Hlavní obsah

Miliony zhlédnutí. Maďaři hltají film o zázračném zbohatnutí Orbánových

Foto: Facebook / Orbán Viktor

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Článek

Maďarští investigativní novináři nasvítili okolnosti zrodu ekonomického impéria lidí kolem premiéra Viktora Orbána. Dokumentární snímek Dynastie například ukazuje, jak se Orbánův zeť stal jedním z nejbohatších Maďarů - a jak mu k tomu pomohla až zázračná úspěšnost získávat veřejné zakázky. Přinášíme rozhovor s jedním z autorů filmu.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Jak se lidé kolem dlouholetého maďarského premiéra Viktora Orbána stali jedněmi z nejmajetnějších osob v zemi.
  • Že předseda vlády podle novináře Andráse Pethöho k jejich zbohatnutí vytvořil více než příhodné podmínky.
  • Proč se po letech apatie vůči podezřením z nepotismu a klientelismu začíná maďarská společnost více probouzet.

Už skoro 15 let neznají Maďaři jiného premiéra než Viktora Orbána. Jednašedesátiletý vystudovaný právník si postupně vydobyl pozici hegemona maďarské politiky, který svou zemi otevřeně posouvá směrem k „neliberálnímu“ modelu demokracie. Čelí za to kritice části domácí občanské společnosti; výzvy k postihu Maďarska kvůli nerespektování společných hodnot pravidelně znějí i v rámci Evropské unie.

A poté je tu ještě jeden rozměr Orbánovy dlouhé vlády - způsob, jakým ovládl instituce maďarského státu. Nový dokumentární snímek natočený investigativními novináři ukazuje, jak z tohoto prostředí těží blízcí lidé Viktora Orbána. Někteří se během jeho působení v úřadu premiéra zařadili mezi nejbohatší lidi v Maďarsku.

„Základní vzorec je (u každého) stejný. Můžeme ho pozorovat u Orbánovy rodiny i dalších lidí z jeho okolí, kteří v posledních deseti až patnácti letech extrémně zbohatli díky státním zakázkám,“ říká spoluautor dokumentu Dynastie (A dinasztia) András Pethö. V rozhovoru pro podcast 5:59 vysvětluje, že spolu se svými kolegy z investigativního centra Direkt36 natočili snímek, který mapuje dlouhou historii podnikání rodiny Viktora Orbána a „propletení těchto aktivit se stranickými financemi a s financováním maďarské vlády“.

Novináři tak například líčí okolnosti vzniku podnikatelského impéria, které vytvořili Orbánova nejstarší dcera Ráhel a její manžel István Tiborcz. Patří do něj luxusní hotely v Budapešti i nemovitosti na venkově. Maďarské vydání časopisu Forbes odhadlo Tiborczovo jmění na v přepočtu více než devět miliard korun, což Orbánova zetě zařadilo na 15. místo v žebříčku nejbohatších Maďarů.

„Ať dělali (Tiborcz se ženou) jakýkoliv byznys, na každém kroku dostali nějakou podporu nebo pomoc od vlády nebo státních subjektů,“ podotýká András Pethö s tím, že příkladem může být hned Tiborczův první podnikatelský projekt. Firma Elios Innovative Zrt se zabývala modernizací systémů pouličního osvětlení a to v rámci zakázek financovaných do značné míry ze státních i evropských peněz.

Foto: Archiv Andráse Pethöho / Direkt36

Maďarský novinář András Pethö řídí investigativní server Direkt36.

Podle maďarského novináře však byly tendry Tiborczově společnosti „šité na míru“. „Byly napsány tak, že žádná jiná společnost zakázky získat nemohla,“ uvádí Pethö s tím, že na nesrovnalosti v zakázkách pro Elios v minulosti upozornil i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Redakce Direkt36 pak dokonce popsala, že se Elios dozvídal o podrobných kritériích výběrových řízení dříve, než byla vůbec zveřejněna, nebo dokonce než vznikl projekt na konkrétní modernizaci osvětlení.

Kdo těží z Orbánova systému

Nejde ale „jen“ o zbohatnutí rodinných příslušníků Viktora Orbána. Zmíněnému žebříčku časopisu Forbes s velkým náskokem vládne podnikatel Lörinc Mészáros. Investigativec Pethö přitom upozorňuje, že Mészáros svůj majetek získal převážně v posledních deseti letech. Hlavní roli tu prý opět sehrály lukrativní státní zakázky, které se jeho firmám podařilo získat.

