Článek
Na poměry českého byznysu nevídaná zahraniční expanze. Tak se dají označit aktivity miliardáře Daniela Křetínského. Vedle britské pošty nebo francouzských supermarketů chce ale plně ovládnout třeba i nákupní síť Makro. Jak Křetínský dokráčel až do pozice ve světě zřejmě nejznámějšího českého podnikatele?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Jak významné jsou investice Daniela Křetínského za českými hranicemi.
- Proč má miliardář našlápnuto k ovládnutí žebříčku nejbohatších Čechů.
- Že vzestupu Křetínského tuzemským byznysem pomohlo i spojenectví s polostátní firmou ČEZ.
Finišuje s nákupem britské pošty, dostal se do užšího okruhu zájemců o německého energetického giganta Uniper a nejnověji hodlá kompletně získat vlastníka sítě prodejen Makro. O českém miliardáři Danielu Křetínském je v posledních týdnech zkrátka slyšet.
Zahraniční rozmach jedné z nejvlivnějších postav tuzemského byznysu už ale sílí déle. Mezi loňské největší transakce s českým podpisem se tak Křetínský zařadil i svým vstupem do ocelářského kolosu ThyssenKrupp. A v neposlední řadě v minulém roce spolu s dalšími společníky a miliardářem Patrikem Tkáčem dokončili akvizici kdysi největší francouzské obchodní sítě Casino.
„V několika zemích najednou teď Křetínský spouští akce, kvůli kterým o něm znějí slova jako ‚nenasytný‘ nebo že je ‚při chuti‘. A opravdu to tak vypadá,“ říká reportér byznysové redakce Seznam Zpráv Jiří Nádoba. V rozhovoru, který tvoří první část minisérie podcastu 5:59 o domácí i zahraniční stopě Daniela Křetínského, novinář upozorňuje, že se devětačtyřicetiletý podnikatel v horizontu několika let může pevně usadit v čele žebříčku nejbohatších Čechů.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_QK_2/0aGNF/turek-jiri-nadoba.jpeg?fl=cro,0,533,2000,1333%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Reportér SZ Byznys Jiří Nádoba.
Prvenství zatím podle pořadí magazínu Forbes patří dědičce skupiny PPF Renátě Kellnerové s odhadovaným majetkem necelých 390 miliard korun. Jenže zatímco PPF teď podle Nádoby „víceméně stagnuje“, Křetínský - se jměním o zhruba sto miliard menším - vsadil na jinou strategii a „rozjíždí se“ po světě. „Pokud to takto bude pokračovat, jednoho dne PPF dožene,“ podotýká reportér.
Vzestup „troufalého“ právníka z Brna
Na konci ledna také Křetínský přesunul své podnikání pod novou značku. Aktivity, které v tuzemsku sahají od médií až po maloobchod, seskupil pod společnost EP Group, jež je podle samotné firmy z pohledu konsolidovaných tržeb tou vůbec největší se sídlem v Česku. Prostřednictvím EP Group bude Křetínský držet i 56 procent ve stěžejní společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH), ve které zbylé podíly připadají na jeho dlouholetého obchodního partnera Tkáče a skupinu J&T.
Právě v investiční skupině J&T se před lety Křetínský uchytil, vysloužil si důvěru a v roce 2003 se stal i partnerem. Když poté J&T spolu s PPF o několik let později vytvořily Energetický a průmyslový holding, právník původem z Brna v něm získal podíl, šéfovské křeslo a nakonec i vlastnickou majoritu.
Podle reportéra Nádoby bylo pro Křetínského kariéru proto klíčové období krátce po roce 2000: „Povedlo se mu přesvědčit lidi s velkými penězi, aby ho jako spoluvlastníka pustili do firmy, která se poté začala rozrůstat do dnešní podoby.“
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_QJ_u/7hI2g.jpeg?fl=cro,0,0,2000,1333%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Daniel Křetínský na konferenci ve Forum Karlín
Vzestup EPH měl ale ještě jednu podstatnou přísadu: Byznysový novinář Seznam Zpráv upozorňuje, že holding vyrostl i díky intenzivní spolupráci se skupinou ČEZ. Zpětně přitom podle Nádoby některé obchody a akvizice - třeba společný nákup německé hnědouhelné společnosti Mibrag v roce 2009 - nedávaly ze strany polostátního energetického obra příliš smysl nebo byly značně výhodnější pro EPH.
Zřejmě jen těžko by se přitom dobré vztahy se společností ČEZ obešly bez náklonnosti některých politiků. Jiří Nádoba v této souvislosti zmiňuje, že Křetínský má i dnes blízko k někdejšímu premiérovi Mirku Topolánkovi (dříve ODS). Dobré vztahy se státem pak i v současnosti potřebuje EPH udržovat při svých aktivitách na Slovensku.
Při analyzování Křetínského cesty ale zároveň podle reportéra platí to, že v podnikání „umí překvapit svou troufalostí“, což dokazuje i svou současnou - na české poměry nevídanou - zahraniční expanzí. A že si dokázal získat reputaci byznysmena, který „umí rychle počítat, hodně riskovat a přesvědčivě vystupovat“.
Nicméně vzhledem k zaměření velké části byznysu na těžbu uhlí a provoz elektráren či tepláren Křetínského podnikání stále budí rozporuplné reakce. „Jedni ho považují za investičního génia, jiní za fosilního barona, který vypouští velké množství CO2 a likviduje životní prostředí,“ říká Jiří Nádoba s tím, že manažeři Křetínského firem povětšinou zdůrazňují, že odklon od uhlí obecně neprobíhá tak rychle, jak si dříve kdekdo představoval, a že zkrátka taková je realita.
Finanční šéf jeho skupiny Pavel Horský zároveň v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy potvrdil, že opustit uhlí - s výjimkou svých německých aktivit - hodlají do roku 2030.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jak Daniel Křetínský nakládá se svou tuzemskou mediální stájí, nebo také co se dá z mála jeho veřejných vystoupení vyvozovat o pohledu druhého nejbohatšího Čecha na svět. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Barbora Sochorová, Matěj Válek
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: Český rozhlas Plus, ČT24, TV Nova, YouTube - Channel 4 News (@Channel4News), YT - DW Deutsch (@dwdeutsch), YT - ECONET's Nový PORG Investment Society (@npinvestmentsociety)
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.