Článek
V Evropě sílí snaha o omezení dopadů energetické krize. A s vlastními kroky, jak zmírnit dopady zdražování, přichází po Evropské komisi i česká vláda. Tento týden rozhodla o zastropování cen elektřiny a plynu. Od kdy změnu pocítíme? Kdo všechno bude mít na státní podporu nárok?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Kolik korun ušetří domácnostem zastropování energií, které v tomto týdnu představila česká vláda.
- Jaké konkrétní kroky mohou lidé udělat, aby přes podzim a zimu ušetřili i tisíce korun.
- Kde chce peníze na opatření kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) sehnat.
Evropská komise navrhuje omezit příjmy energetických firem, které vyrábějí elektřinu z jiných zdrojů než z plynu a mají kvůli nárůstu cen nebývalé zisky. Miliardy eur takto získané by měly pomoci unijním zemím podpořit spotřebitele ohrožené drahými energiemi.
A s plánem přišla i česká vláda, která schválila zastropování cen elektřiny a plynu. Podle redaktorky Sofie Krýžové z ekonomické redakce Seznam Zpráv jde o „důležitý krok“, na který čekaly menší firmy a domácnosti.
„Lidé dosud museli spoléhat na úsporný tarif, který ale některým příliš nepomůže, protože by na něm paradoxně vydělali nejvíce ti, kteří mají cenu energií zastropovanou na nižší částce z minulých let,“ vysvětluje.
Vláda u elektřiny stanovila cenový strop na zhruba šesti tisících za megawatthodinu, u plynu na zhruba třech tisících.
Třeba podle dodavatele energií Centropol by se tak u modelové čtyřčlenné domácnosti, která si elektřinou svítí, vaří na ní a používá běžné spotřebiče, měla zastropovaná cena elektřiny na přelomu roku dostat na 8 796 Kč. „Jinak by od ledna platila přes 13 tisíc korun,“ dodává redaktorka.
„Není tam strop na spotřebu“
Krýžová ale upozorňuje, že tento krok nemotivuje k úspoře energií. „Není tam žádný strop na spotřebu, jako to mají třeba v Rakousku, kde ceny energií zastropovali už několik měsíců před námi,“ popisuje.
Kromě zastropování cen stát od října odpustil poplatky za obnovitelné zdroje a už v srpnu zavedl již zmíněný úsporný tarif. Jeho pravidla by se ale měla od ledna měnit.
„Stát by měl tu pomoc vyplácet adresněji a měla by cílit na zranitelné zákazníky. Zatím se ale neví, kdo ten zranitelný zákazník bude ani kolik nakonec dostane,“ říká Krýžová.
A jak si lidé mohou během podzimu pomoct sami? Podle redaktorky se vyplatí například investovat do zateplení střechy či stropů nebo třeba vyměnit spotřebiče za úspornější.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jakou podporu připravila vláda pro velké podniky a zda jim pomůže, nebo od kdy by domácnosti měly zastropování cen pocítit. Poslechněte si v audiu na začátku článku.
Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: Televize Seznam, Český rozhlas Plus, ČT24, TV Nova, Vláda ČR
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.