Důkazy, že by se na rozhodnutích ve prospěch Mészárosových společností podílel přímo premiér, maďarští novináři nemají. Zároveň ale podle Andráse Pethöho platí, že je to Orbán, kdo zemi už bezmála 15 let řídí a „kdo vytvořil podmínky, ve kterých se takové věci mohou dít“.

A je to také sám předseda vlády, kdo dlouhodobě mluví o tom, že chce, aby v některých odvětvích dominovaly maďarské firmy. „Samozřejmě nikdy neřekne ‚Chci, aby to byly společnosti mého zetě‘ nebo ‚Chci, aby je vlastnil můj přítel z dětství Lörinc Mészáros‘. Ale právě to se děje. Ukazuje se, že odvětví, která by podle něj měli ovládat maďarští hráči, vlastní lidé, kteří jsou mu opravdu blízcí,“ poukazuje Pethö.

Konec apatie v Maďarsku?

Dokument Dynastie od svého únorového uvedení na videoplatformě YouTube - kde je dostupný i s českými titulky - získal značnou pozornost a zaznamenal více než tři a půl milionu zhlédnutí.

Jeho spolutvůrce Pethö teď v rozhovoru pro 5:59 vysvětluje, že ohledně toho, jak zbohatli lidé z okolí Viktora Orbána, divákům nepředkládají naprosto nový příběh: „Ale řekl bych, že dosud nikdo ho neodvyprávěl v jeho úplnosti. (…) A my jsme teď mohli ten příběh odvyprávět v jeho celé délce s těmi opakujícími se vzorci, tak jak se to děje už tři dekády.“

Novináři během natáčení oslovili s žádostí o vyjádření dotčené osoby, odpovědi na kameru však nezískali. Až později obdrželi písemnou formou některá popírající sdělení. Samotný premiér Orbán pak dlouhodobě odmítá, že by měl s podnikáním zmíněných společností cokoliv společného a že by do rozhodnutí, která se jich týkala, jakkoliv zasahoval.

Foto: BDPST Group

Podnikatel István Tiborcz je zetěm maďarského premiéra Viktora Orbána.

Přesto se jedné rázné reakce novináři dočkali. „Jak se blížilo datum, kdy jsme plánovali náš film uvést na veřejnost a vláda se o tom dozvěděla, spustili proti nám propagandistickou kampaň založenou na naprostých lžích. Tvrdili například, že film vznikl jako součást operace ukrajinské rozvědky, což nemá s realitou vůbec nic společného,“ popisuje András Pethö.

Snaha o očernění podle novináře popularitě snímku paradoxně spíše prospěla a upoutala na něj pozornost. Velký zájem o bezmála hodinový dokument však přičítá i tomu, že v maďarské společnosti prý po letech apatie sílí o podobné příběhy zájem. Zřejmě i proto, že Orbánova strana Fidesz je po delší době postavena před vážnější politickou výzvu. V několika nedávných průzkumech ji dokonce předstihla hlavní opoziční formace TISZA bývalého premiérova spolupracovníka Pétera Magyara.

„Po mnoha letech čelí Viktor Orbán skutečné opozici. A problémů, na které průměrný Maďar ve svém životě naráží, je najednou také mnohem víc. Máme vysokou inflaci a lidé si zkrátka víc uvědomují, že někteří lidé těží ze své blízkosti vládě a vedou si nerušeně své zhýčkané životy, zatímco zbytek společnosti se protlouká, jak se dá. A to, myslím si, je jeden z důvodů, proč ten film u tolika lidí tak zarezonoval,“ říká maďarský investigativní novinář.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, jakými dalšími způsoby maďarský stát podle novináře Pethöho šel naproti zájmům premiérova zetě Istvána Tiborcze. A co skrytá kamera odhalila v Tiborczově luxusním soukromém klubu v Budapešti? Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.

Editor a koeditor: Barbora Sochorová, Matěj Válek

Sound design: David Kaiser

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: Direkt36 - A dinasztia (YouTube - @direkt36)

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Doporučované