Článek
Část lidí vyzbrojena facebookovou moudrostí se rozhodla vylít si svou covidovou frustraci na lékařích, těch samých, kterým by ještě před časem s uctivostí leštila kliku se švěstičkami ze zahrádky v ruce.
Roky bojuje české zdravotnictví někdy více než s kvalitou péče, s přístupem lékařů a zdravotníků k pacientům. Naděje, že se to rychle po revoluci změní s novou generací, se příliš nenaplnila. Ještě před pandemií se nechal přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Vácha slyšet, že právě to pacienty v Česku trápí.
„Pokud si čeští pacienti na něco stěžují, ve většině případů jsou to právě nedostatky v přístupu k pacientům, kdy je lékař nekomunikativní, arogantní a podobně,“ uvedl.
Časy se změnily, ale rozhodně ne tak, jak bychom si představovali. Místo, aby se zrodil asertivní pacient bez cejchu prosebníka, objevil se agresivní hulvát, který vyhrožuje zaměstnancům nemocnic a místo poděkování trousí moudrosti o penězích za přeplněné JIPky.
Situace dospěla tak daleko, že sestry v očkovacích místnostech slýchají urážky a žádosti, aby vakcíny aplikovaly jen na oko do „svetru“. Středočeská záchranka na svém Twitteru víceméně prosí lidi, aby se k jejím členům chovali slušně. Skupina agresivních individuí se shromažďuje před domem prezidenta lékařské komory Kubka. To je dno, na které jsme neměli dosednout.
Téměř není den, aby média neinformovala o svědectvích zaměstnanců covidových oddělení, že jim rodina o život bojujícího člověka přišla poradit, jak mají léčit jejich blízkého. A že specializovaná péče se nedá srovnat s výsledky kdovíjakého odčervovadla či močoviny, která se doteď lila do aut.
Tak to je posun. Z lékařů, které společnost až nekriticky adorovala a titul MUDr. na kandidátce býval poukázkou na úspěch ve volbách, se stávají v očích části společnosti hlupáci, kteří neumějí dělat svou práci ani hledat na internetech nejnovější léčebné hity. To je nesmyslný výkyv a nepřijatelný stav.
Žijeme v době, kdy cokoli, co se má změnit, zdá se, potřebuje svou internetovou výzvu, takže jednu vyhlásíme: #uctudonemocnic.
Dvě minuty
Pravidelné autorské glosy osobností Seznam Zpráv. Názory, postřehy, komentáře. Ve dvou minutách, v textu a zvuku, každý všední den.
Dvě minuty můžete poslouchat na Podcasty.cz a ve všech dalších podcastových aplikacích.