Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Sucho a nedostatek vody jako v létě ve španělské Barceloně, takový problém by mohl začít trápit i Prahu. Za dvacet až třicet let totiž hrozí, že bude málo vody v řekách, které jsou pro zásobování pitnou vodou v Česku klíčové. A připravit bychom se na to měli už teď. Jinak dopadneme jako Španělé, říká v Agendě SZ Byznys šéf Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.
Loni zasáhla Španělsko rekordní sucha a úřady vyhlásily stav nouze. Úřady v Barceloně vypnuly fontány i sprchy na plážích. Omezily zavlažování parků i zahrad, lidem zakázaly napouštět si bazény a mytí aut. Obyvatelé Barcelony a dvou set okolních obcí mohli denně spotřebovat maximálně 200 litrů vody, což je spotřeba na desetiminutovou sprchu.
„Nejnovější klimatické modely ukazují, že pokud se teploty budou vyvíjet podle aktuálních modelů a všechno tomu zatím nasvědčuje, tak by kolem roku 2050 mohlo docházet k tomu, že by v určitých obdobích roku mohl být odběr nějakým způsobem redukován. Modely ukazují, že na odběrech, které se provádí přímo z říčních toků, budou největší problémy, protože v letních měsících, budou tyto říční toky málo vydatné,“ popisuje budoucí hrozbu Petr Mrkos a odkazuje přitom na klimatický model Českého hydrometeorologického ústavu a Ústavu fyziky atmosféry.
Dražší a náročnější úprava vody
Navíc, tím, jak se voda bude ohřívat, tak v ní bude také daleko více organické hmoty a bude tak významně náročnější i na úpravu. „Roky 2050–2060 jsou sice poměrně vzdálená doba, ale i Barcelona měla hodně času, aby se na tu situaci mohla připravit a zanedbali to. Tam se ta debata nevedla, i když měli k dispozici technologie na odsolování mořské vody. My dnes ale máme čas tu debatu vést. A klimatologové upozorňují, že ten problém s velkou pravděpodobnostní nastane, takže je třeba si začít říkat, co s tím budeme dělat“ dodává Mrkos.
Podle něj je nutné připravit odběratelský systém – tedy osadit domácnosti chytrými vodoměry, které budou online měřit spotřebu, což umožní zohlednit nedostatek vody v ceně. „Může to vypadat třeba tak, že každý bude mít přidělené nějaké množství pro denní spotřebu, dejme tomu 100 l, které jsou komfortní. Ti, kdo si budou napouštět bazény nebo využívat vodu pro mytí aut, si budou muset holt připlatit, aby se zohlednilo to, že voda může být v určitý okamžik nedostatkovým zbožím,“ vysvětluje Mrkos.
Další klíčová věc je podle něj připravit akumulaci vody. „Jak je vidět, z říčních toků voda odebírat nepůjde, takže je potřeba se bavit o tom, jak posilovat kapacity na vodních nádržích. Ten problém se nemůže řešit až v okamžiku, kdy přijde. Ve vodohospodářství jsou horizonty dlouhé,“ dodává.
Energie z vody i bioplynu
Zatím je ale vody dostatek a díky kompletní změně vodohospodářství se například při splachování pitnou vodou ani nemluví o plýtvání. „Vodárenství hlavně v oblasti čištění odpadních vod prochází obrovskou proměnou. 20 let zpátky čistírna odpadních vod byla zařízení, kde jsme se snažili vyčistit vodu, zbavit se jí co nejrychleji a vypustit ji do nějakého vodního toku. Dneska se snažíme naopak využít všechny zdroje, které ta odpadní voda v sobě má,“ říká Mrkos. Podle něj tak Praha vodu vrací do Vltavy ve vysoké kvalitě.
„A to, co z té vody použijeme, veškerou energii a živiny, se snažíme využít. Pro představu, na ústřední čistírně se z bioplynu každý rok vyrobí 37 000 MWh elektrické energie.
Za vodu letos Pražané zaplatí 151 korun za metr krychlový. „Pro rok 2025 jsme zvedli cenu vodného a stočného o 4,4 procenta. „Máme dlouhodobou strategii, v rámci které chceme zvyšovat cenu o dvě procenta nad inflaci. Inflaci používáme na pokrytí provozních nákladů a všechno nad inflaci dáváme do obnovy vodohospodářského majetku,“ vysvětluje Mrkos.
Největší investice jsou aktuálně spojené s ústřední čistírnou a další jdou do obnovy majetku.
15 korun za vodu denně
Přestože cena v Praze je téměř dvojnásobná proti nejlevnějším regionům, jako je například Humpolec, podle Mrkose nejde o vysokou cenu.
„Důležitější než cena samotná, je pro nás podíl vodného a stočného ve spotřebním koši. Hlídáme, abychom v Praze nepřekročili 1,3 %. Sociálně únosná cena vodného a stočného jsou dvě procenta z čistých příjmů domácností. To v Praze vychází na nějakých 243 Kč. Takže my jsme hluboko pod tou sociální únosností,“ dodává Mrkos s tím, že cena v Praze vychází v přepočtu na 15 korun za den.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.