Článek
Rok 2025 bude na české politické scéně klíčový. Na podzim se totiž po celé republice otevřou volební místnosti a čeští voliči svými hlasy rozhodnou o novém složení Poslanecké sněmovny, a tedy i vlády. Z výzkumů volebních preferencí vychází zatím nejsilnější hnutí ANO. Může se už Andrej Babiš začít radovat?
Co v dnešní epizodě 5:59 uslyšíte
- Jestli může Andrej Babiš dostat v nadcházejících sněmovních volbách dost hlasů na to, aby složil jednobarevnou vládu.
- Co do voleb ještě může stihnout vláda Petra Fialy z ODS.
- A jestli se vůbec dá už nyní předpovídat, jaké politické subjekty se do Sněmovny na podzim dostanou.
Jako by na domácí politické scéně letos bylo jen jedno téma – volby. Češi opět po čtyřech letech rozhodnou, kdo je bude zastupovat v Poslanecké sněmovně, a nepřímo tak i o tom, kdo zasedne v budoucí vládě. „Ten rok bude úplně báječný, skvělý a nejlepší, protože to je (před)volební rok a to je v české politice vždycky největší zábava,“ říká v podcastu 5:59 politická reportérka Seznam Zpráv a spoluautorka podcastu Vlevo dole Lucie Stuchlíková.
Předvolební průzkumy z posledních měsíců minulého roku přitom hovoří jasně: Favoritem je hnutí ANO, které se bez problémů dostává nad hranici 30 % hlasů. „Andrej Babiš se nadchl pro myšlenku, že dostane tolik hlasů, že koaliční partnery nebude potřebovat. Jestli je to reálné, to úplně nevím,“ vysvětluje novinářka s tím, že za určitých podmínek se to ale stát může.
V loňském roce Babiš o této možnosti mluvil opakovaně. Na CNN Prima News se třeba zmínil o tom, že ANO „potřebuje maximum hlasů, aby ho nikdo neobešel“. V rozhovoru pro TV Nova zase řekl, že „koaliční vládnutí je problémem celé Evropy“. Zároveň ale i zapochyboval o tom, zda je možné v Česku dostat dost hlasů pro jednobarevnou vládu.
Podle Stuchlíkové podobná vyjádření nejsou jen vábničkou na nerozhodnuté voliče, jak si původně myslela i ona. Od členů z řad hnutí ANO prý zaznívá, že to jejich šéf myslí s touhle taktikou vážně. „On se prostě rozhodl, že to zkusí. A když to nevyjde, tak se uvidí, jestli tam nevyrostl nějaký koaliční partner nebo jestli nedokáže ‚uloupnout‘ někoho z vládních stran, což je taktika, se kterou taky dlouhodobě pracuje,“ zmiňuje reportérka.
Partner pro hnutí ANO
Kdo by ale mohl být potenciálním koaličním partnerem právě pro ANO?
Hráčů by mohlo být hned několik. Sám Babiš v minulosti zmiňoval, že by zvažoval spolupráci s hnutím Stačilo!, které vede europoslankyně a šéfka KSČM Kateřina Konečná. „Pro mě je Stačilo! nová značka. Stačilo! je Konečná. (…) Nejsou to komunisti pro mě,“ řekl v rozhovoru pro TV Nova. Místopředseda strany Karel Havlíček se pak v prosinci loňského roku zúčastnil prvního sjezdu strany Motoristé sobě, kde hovořil o tom, že i k nim má ANO blízko.
Jak ale tyto strany dopadnou a jestli se vůbec do Sněmovny dostanou, zatím není jisté. Do voleb totiž zbývá ještě zhruba tři čtvrtě roku. „I podle sociologů jsou voliči v posledních měsících snad nejméně rozhodnutí v historii a vlastně moc nevědí, co se sebou,“ říká novinářka. A dodává: „Třeba Motoristé podle mě můžou skončit s velkou ostudou, anebo můžou být klidně třetí. Cokoliv mezi tím.“
Na co bude spoléhat současná vláda
Šanci na vítězství tak stále má i současná koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a případně Starostové a nezávislí, kteří dohromady tvoří současnou vládu. Voliče už ale pravděpodobně nebude přesvědčovat pomocí velkých reforem nebo důležitých zákonů. Co není ve Sněmovně nyní, už se zkrátka nestihne.
„Ono se moc nedá stihnout ani to, co tam v běhu je, takže směrem od vlády už to bude spíš takové hodně provozní,“ upozorňuje Stuchlíková.
Analýza Lucie Stuchlíkové k vládním restům
Kabinet Petra Fialy se tak bude muset opřít o to, co se mu povedlo prosadit v uplynulých letech. Už před koncem minulého roku se premiér ostatně na tiskové konferenci zmiňoval, že z vládního programu je splněných 93 % slibů. Podle Stuchlíkové ale nejde o relevantní údaj. Vypovídá o tom třeba i to, že si vláda mezi své úspěchy zapsala digitalizaci stavebního řízení, která letos způsobila řadu problémů a kvůli které ostatně nakonec musel z ministerského postu odejít někdejší předseda Pirátů Ivan Bartoš.
To ale neznamená, že se vládní koalici nepovedlo nic. Stuchlíková popisuje, že pochválit by se dala třeba důchodová reforma, zrušení EET, zvýšení investic do vědy a výzkumu nebo i to, že se podařilo rozjet tendr na Dukovany.
„Myslím si, že nikdo od vládní koalice neočekává, že bude mávat nějakými údernými procenty. Možná by voliči víc ocenili, kdyby vláda vypíchla ty důležité věci, které se jim podařily, a u zbytku třeba férově přiznala, že se ne všechno úplně povedlo,“ říká reportérka.
V podcastu 5:59 také uslyšíte, jestli podle Lucie Stuchlíkové může do letošních voleb ještě zasáhnout nějaký nový politický subjekt nebo co očekávat od nadcházející volební kampaně. Poslechněte si v přehrávači na začátku článku.
Editor: Dominika Kubištová
Sound design a hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: ČTK, ČRo Plus, TV Nova, CNN Prima News
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.