Článek
Desetitisíce rozhořčených lidí vzaly v minulých dnech na Srí Lance útokem sídlo hlavy státu i premiéra. Prezident Gotabaja Radžapaksa následně slíbil, že podá rezignaci. Srí Lanka čelí hospodářskému kolapsu, země nemá devizové rezervy na nákup pohonných hmot a dalšího základního zboží. Proč situace dospěla tak daleko?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Tisíce lidí na Srí Lance protestují proti současným vůdcům země. Kvůli nedostatku pohonných hmot a výpadkům elektřiny jsou mnozí bez práce a nemají tak ani na základní potraviny.
- „Místní přičítají většinu všech svých existenčních problémů vládě, konkrétně klanu Radžapaksů,“ říká zahraniční reportérka Seznam Zpráv Daniela Kučerová. A na tom, že špatné vládnutí situaci výrazně přitížilo, se shodují i odborníci.
- Nebyl to ale jediný faktor. Krizi podle Kučerové způsobil „koktejl“ problémů: třeba nevýhodné půjčky ze zahraničí, tsunami a bombové útoky, které narušily turistický ruch, nebo pandemie. A také závislost na Číně, která zemi udržuje v dluhové pasti.
V hlavním městě Srí Lanky Kolombu protestují tisíce lidí a žádají odchod prezidenta i premiéra. Hlava státu Gotabaja Radžapaksa uprchl před demonstranty už o víkendu a podle srílanských bezpečnostních zdrojů ho armáda chrání na blíže neurčeném místě.
Dav překonal policejní zábrany a dostal se až do prezidentského paláce, ze kterého odmítá odejít, dokud Radžapaksa post neopustí. Po měsících tak vyeskalovala dlouhodobá ekonomická krize, kterou doprovázejí výpadky elektřiny i akutní nedostatek pohonných hmot.
„To, co vidíme, je jedním z vrcholů nejhorší ekonomické krize za posledních 70 let, která vzhledem k rozsahu odhalila i politické nedostatky. Srí Lanka – ač bývala skutečně turistickým rájem – se dostala na samotnou hranu úplného kolapsu,“ říká zahraniční reportérka Seznam Zpráv Daniela Kučerová, která v červnu reportovala přímo z ostrova.
V současnosti třeba místní nemají šanci dostat se k pohonným hmotám. V zemi zkrátka nejsou. Ministři už v minulém týdnu oznámili, že země má zásoby na méně než den a avizovali, že nejbližší dodávka dorazí 22. července.
„Zásoby by dorazily i dříve, jenže Srí Lanka nemá na zaplacení. Srílanská centrální banka nemůže poskytnout dostatek financí na pohonné hmoty, ostrov už teď dluží asi 800 milionů dolarů jejich dodavatelům. A aby mohla dovážet ze zahraničí, potřebuje zahraniční měnu, což je ten kámen úrazu. Se zahraniční měnou jsou prakticky na nule,“ vysvětluje.
Tankovat tak v současnosti mohou jen ti, u kterých je to nezbytné, třeba zdravotníci. Ale například řidiči tuk-tuků, kterých je na ostrově bezpočet, se k nim nedostanou a nemohou si proto vydělávat.
Viník krize?
Prezident Radžapaksa po mohutných protestech plánuje ve středu odstoupit, srílanský parlament následně hodlá hlasovat o jeho nástupci. Místní jsou ale podle Kučerové skeptičtí. „Od jeho nástupu jen slyší samé sliby, populistické řeči a ta situace je jen horší a horší,“ uvádí.
„Mají jasno o tom, kdo je viníkem. Radžapaksa dle slov demonstrantů Srí Lanku okrádal tak vehementně, že ji přivedl na samotné dno,“ dodává.
Tihle lidé už dva měsíce nechodí do práce. Prý na co, když si za peníze nemůžou dovolit pomalu ani základní jídlo. Pod okny nejluxusnějších hotelů v Kolombu vyrostl GotaGoGama kemp, kde spolu všichni žijí. A neodejdou, dokud Radžapaksa neopustí post prezidenta. @SeznamZpravy pic.twitter.com/mrbhGC43GT
— Daniela Kučerová (@danyjelaK) June 8, 2022
Podle Kučerové místní mluví třeba o tom, že ze současného platu si hlava státu nemohla pořídit všechen majetek, který vlastní. Srílanské úřady proti Radžapaksovi nicméně nikdy žádné obvinění nevznesly a sám prezident se k podobným informacím nevyjadřuje.
„Na druhou stranu ani jeden z demonstrantů mi nebyl schopen říct, kdo by se měl stát tím příštím prezidentem nebo premiérem. Doufají v příchod někoho úplně nového, ideálně mladého, vzdělaného, nezkorumpovaného,“ říká reportérka.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, proč ekonomické a sociální problémy zůstávají očím turistů skryté, nebo proč se v současnosti krize nejvíce dotkne lidí ve městech. Poslechněte si v přiloženém audiu.
Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová
Sound design a hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: archiv Daniely Kučerové, Televize Seznam, ČT24, YouTube - CNN, YT - BBC News, YT - DW News, YT - news.com.au, YT - Ada Derana, YT - WION, Twitter - Al Jazeera, TW - PabloPoloPipes, Facebook - Brandon Baines
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.