravidelné autorské glosy osobností Seznam Zpráv. Názory, postřehy, komentáře. Ve dvou minutách, v textu a zvuku, každý všední den.
Dvě minuty můžete poslouchat na Podcasty.cz a ve všech dalších podcastových aplikacích.