Článek
Pracoval s vězni ve Valdicích i s věřící mládeží na své faře. Teď se objevují svědectví žen, podle kterých se mediálně zdatný kněz Církve československé husitské Aleš Jaluška vůči nim měl dopouštět sexuálního obtěžování. Případ v podcastu 5:59 rozebíráme s reportérem Seznam Zpráv Jankem Kroupou.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Co se podle svědectví pětice žen dělo na faře v Lomnici nad Popelkou.
- Jak své chování po letech reflektuje kněz Aleš Jaluška.
- Zda je možné, že se případy, k nimž před časem mělo dojít, bude zabývat policie.
Donedávna byl Aleš Jaluška známý převážně jako husitský farář v Lomnici nad Popelkou a kaplan z věznice ve Valdicích, kam až do konce roku 2013 dojížděl. Přes 20 let pomáhal odsouzeným vyrovnat se s tím, za co je soudy potrestaly. Duchovní podporu poskytoval i vrahům, mezi nimiž podle svých slov nacházel slušné lidi. A rád o tom vyprávěl v médiích.
Na pozadí toho se ale odehrávaly i jiné – rozhodně ne medializované – příběhy, kvůli kterým se teď roky budovaný pozitivní obraz Aleše Jalušky drolí. Seznam Zprávy získaly výpovědi pěti žen, které popsaly, že je husitský kněz sexuálně obtěžoval a jednu měl i znásilnit.
„Pro spoustu lidí je morální a duchovní autorita, výborný vypravěč, takový kněz-sekáč. A tenhle jeho obraz hnije,“ říká v podcastu 5:59 investigativní reportér Seznam Zpráv Janek Kroupa. Když kněze se svědectvími žen konfrontoval, farář připustil, že jeho chování může být vnímáno jako nevhodné, že by ale došlo k nekonsenzuálnímu styku, odmítá.
„Zpětně to vnímám jako znásilnění“
Vraťme se ale z konce příběhu na jeho začátek do 90. let, kdy po pádu socialistického režimu v Československu docházelo ke znovuobjevování víry a církví. V Lomnici nad Popelkou na Semilsku, kde měl Aleš Jaluška faru, se tehdy začala utvářet skupina mladých lidí, jimž netradičně působící husitský kněz z vojenské rodiny, který se v minulosti věnoval krom jiného i horolezectví, připadal zajímavý.
„Ta komunita fungovala, řekl bych, značně nezdravým způsobem. Začal se tam vytvářet jakýsi kult Aleše Jalušky, který on vědomě, nebo nevědomě podporoval tím, že vytvářel vzájemnou konkurenci mezi těmi lidmi,“ podotýká Kroupa. Reportér například popisuje, že vybíral ženám, které do Lomnice nad Popelkou jezdily, partnery, a to nejen z vnitřku skupiny, ale také z věznice ve Valdicích. „Mělo to pro ně šílený kontext, protože o to samozřejmě neměly zájem,“ dodává Kroupa.
Přinejmenším u několika žen během let nicméně Jaluška zašel i dál. Oběti, které se reportérovi Seznam Zpráv svěřily, třeba popsaly, že jim kněz sahal na zadek a poprsí nebo že je nutil k masážím, během kterých je osahával a nutil je, aby se u toho na něj dívaly.
Jedna z žen také popsala, že si k ní jednou v noci lehl a donutil ji k nekonsenzuálnímu styku. Poté s ním měla sex skoro pokaždé, když na faru přijela. V té době jí bylo 17 let a byla to její první sexuální zkušenost. „Zpětně to vnímám jako zneužívání a znásilnění, trvalo to dva nebo tři roky,“ řekla žena, které Janek Kroupa v článku přezdívá Lída (skutečnou identitu žen tajíme i v podcastu).
Potřebujete pomoci?
Pokud máte zkušenost se sexuálním obtěžováním nebo přímo se sexuálním násilím a potřebujete pomoci, obrátit se můžete na proFem - centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí, na organizaci Persefona nebo na Bílý kruh bezpečí.
Některé z žen, které s reportérem mluvily, pak popsaly, že si dodneška nesou trauma, se kterým se třeba vyrovnávaly i tím, že z obtěžování obviňovaly samy sebe. Jiné zase dodnes řeší vnitřní zmatek způsobený tím, že na faře, kde docházelo k sexuálnímu obtěžování, zároveň Jaluška dokázal některým lidem i pomoct se životními problémy, které tehdy pociťovali. „Je to strašné množství emocí na jednom místě,“ podotýká Kroupa.
Konec v roli duchovního
A jaký dopad bude mít zveřejnění případu na samotného Aleše Jalušku? Biskup Církve československé husitské Pavel Pechanec tři dny poté, co Seznam Zprávy konfrontovaly vedení církve se svědectvím zneužívaných žen, oznámil, že jako duchovní končí.
Ne znamená ne
I v důsledku mediálně známých případů exposlance Dominika Feriho nebo Jana Cimického vláda v rámci reformy trestního práva redefinovala trestný čin znásilnění a zavedla trestný čin sexuální útok. Nově je za znásilnění považována každá soulož, anální nebo orální styk, s nimiž jeden z účastníků nebude souhlasit. Méně závažné sexuální praktiky se vyčleňují do samostatného trestného činu sexuálního útoku.
Novela zvýšila trestní sazby za znásilnění. V případě znásilnění dítěte mladšího 15 let se trest zvýšil na pět až 15 let a u znásilnění teenagera 15 až 18 let na tři až 12 let. Bude také přísněji trestané znásilnění na těhotné ženě, způsobení těhotenství ženy nebo spáchání činu s další osobou či se zbraní. Za to budou nově hrozit dva roky až deset let vězení.
Jestli se ale bude případem zabývat i policie, zatím není jasné. V době, kdy se skutky staly, totiž platil zákon, který mluví v případě podobných činů o maximální promlčecí době 12 let. Poslední případ, který Seznam Zprávy zmapovaly, se ale odehrál před delší dobou.
„Já nechci, aby zveřejnění bylo vnímáno jako trest, ale pro Aleše Jalušku to, že se o tom, co dělal, dneska ví a že i to dobré, co udělal, tak bude nazíráno prizmatem toho, že je v něm ještě tahle temná stránka, je možná trest horší, než si dokážeme představit,“ uzavírá Kroupa.
V podcastu 5:59 také uslyšíte, jak o sexuálním obtěžování, které měly zažít, uvažují ženy dnes a jak Aleš Jaluška reagoval, když ho reportér Seznam Zpráv s jejich výpověďmi konfrontoval. Poslechněte si v přehrávači na začátku článku.
Editor a koeditor: Pavel Vondra, Dominika Kubištová
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: ČRo Dvojka, ČRo Radiožurnál, Seznam Zprávy – nahrávky Janka Kroupy
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.