Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Antibiotika jako nová položka ve státních rezervách. Stát si objedná rezervaci hned 15 druhů z devíti různých skupin, přičemž zakázka na první léky (Fenoxymethylpenicilin, antibiotikum k léčbě infekčních onemocnění, které se komerčně prodává třeba jako Ospen), by měla být vypsána do konce příštího týdne.
„Co se týče léků, je to pro nás úplně nová komodita. Léky budeme přidávat formou rezervace, což je pro nás také nový systém. Bude to naše první rezervační smlouva,“ vysvětluje v Agendě SZ Byznys předseda Správy státních hmotných rezerv ČR Pavel Švagr.
Důvodem k tomu, aby do rezerv přibyla nová položka, je situace z loňského roku, kdy nebylo v Česku možné sehnat část antibiotik. „Požadavek na rezervaci léků vyšel od Ministerstva zdravotnictví. Je to další možnost, jak zlepšit stabilitu zásobování klíčovými léky v Česku,“ popisuje Švagr.
V Česku je rezervační systém novinkou, ve světě se běžně používá. „Vypsali jsme dynamický nákupní systém a aktuálně v něm máme tři největší distributory. Jakmile uzavřeme první zakázku, budeme postupně vypisovat další. Musíme vzít v úvahu také to, abychom nenarušili trh, který je průběžně zásobován. Položky tak budeme nejenom postupně vypisovat, ale také postupně naskladňovat. Předpokládáme, že pro každou smlouvu pro nás distributor naskladní a vytvoří rezervaci v období 18 měsíců “ dodává Švagr.
Ve finále by měl mít stát rezervováno kolem 1,5 milionu balení. Pořizovací cena léků je zhruba 300 milionů korun, rezervace počítá s měsíčním nákladem 7 milionů. Díky rezervačnímu systému stát ale podle Švagra ušetří.
„Kdybychom měli léky kupovat, zaplatíme nejenom pořizovací cenu, ale pak musíme ještě někde léky skladovat a hledat někoho, s jehož pomocí budeme léky obměňovat, protože je tam expirace. Rezervační systém znamená, že neinvestujeme do kupní ceny, lék si zarezervujeme, vidíme na něj a on fyzicky zvyšuje množství léků v České republice,“ říká Švagr.
Další novinka: živé stádo
Celkově jsou ve státních rezervách stovky položek. „Z hlediska finančního objemu dělají největší část ropa a ropné produkty, ale jsou tam například i mostní provizoria, lávky, vysoušeče, různé protipovodňové věci, kontejnery. Další část jsou potraviny a další položky, abychom byli připraveni na potenciální krizové stavy,“ říká Švagr. Formou rezervací by měl stát do zásob pořídit i živé stádo. „Rád bych během prvního kvartálu vypsal pilotní projekt.“
A zatímco v minulosti se uvažovalo o tom, že by stát některé komodity ze svých zásob prodal, zejména kovy, teď se uvažuje spíš o tom, že další kovy do zásob přibudou. „Co se týká kovů, tady se pohled Evropské unie změnil a naopak je tlak na členské státy, aby strategické kovy pořizovaly,“ dodává Švagr. Do zásob by pak ještě letos mělo přibýt malé kontejnerové město. Nově musí navíc plán na pořizování zásob do rezerv na roky 2026 a 2027 schválit vláda.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.