Článek
Osmiměsíční válka rozpoutaná Ruskem na Ukrajině vyhnala podle Organizace spojených národů z domovů už 14 milionů lidí. A pokračující útoky ruských sil vzbuzují další obavy, že během zimy se počet lidí, kteří utíkají ze svých domovů, ještě zvýší. Ve světle podobných zpráv ožívá debata o tom, kdo a kdy bude za válečné škody, nebo dokonce válečné zločiny pohnán k zodpovědnosti. Jak daleko snaha o dopadení pachatelů zatím došla? O tom mluvíme s odbornicí na mezinárodní právo Veronikou Bílkovou.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- K jakým mezinárodním zločinům podle pozorovatelů dochází ve válce na Ukrajině?
- Měl by se zřídit mezinárodní tribunál, který by se zabýval událostmi na Ukrajině, jak navrhuje i český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti)?
- Je reálná představa, že k zodpovědnosti za zločiny na Ukrajině budou pohnáni i nejvyšší ruští představitelé?
Současně s válkou na Ukrajině probíhá i vyšetřování zločinů, kterých se během konfliktu dopouští zejména ruská vojska a v menší míře i ukrajinští vojáci. Na konci září třeba šéf týmu Organizace spojených národů Erik Møse řekl, že docházelo k mučení, znásilňování a protizákonnému zadržování mužů, žen i dětí.
Situaci v zemi kontrolují ale i další organizace a občanské skupiny. Pod záštitou OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) se na Ukrajinu například vydala i profesorka mezinárodního práva na právnické fakultě Univerzity Karlovy a vedoucí centra mezinárodního práva na Ústavu mezinárodních vztahů Veronika Bílková.
„Vyšetřování je zatím ve velmi počáteční fázi,“ říká s tím, že k zajištění spravedlnosti dojde, až konflikt skončí.
Genocida? „Je to v diskuzi“
Zprávy zmíněných organizací podle Bílkové nicméně neidentifikují konkrétní pachatele nebo oběti. Jde o konstatování toho, že během konfliktu ke zločinům dochází. Potrestání lidí bude na národních soudech a orgánech nebo Mezinárodním trestním soudě.
Pozorovatelé prozatím došli k závěru, že na Ukrajině dochází nejméně ke třem ze čtyř zločinů, které mezinárodní právo zná. Jde o zločin agrese, tedy vyvolání války, dále zločiny proti lidskosti a válečné zločiny. „U toho čtvrtého – to je genocida – je to v diskusi. Jsou určité indicie, že i o ni by se mohlo jednat,“ říká expertka.
Zástupci Ukrajiny i proto stále hlasitěji volají po zřízení speciálního mezinárodního tribunálu, který by zločiny vyšetřoval. A přidávají se k nim i některé české politické špičky jako ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).
Podobné v 90. letech vznikaly kvůli zločinům ve Rwandě a Jugoslávii, dnes je ale podle Bílkové situace jiná. „Tyto zločiny i ve vztahu k Ukrajině stíhá stálý Mezinárodní trestní soud, není potřeba zřizovat novou instituci,“ říká.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jaké jsou klady a zápory toho, že na Ukrajině s mapováním zločinů pomáhají i občanské skupiny, nebo jestli je podle expertky reálné, aby soudy potrestaly i ruské představitele zodpovědné za mezinárodní zločiny. Poslechněte si v audiu na začátku článku.
Editor a koeditor: Barbora Sochorová, Dominika Kubištová
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: ČT24, ČRo Radiožurnál
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu nebo Threads.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.