Článek
„Rušení přebytečných zákonů“ je takový politický evergreen, který se vytahuje, když už se neví, co by, a je potřeba vyslat směrem k občanům něco pozitivního.
Ministr vnitra Vít Rakušan se pochlubil analýzou, na základě které chce zrušit přes 6 700 nepoužívaných zákonů, vyhlášek a vládních nařízení. Argumentuje tím, že zákony bez právních účinků, jež ale nikdo formálně nezrušil, zbytečně zaplevelují právní řád.
A uvádí i křiklavé příklady – zákon z roku 1919, který ruší celibát učitelek, zákon z roku 1947 o mimořádné dávce z nadměrných přírůstků na majetku nebo zákon o opatřeních proti neoprávněnému přechodu státních hranic ze stejného roku.
Nic proti tomu, samozřejmě. Zákon o zrušení celibátu učitelek opravdu v právním řádu nepotřebujeme. Jenže „rušení přebytečných zákonů“ je takový politický evergreen, který se vytahuje, když už se neví, co by, a je potřeba vyslat směrem k občanům něco pozitivního.
Na „zkrocení byrokracie“ totiž slyší úplně každý volič – levicový, pravicový i fanda populistů. Takže si ho také postupně vyzkoušely snad všechny strany. Většinou s žádným nebo mizerným výsledkem.
Dvě minuty
Pravidelné autorské glosy osobností Seznam Zpráv. Názory, postřehy, komentáře. Ve dvou minutách, v textu a zvuku, každý všední den.
Dvě minuty můžete poslouchat na Podcasty.cz a ve všech dalších podcastových aplikacích.
Naposledy Rakušanův předchůdce na vnitru Jan Hamáček z ČSSD. V roce 2019 navrhoval zrušení osmi stovek zbytečných zákonů. A také v jeho návrhu se našly líbivé „špeky“. Například zákon o ustanovení výpomocných sluhů z roku 1919 nebo nařízení vlády o ukončení omezení placení v hotovosti z roku 1993.
Rok předtím zase ODS z opozice slibovala „velký právní úklid“, jenž měl začít zrušením 63 norem. Posvítit si chtěla třeba na zákon o přebytcích sirotčích pokladen z roku 1919 nebo o „zákazu bombardovati cenné papíry“ z téhož roku.
A samozřejmě tu máme současnou vládu, která si do programu vetkla „za každou novou povinnost zrušit dvě stávající“.
Velký úklid. Dohledali jsme přes 6700 zbytečných či nesmyslných zákonů a vyhlášek, které akorát zaplevelují náš právní řád. Navrhujeme je všechny zrušit. Platná legislativa musí být přehledná a jednoduchá, aby se v ní občané snadno orientovali.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) July 25, 2022
Ještě jednou – obecně nic proti tomu. Jen je to z větší části technikálie, kterou měli dávno vyřešit legislativci. Protože ať se politici sebevíc zaklínají přehledností právního systému pro občana, toho se takové škrtání v praxi moc nedotkne. Ostatně samo ministerstvo přiznává, že zákony „na odstřel“ už nemají žádné právní účinky. A řekněte, kolikrát vám cestu českým právním systémem zkomplikovali výpomocní sluhové nebo sirotčí pokladny?
To už je mi sympatičtější plán pirátského ministra pro legislativu Michala Šalomouna. Ten navrhuje nesnažit se z naší právní džungle vysekat úhlednou anglickou zahradu. Ale zaměřit se třeba jen na práva a povinnosti malých a středních podnikatelů – a ty co nejvíc proškrtat, zjednodušit a zpřehlednit.
Možná by to právnímu řádu prospělo víc. I za cenu toho, že v něm zůstanou pravidla sexuálního života učitelek.