Článek
Dnes se oficiálně - historicky už podruhé - ujme moci Donald Trump. Americká společnost, stejně jako veřejnost v mnoha zemích světa, je v názorech na staronového prezidenta rozdělená. Jedni si s ním spojují všemožné obavy, druzí návrat starých dobrých časů. V podcastu 5:59 jsme se zeptali sedmi Američanek a Američanů, jak návrat Trumpa k moci vnímají oni.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Názory sedmi Američanek a Američanů na to, jak budou Spojené státy vypadat po nástupu Donalda Trumpa.
- Proč si důchodkyně a kubánská imigrantka z Floridy myslí, že „cokoli bude lepší než administrativa Joea Bidena“.
- A proč o Donaldu Trumpovi uvažuje investor z New Orleans jako o „největší hrozbě pro americkou demokracii a celý svět“.
Inženýr z Michiganu, důchodkyně a kubánská imigrantka z Floridy, investor v oblasti soukromého kapitálu a drobná podnikatelka z New Orleans, senior z Wisconsinu, šéfka Českého a slovenského národního muzea a knihovny v Iowě a americká novinářka žijící dlouhodobě v Česku. Sedm Američanek a Američanů, sedm názorů na to, co pro Spojené státy bude znamenat návrat Donalda Trumpa do čela země.
Republikán a podnikatel se po pondělní inauguraci už podruhé stane prezidentem země, jež platí za jednoho z nejdůležitějších hráčů na světovém geopolitickém hřišti. I proto některá jeho vyjádření, která pronesl v týdnech před nástupem do úřadu, vyvolala na mezinárodní scéně pozdvižení. Mluvil třeba o tom, že chce převzít kontrolu nad Panamským průplavem nebo nad Grónskem, které je poloautonomním územím Dánského království. Jindy zase zmiňoval urychlené uzavření hranic, jímž chce zamezit imigraci do Spojených států.
Názory Američanek a Američanů, které podcast 5:59 oslovil, na sliby Donalda Trumpa se liší. Někteří jako důchodkyně a kubánská imigrantka z Floridy Ildelisa Maseda tvrdí, že například uzavření hranic je potřeba, protože společně s migranty prý může do země „přijít i hodně špatného.“
Co očekávat od inaugurace Donalda Trumpa
Další se ale bojí, co následující dny, měsíce a roky přinesou. „Nemám od Donalda Trumpa, odsouzeného zločince, žádná pozitivní očekávání. Je těžké si představit, že by dokázal Spojeným státům nějak prospět,“ říká Marcus, senior z Wisconsinu.
V podcastu 5:59 jsme se mimo jiné sedmi Američanek a Američanů ptali na to, jak by popsali nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa nebo kam se dle nich Amerika po čtyřech letech jeho prezidentství posune. V článku pak přinášíme především jejich odpovědi na otázky: Co čekáte od nástupu Donalda Trumpa do úřadu? Jaká jsou vaše očekávaní, případně obavy?
Eli Feinstein, investor v oblasti soukromého kapitálu z New Orleans
„Co čekám od druhé administrativy Donalda Trumpa? Já myslím, že jeho primárním cílem bylo zvítězit, a toho už dosáhl. Neřekl bych, že ve svých úvahách tenhle horizont překročil. Takže v příštích čtyřech letech očekávám značnou nepředvídatelnost a volatilitu. Existuje slovo pro vládu těch nejméně kvalifikovaných - to slovo je kakistokracie. A my ji teď uvidíme v praxi. Navíc veškerou moc bude v rukou třímat Trump. A kdykoli se tohle stane, že moc a veškeré rozhodování se soustředí v jediné osobě - ať už je to Donald Trump nebo Vladimir Putin -, stávají se věci nepředvídatelnými.“
Ildelisa Maseda, seniorka a učitelka hry na klavír z Floridy
„Poslední čtyři roky ukázaly, že cokoliv bude lepší než administrativa Joea Bidena, protože teď lidé mají potíže i s tím, aby zaplatili nájem. Mám třeba kamarádku, která ztratila svůj majetek, protože neměla na zaplacení. A na druhou stranu ten chlap v Bílém domě posílal desítky miliard dolarů na podporu Ukrajiny ve válce. A co my? My přece platíme daně a ty peníze se musí utrácet s rozvahou a transparentně nehledě na to, kdo tuhle zemi vede.“
„Očekávám, že s příchodem Trumpa do Bílého domu bude otázka bezpečnosti na prvním místě. Volila jsem ho i v roce 2020, protože když byl v čele téhle země on, nebyly tu žádné problémy. Ekonomika rostla jako šílená, za plyn jsem třeba platila jenom dva a půl dolaru, a chci, aby se tyhle časy vrátily. Chci, aby Amerika byla na prvním místě. Chci, aby Amerika byla nejdůležitější a aby se při utrácení peněz z našich daní myslelo na naše děti. Ne, aby se utrácely peníze v místech, o kterých někteří ani neví, kde je hledat na mapě.“
Marcus, senior z Wisconsinu
