Článek
Nově zvolený prezident Spojených států amerických Donald Trump oznámil první jména lidí, kteří budou tvořit jeho novou administrativu. Svět tak zná příštího ředitele CIA nebo nové ministry obrany a zahraničních věcí a také ví, jakou roli sehraje v nové vládě Elon Musk. S kým bude Donald Trump vládnout Americe?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Kdo je zatím na seznamu budoucích spolupracovníků nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.
- Co by měl na nově zřízeném ministerstvu vládní efektivity dělat miliardář a vlastník sociální sítě X Elon Musk.
- A která jména překvapila i část politiků z Republikánské strany.
Miliardář a vlastník jedné z největších sociálních sítí na světě, moderátor stanice Fox News, floridský senátor nebo muž, který čelil vyšetřování kvůli podezření ze sexuálního zneužívání. Donald Trump záhy po svém zvolení do čela Spojených států začal oznamovat lidi, kteří budou během jeho druhého volebního období v Bílém domě patřit mezi ty nejbližší spolupracovníky.
„Postupuje podle klíče, v němž hlavní roli hraje loajalita, nikoliv odborné znalosti nominantů,“ hodnotí jeho dosavadní kroky politický analytik a ředitel New York University in Prague Jiří Pehe. Zatím tak podle něj Trumpův výběr – snad až na několik „výstředních“ jmen – nepřekvapil.
Expert nicméně podotýká, že na krocích budoucího amerického prezidenta je vidět příprava, jelikož celý proces pokračuje daleko rychleji než v roce 2016. A podle očekávání nejen Peheho, ale i dalších analytiků si Trump do nové vlády nevybírá nikoho, kdo by mu mohl oponovat. Kontrolu navíc bude mít skrze Republikánskou stranu i v obou komorách Kongresu.
Musk a jeho ministerstvo vládní efektivity
Jednou z nejvýraznějších postav Trumpova nového kabinetu bude miliardář a vlastník sociální sítě X Elon Musk. Ten má společně s neúspěšným republikánským uchazečem o post prezidenta Vivekem Ramaswamym vést ministerstvo pro efektivitu vlády. Hlavním úkolem nově zřízeného úřadu by pak měla být redukce státních úředníků.
„Částečně bude zřejmě hrát úlohu ale i to, co se objevilo v tolikrát diskutovaném Projektu 2025, který vypracovaly konzervativní nadace. Tam nejde jenom o redukci státních úředníků, ale také o zajištění větší poslušnosti nejvyšších pater státní správy vůči prezidentovi,“ říká Pehe s tím, že by se tak mezi úředníky mohlo objevit daleko více politických nominantů.
Co je ministerstvo vládní efektivity?
- Ačkoli Trumpův tým používá v souvislosti s úřadem slovo department, které nesou i názvy jednotlivých ministerstev, má jít o poradní sbor, který „bude poskytovat rady z prostředí mimo vládu“.
- Sbor nese zkratku DOGE, což je opět v souladu s dalšími ministerstvy, ale jde zřejmě také o odkaz na kryptoměnu dogecoin propagovanou Muskem.
- Úkolem DOGE má být „odbourání vládní byrokracie, škrty přebytečných regulací, osekání nehospodárných výdajů a restrukturalizace federálních agentur“.
- Zvolený prezident ho přirovnal k projektu Manhattan, což byl program americké vlády na vývoj jaderné bomby z doby druhé světové války.
- Další detaily zatím nejsou jasné, včetně toho, jaké pravomoci bude tým mít ve vztahu k dalším vládním úřadům. Jakékoli změny v uspořádání vládních úřadů a agentur musí schválit Kongres.
- Spolu s Muskem má DOGE řídit podnikatel Vivek Ramaswamy, jejich práce má podle Trumpa skončit nejpozději 4. července 2026.
Ve zmíněném plánu se také mluví o rušení státních agentur, jako je třeba Federální úřad pro vyšetřování (FBI), k takovému kroku ale podle analytika Trump ani Musk nejspíš nesáhnou. „To by asi vyvolalo příliš velké pobouření,“ myslí si Pehe. Může se ale podle něj stát, že dojde právě k personálnímu přeobsazení uvnitř některých úřadů nebo že budou výrazně zmenšeny a nebudou tak moct nadále vykonávat svoji práci. V takovém ohrožení je prý třeba republikány dlouho kritizované ministerstvo školství.
Konspirátorka i moderátor Fox News
O roli Elona Muska v Trumpově legislativě se nicméně spekulovalo už před volbami. Některá další jména na seznamu ale překvapila jak analytiky, tak některé členy Republikánské strany. Jedním z nich je Tulsi Gabbardová, která má mít na starost dohled nad zpravodajskými službami. Ta je známá tím, že šíří konspirační teorie třeba o biolaboratořích na Ukrajině nebo že ruskou invazi označila za obrannou akci, protože Ukrajina podle ní ohrožovala Rusko svými západními ambicemi.
A Trump zaskočil i další nominací: Šéfem resortu obrany by se měl stát Pete Hegseth, který není podle politiků Demokratické strany, ale i části republikánů příliš kompetentní. Pehe připomíná, že Hegseth sice studoval na prestižních univerzitách, jako je Princeton nebo Harvard, a byl členem Národní gardy, ale „pohyboval se v nižších patrech manažerské odpovědnosti“. V posledních letech působil jako moderátor na stanici Fox News, která dlouhodobě inklinuje k Republikánské straně.
„Je to každopádně velmi neobvyklá nominace, protože na ministerstvo obrany by asi měl usednout někdo, kdo má schopnost řídit rozsáhlý aparát a má zkušenosti se spravováním miliardových fondů,“ vysvětluje Pehe.
Gaetz a jeho kauzy
Dvaačtyřicetiletý floridský kongresman Matt Gaetz čelil dvouletému vyšetřování ministerstva spravedlnosti ohledně nelegálního sexu s nezletilou dívkou. Gaetz nakonec obviněn nebyl, začala ho ale vyšetřovat etická komise Sněmovny reprezentantů, která podle portálu Punchbowl News měla tento pátek vydat „velmi poškozující“ závěrečnou zprávu této investigace. Zřejmě se tak ale nestane, protože Gaetz po nominaci na post ministra spravedlnosti rezignoval na poslanecké křeslo. Komise přitom může vyšetřovat jen aktivní členy sněmovny.
Nejkontroverznější postavou z prozatímního seznamu zveřejněných jmen je ale nejspíš bývalý člen Sněmovny reprezentantů Matt Gaetz, který byl vyšetřován ministerstvem spravedlnosti kvůli obchodování s lidmi a údajnému sexu s nezletilou. Ten by se nyní měl stát ministrem spravedlnosti.
Právě na něm si podle Peheho Trump dost možná ozkouší, jak moc mu je Senát, který musí nominanty schválit, nakloněn: „Možná nominoval Gaetze jako určitý lakmusový papírek, na kterém si chce vyzkoušet, kteří senátoři v částečně pozměněném Senátu jsou vůči němu loajální a budou postupovat podle jeho instrukcí a na které si musí v budoucnosti dávat pozor.“
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jestli hrozí, že Elon Musk využije algoritmy své sociální sítě X k formování politického diskurzu, nebo proč je nominace floridského senátora Marca Rubia na post ministra zahraničí pro Evropu a potažmo válku na Ukrajině spíše dobrá zpráva. Poslechněte si v přehrávači na začátku článku.
Editor a koeditor: Barbora Sochorová, Dominika Kubištová
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: ČRo Plus, TV Nova, CNN Prima News, youtubové kanály CBC News: The National a Democracy Now!
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu nebo Threads.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.