Hlavní obsah

Jejich čerpadla snižují českou závislost na Rusku. Nestíhají ani vyrábět

Prodeje tepelných čerpadel by letos měly dosáhnout na 45 tisíc kusů. O polovinu víc než loni, zájemce to přesto neuspokojí. Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy

Společnost Daikin oznámila v Česku obří investici – v následujících letech bude v Brně investovat zhruba miliardu a čtvrt do výroby tepelných čerpadel. Těch se letos v Česku prodá 45 tisíc, zájem je však daleko vyšší.

Článek

Rozhovor si můžete poslechnout i v audioverzi.

Daikin v Brně pětinásobně rozšíří výrobu tepelných čerpadel. Investuje do toho přes miliardu korun.

„V Brně už v tuto chvíli továrnu máme, za tyto peníze pořídíme novou halu velkou zhruba 20 tisíc metrů čtverečných,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys Vladimír Steiner, ředitel Daikin ČR s tím, že v závodě najde práci dalších 500 lidí.

Důvod je jediný – poptávka po tepelných čerpadlech extrémně roste a čekací doby na ně už dosáhly jednoho roku.

„Poptávka daleko převyšuje možnosti v rámci trhu,“ říká Steiner s tím, že zatímco před rokem 2009 se v Česku prodávaly zhruba čtyři tisíce kusů tepelných čerpadel, loni už to bylo 30 tisíc čerpadel a letos je podle něj poptávka ještě o 50 procent vyšší a podle odhadů jich bude namontováno zhruba 45 tisíc. Pokud se trend udrží, sníží se tím kromě jiného také závislost na dovozu energií z Ruska.

Roční čekání. Kapacity nestačí

„Toto číslo však pochopitelně pouze reflektuje současné možnosti výroby. V tuto chvíli jsou tepelná čerpadla nedostatkovým zbožím,“ dodává Steiner s tím, že úměrně vysokému zájmu a nedostatečným kapacitám roste i čekací doba – od šesti měsíců do jednoho roku. „To je pochopitelně pro některé lidi velmi dlouhá doba, obzvlášť pro ty, kteří staví a potřebují čerpadlo hned,“ dodává Steiner. Zároveň se navýšila i cena. Za uplynulé dva roky v rozmezí 10 až 20 procent.

Počty prodaných tepelných čerpadel vzduch/voda

RokPočet kusů
2005666
20104199
20157304
202022615
2022*45000
* jde o odhad

Zdroj: MPO

Daikin přitom nevyrábí jen v Česku. Investice teď směřují i do dalších zemí. Například v Polsku roste úplně nová továrna za 300 milionů eur.

„Máme 12 továren v rámci Evropy a každá se zaměřuje na něco jiného. Zásadní je, že se v dnešní geopolitické situaci snažíme mít výrobu rozvrstvenou,“ dodává Steiner s tím, že celkové investice firmy ve všech zemích přesáhnou 1,2 miliardy eur, za což by se měly současné kapacity veškeré výroby zhruba zečtyřnásobit.

„Daikinu se v roce 2019 podařilo stát se největším výrobcem tepelných čerpadel. Je sice hezké, že jste ten největší na trhu, ale zároveň na sebe berete ten závazek skutečně tu poptávku uspokojit,“ dodává Steiner s tím, že do rozšíření výroby teď investuje i konkurence. „Spolu s našimi konkurenty se již bavíme o balíku cirka pěti miliard eur do rozšíření výrobních kapacit,“ dodává.

Jen v Česku přitom investice do rozšíření výroby tepelných čerpadel oznámily například Master Therm či DZ Dražice.

Toho, že by se kvůli drahým energiím výroba v Česku nevyplatila, se Daikin nebojí. „V České republice máme obrovskou tradici. Nevychází to určitě dráž, jsou to věci, které jsou velmi dobře zkalkulované,“ dodává Steiner s tím, že pokud se srovná cena pracovní síly, cena pozemků, stavebních prací i energií, je Česko stále velice zajímavé místo pro takovéto investice.

Doporučované