„Nemám od Donalda Trumpa, odsouzeného zločince, žádná pozitivní očekávání. Je těžké si představit, že by dokázal Spojeným státům nějak prospět. Před svým zvolením toho hodně nasliboval. Že sníží ceny potravin, ukončí válku na Ukrajině i Blízkém východě. V poslední době ale mluvil hlavně o invazi do Kanady, Panamy a Grónska, do zemí, které jsou našimi spojenci. Kanada a Grónsko, které patří k Dánsku, jsou v NATO. A jak by mohlo rozpoutání tří válek snížit cenu benzínu nebo potravin? Pořád sám sobě říkám, že bych se tím neměl tak stresovat, protože Trump stejně splní jen málo z toho, co říká. (…) Když byl naposledy prezidentem, nesplnil skoro nic z toho, co sliboval. Nepostavil zeď na hranici s Mexikem, jen malý kousek, který podle něj mělo zaplatit samo Mexiko, ale nestalo se. Jediné, co slíbil a skutečně udělal, bylo, že poskytl obrovské daňové úlevy miliardářům, což je pravděpodobně důvod, proč ho Elon Musk, Jeff Bezos a Mark Zuckerberg podporují (…).“
Marie Gould, drobná podnikatelka z New Orleans
„Myslím, že Donald Trump je nebezpečný. Popsala bych ho jako člověka s narcistickou poruchou osobnosti, usvědčeného zločince, popírače klimatické změny a patologického lháře, který vykazuje znaky demence. (…) I když spousta toho, co říká, jsou prokazatelné lži, se svými plány pro tuto zemi se nijak netají. Takže si nemyslím, že by nás mělo něco překvapit. Očekávám, že negativně se jeho úřadování projeví na životním prostředí, sociální spravedlnosti, ekonomice a platové nerovnosti. (…) Nevím, kde budeme za čtyři roky, ale řekla bych, že na tom budeme hůř než teď. Miliardáři budou ještě bohatší, klimatická krize se prohloubí a platová nerovnost se rozšíří. V podstatě jsme v háji.“
Ben Wiley, inženýr z Michiganu
„Bohužel od příštích čtyř let Trumpova prezidentství nečekám mnoho pozitivních výsledků. Předpokládám, že dojde k prudkému nárůstu rasového napětí, hlavně kolem lidí přicházejících z Latinské Ameriky; pak také řadu právních bitev o reprodukční práva nebo přístup ke zdravotní péči. Očekávám velký útok na školství a vzdělávání a mnoho dalších věcí. Spory se o ně vlastně vedou už delší dobu, republikáni si je stanovili za cíl ještě před nástupem Donalda Trumpa do politiky.“
„Jsem skutečně nervózní z násilí, které v této zemi může vypuknout. Nahrává tomu i fakt, že události z 6. ledna 2021- ten útok Trumpových podporovatelů na Kapitol - pro něj neměly následky. Což ho podle mě povzbudilo. Takže očekávám docela dost násilí a bouří ve společnosti a něco, co se dokonce může podobat občanské válce. Propast mezi lidmi je obrovská a Trump hněv netlumí, spíš ho dál podněcuje, a tím zesiluje svou moc.“
Dinah Spritzer-Richter, profesorka žurnalistiky žijící v Česku
„Pokud jde o to, čeho se bojím - bojím se dalšího oslabení Ukrajiny a jejího postavení vůči Rusku. Jinými slovy, ztráty území výměnou za mír. Bojím se dalšího zabíjení na Blízkém východě, v Izraeli a na palestinských územích. Bojím se násilnějších Spojených států v důsledku rostoucí majetkové nerovnosti. Čím je totiž země nerovnější, tím je víc násilnická, což myslím mnoho lidí nemusí chápat. Obávám se úpadku veřejného školství. A těším se na možnou vzpouru v Republikánské straně a na to, že demokraté přijdou na to, jak přesvědčit Američany, že mohou zlepšit ekonomiku a vytvořit pracovní místa.“
Cecilia Rokusek, šéfka Českého a slovenského národního muzea a knihovny v Iowě
„Nového prezidenta se neobávám. Ať by vyhrál kdokoliv - Harris, nebo Trump - musíme svým voleným zástupcům věřit a spolupracovat s nimi. Na demokracii je důležité to, že veškerou moc nedrží jen prezident, ale i lidé kolem něj. A v Americe máme skrz Sněmovnu reprezentantů a Senát šanci ovlivnit rozhodnutí, která se přijmou. Když si zachováme demokratické prostředí, kde si volíme své zástupce, nemám obavy. Prezident je sice mocný, ale máme tu Ústavu Spojených Států, která nám zaručuje, že naše demokracie stojí na vůli lidu. A to je důležité.“
V podcastu 5:59 se také dozvíte, co je podle sedmi Američanů největší hrozba, které v současné době Spojené státy čelí, nebo kam se dle nich Amerika po čtyřech letech prezidentství Donalda Trumpa posune. Poslechněte si v přehrávači na začátku článku.
Editor a koeditor: Pavel Vondra, Dominika Kubištová
Dabing: Robert Candra, Barbora Sochorová, Jiří Marek, Dominika Kubištová, Daniela Vrbová, Pavel Vondra a Kristina Ciroková
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.