Článek
Miliardář Pavel Tykač stále výrazněji vstupuje do veřejného prostoru. Nedávné oznámení, že bude finančně podporovat Institut Václava Klause, je pouze jedním z řady jeho kroků z poslední doby. Proč opouští dosavadní stín? A co Tykačovy aktivity a prohlášení napovídají o jeho politických ambicích? Rozebíráme s reportérem Václavem Dolejším.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Proč se zdá, že se miliardář Pavel Tykač rozhodl ve veřejném prostoru stále silněji prosazovat své zájmy.
- Co o Tykačově pohledu na svět a dalších ambicích ukazuje jeho dosavadní veřejné vystupování.
- Kde by podle reportéra SZ Václava Dolejšího zřejmě mohl podnikatel hledat své politické spojence.
Dlouhé roky se držel v ústraní, ve veřejném prostoru o sobě nedával příliš vědět. A to navzdory svému jinak výsadnímu postavení - vždyť miliardář Pavel Tykač patří k nejdůležitějším hráčům české energetiky. Jeho skupina Sev.en Energy je druhým největším výrobcem elektřiny v zemi, obsahuje také hnědouhelné doly, elektrárny Chvaletice a Počerady nebo teplárny.
I proto zaujala zpráva, že se Tykač nově rozhodl finančně podporovat Institut Václava Klause poté, co své mnohaleté sponzorství ukončila skupina PPF.
Jenže v případě Pavla Tykače nejde jen o příspěvky zmíněnému konzervativně orientovanému institutu. Jeho aktivity mimo „domovskou“ energetiku v posledních letech přibývají. Zřídil si web, kde prezentuje svůj pohled na svět, začal sponzorovat vysokou školu CEVRO, peníze posílá i Alianci pro rodinu nebo Konzervativním novinám, podporuje Letní školu Občanského institutu. A na konci loňského roku rovněž koupil fotbalovou Slavii Praha.
To vše nejen v části tuzemské politické scény vyvolalo otázku, jak číst „vystupování ze stínu“ aktuálně čtvrtého nejbohatšího člověka v Česku. A neplánuje snad také Tykač - třeba po vzoru šéfa hnutí ANO Andreje Babiše - přestup z byznysu do aktivní politiky?
„Spíš na to půjde tak, že se bude snažit ovlivňovat veřejné mínění či politiky z různých politických stran, aby prosadil své zájmy a představy,“ říká reportér Seznam Zpráv Václav Dolejší, jinak také spoluautor podcastu Vlevo dole.
Sám Tykač úmysl vstoupit do politiky popírá. A také zkoumání, kdy se Dolejší spolu s kolegou Jiřím Pšeničkou miliardářovým počínáním několik týdnů zabývali, prý ukázalo, že Tykač považuje založení nové politické strany a její následné vedení za příliš náročný a zatěžující úkol.„Došli jsme k závěru, že k tomu (založení strany) nedojde,“ říká teď reportér v rozhovoru pro podcast 5:59.
Ještě důležitější než zvolený způsob však povětšinou bývá zamýšlený cíl. A po analýze Tykačových aktivit, jeho veřejných prohlášení, ale také na základě rozhovorů s lidmi z podnikatelova okolí nabízí Dolejší vysvětlení. „Myslím, že primárním důvodem asi bude, že se (Tykač) snaží zastavit nebo alespoň zmírnit dopady Green Dealu na svůj byznys,“ podotýká novinář s odkazem na strategii přechodu Evropské unie a jejích členských států k takzvaným obnovitelným zdrojům energie.
Právě Green Deal spolu se zvyšováním cen emisních povolenek, tlakem na uzavírání hnědouhelných dolů nebo vypínáním uhelných elektráren totiž podle reportéra zasahuje do byznysu, z něhož pro Tykače plynou značné příjmy. V Evropě se teď nad tradiční, špinavou energetikou postupně smráká. A to nejen kvůli Green Dealu.
Tykač komentuje svět
Obrana dosavadních pořádků se v podání Pavla Tykače nemusí omezovat jen na sektor energetiky. Leccos o jeho pohledu na svět napovídají zmíněné webové stránky, kde se vyjádřil třeba i k válce, kterou vede Rusko proti Ukrajině, k protiruským sankcím nebo k celkovému vývoji Evropy.
„Řekl bych, že svět vidí Tykač hodně konzervativně: Vidí to tak, že se celá Evropa hroutí; má rád státy - třeba Vietnam - kde sice není úplně demokracie, ale je tam ‚leadership‘,“ nastiňuje Dolejší, co naznačují Tykačovy texty. Podle reportéra z nich vychází obraz světa, kde se počítá především konečný úspěch. „Někdo by možná řekl ‚starý dobrý kapitalismus‘, někdo jiný zase ‚starý špatný kapitalismus‘ tak trochu bez pravidel,“ podotýká reportér.
Tykačovo vidění světa
O „ukrajinské válce“ z globálního pohledu:
„Ukrajinská válka se z pohledu evropských politiků a médií zdá být konfliktem globálního významu… Zkuste ale otevřít téma rusko-ukrajinského konfliktu s někým v Indii, na Filipínách, v Austrálii, Nigérii, Saudské Arábii či Brazílii. Dozvíte se, že jde o lokální příhraniční konflikt, jakých bylo, je a bude ve světě mnoho. A lidi v Indii, na Filipínách, v Austrálii, Nigérii, Saudské Arábii či Brazílii to nezajímá.“
O protiruských sankcích:
„Jaký je primární důsledek evropských sankcí vůči Putinovu Rusku? Hroutí se ruské hospodářství a politická pozice Putina? Nikoli. Sankce ale evidentně přinesly ekonomické oslabení Evropy a posílení USA, Indie, Číny a dalších zemí, které buď s Ruskem nadále přímo obchodují, nebo mají potřebné suroviny z vlastních zdrojů a do EU je dodávají za výrazně vyšší ceny. V Americe i v Asii kroutí nechápavě hlavou, proč to Evropa dělá, ale jsou s tím spokojeni. Říkají, držte ty ruské sankce co nejdéle, nám to bezvadně vyhovuje.“
Novinář Seznam Zpráv nicméně vedle Green Dealu uvádí i druhý možný důvod stále častějších veřejných aktivit Pavla Tykače. Zmiňují ho ostatně také lidé, kteří se s podnikatelem potkávají. „U mnoha miliardářů vidíme, že když nejste ve veřejném mínění za úplně největšího sympaťáka (…), tak se zkrátka snažíte očistit a vstoupit do veřejného prostoru jako někdo úplně jiný,“ říká Dolejší a připomíná také filantropické aktivity Pavla Tykače a jeho ženy Ivany.
V podcastu 5:59 také uslyšíte, jak Pavel Tykač vybudoval své podnikatelské impérium, nebo s kým na české politické scéně by si zřejmě mohl rozumět. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Pavel Vondra, Matěj Válek
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: podcast Insider, iDNES.tv - Rozstřel, ČT24, YouTube - SK Slavia Praha (@TVSlavia)
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.