Článek
Rozhovor si můžete poslechnout i v audioverzi.
Výstavba v Česku výrazně zpomalila a stavby, které nejsou nevyhnutelné, investoři raději odkládají. Tuzemské stavebnictví ale letos podrží zejména rekonstrukce. Jejich hodnota sice také klesá, ale mnohem méně než velké projekty.
„Jestliže u novostaveb je očekávaný pokles někde okolo dvaceti procent, u rekonstrukcí počítáme s hodnotou 5 až 7 procent,“ vyčíslil poměr Kamil Jeřábek, generální ředitel společnosti Wienerberger, jednoho z nejvýznamnějších výrobců stavebních materiálů v Česku.
„Jako velký výrobce vycházíme z našich zakázek, ale nejen z nich. Je to i z kalkulací spotřeb materiálů, které nám poskytují výhled dopředu. A právě výhled na kalkulace u střešní krytiny, kde se bavíme hlavně o rekonstrukcích, tak tam je výhled takto pozitivnější,“ uvedl šéf největšího výrobce tohoto materiálu v zemi.
Kamil Jeřábek
- Vystudoval obor Materiálové inženýrství na stavební fakultě ČVUT.
- Kariéru ve stavebnictví zahájil ve firmě Ecoop. Působil také ve společnostech Dörken a Tondach.
- V roce 2021 se stal jednatelem a generálním ředitelem společnosti Wienerberger CZ. Působí také jako člen představenstva Cihlářského svazu Čech a Moravy.
Typický investor? Střední třída
U bytových budov počet vydaných stavebních povolení na rekonstrukce poslední tři roky stabilně rostl. Například v roce 2022 úřady vydaly téměř 32 tisíc stavebních povolení na bytové prostory a z toho 46 procent tvořily rekonstrukce.
Ve chvíli, kdy je trh hypoték kvůli vysokým úrokům výrazně zabrzděný, se tak typickým investorem stává střední třída s úsporami. Náklady na rekonstrukci se totiž obvykle pohybují v řádu statisíců.
Jinými slovy, když lidé nemají na splácení drahé hypotéky, ale nějaké úspory přesto mají, tak je investují na mnohem levnější vylepšení či opravu stávajícího bydlení.
„V okamžiku, kdy máte naspořené nějaké prostředky a víte, že vám ten dům, stavba, střecha, neslouží tak, jak by měly, nebo se dají vylepšit, zvažujete, jestli ty peníze necháte spolknout inflaci nebo je investujete, říká Kamil Jeřábek.
Cihlářský průmysl v ČR
Tradiční středoevropské výrobní odvětví.
Největším výrobcem pálených cihel a střešních tašek je společnost Wienerberger CZ, která patří do nadnárodní skupiny Wienerberger Group.
Dalšími významnými hráči na trhu jsou nyní společnosti Heluz a Cihelna Štěrboholy.
Zdroj: Cihlářský svaz Čech a Moravy
Podstatně horší vyhlídky však vidí analýza Wienerbergeru u rekonstrukcí nebytových prostor. Pokles vyčíslila na -8,2 % oproti loňskému roku.
„Firmy v okamžiku, kdy jsou pod tlakem vzrůstajících nákladů, zvažují, zda rekonstrukce odstartují nebo ne. Mohou odkládat rekonstrukce, které nejsou úplně nutné. Z našich dat lze číst, že objem rekonstrukcí u nebytových prostor klesá více než u těch rekonstrukcí bytových prostor,“ zaznělo také v Agendě Seznam Zpráv.
Celý rozhovor s Kamilem Jeřábkem najdete ve videu nahoře nebo v oblíbené podcastové aplikaci.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.